Medytacja a zdrowie

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1107

Ludzie, którzy wraz z regularnymi treningami i zdrową dietą wprowadzają do codziennej rutyny technikę relaksu i regeneracji jaką jest medytacja, potwierdzają, że ich życie zyskało na tym znacznie. Jest wiele dowodów na to, że ta starożytna praktyka sprawdza się jak żadna inna w dzisiejszym zabieganym świecie.

Jak wykazują badania, praktykowanie medytacji pozwala redukować stres, poprzez zwiększanie gęstości istoty szarej w mózgu. Wszystko to pomaga w nauce, poprawia pamięć, ułatwia skupienie. Inne badania pokazują, że medytacja pozwala zwiększyć odporność układu immunologicznego.

Oto 5 najbardziej przekonujących sposobów, w jakie medytacja wpływa na nasze życie:

Łagodzi depresję

Według badań ludzie, którzy udawali się na 30 minut medytacji po 30 minutach ćwiczeń aerobowych doświadczali znacznie mniej objawów depresyjnych. Medytacja i ćwiczenia wpływają na te same części mózgu, a połączenie ich daje wyjątkowo pozytywne efekty w łagodzeniu stanów depresyjnych. W najnowszych badaniach, naukowcy doszli do wniosku, że połączenie to zwiększa neurogenezę – wzrost nowych, zdrowych komórek – bardzo podobnie jak w przypadku zażywania antydepresantów. Łączenie medytacji i ćwiczeń, może być dla wielu z nas skutecznym, alternatywnym zamiennikiem leków.

Pomaga zwalczać bezsenność i ułatwia zasypianie

Jak wykazały testy na osobach starszych i w średnim wieku, te z nich, które praktykowały medytację 20 minut dziennie, zauważyły mniejsze problemy ze snem, nadmiernym zmęczeniem czy depresją. Medytacja staje się zatem dobrym przyzwyczajeniem, a neurologiczne problemy utrudniające zasypianie stają się znacznie mniej uciążliwe.

Sprawia, że stajemy się mądrzejsi

Nawet krótka sesja medytacji pozwala poprawić wyniki w testach poznawczych i wymagających pewnych umiejętności, co wykazały badania przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Karolinie Północnej. Zwiększenie wydajności mózgu poprzez medytację objawia się w poprawie pamięci, zwiększeniu zdolności do czytania ze zrozumieniem czy też sprawniejszym kojarzeniem faktów. Dodatkowo w połączeniu z regularnym treningiem pozwala ona poprawić wyniki w nauce, pracy i życiu codziennym.

Pozwala załagodzić stres

Jak wynika z licznych testów i badań, medytacja stanowi wspaniały sposób na obniżenie poziomów stresu. Jej doskonały wpływ zauważyć można szczególnie u osób cierpiących na choroby przewlekłe jak cukrzyca, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego czy przy reumatoidalnym zapalenie stawów, co odkryli australijscy naukowcy. Sugerują oni, że może ona poprawić funkcje poznawcze w tym pamięć i zdolności neurologiczne. Naukowcy z Harvarda dodają, że medytacja pomaga skutecznie zmniejszyć objawy zaburzeń lękowych, które obejmują kłopoty ze snem, niepokój i drażliwość.

Pozwala załagodzić chroniczne bóle pleców

Odczuwanie bólu pleców jest nieodłącznie powiązane z działaniem naszego mózgu. Zmiany w naszym umyśle ingerują w zmiany w naszym ciele, a nawet 30 % osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców widzi wyraźną poprawę po kilku sesjach medytacji – zmniejszają się dolegliwości i poprawia się funkcjonowanie po okresie leczenia. Badacze doszli do podobnych wniosków na temat potęgi wpływu medytacji na łagodzenie bólu. Połączenie rehabilitacji i medytacji pozwala poprawić jakość życia i pomaga łagodzić bóle pleców.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu