Melatonina - zwalczy Twój problem ze snem

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 110

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę. To ona wraz ze zmierzchem nakłania nas do położenia się spać, dlatego też nazywana jest przez wielu hormonem snu lub hormonem nocy. To jednak niejedyne jej zadanie. Zwiększa ona także odporność naszego organizmu oraz ma silne działanie przeciwutleniające. Sprawdź, co wpływa na jej poziom w twoim organizmie oraz jak możesz uzupełnić jej braki.

Melatonina jest wytwarzana na zasadzie sprzężenia zwrotnego ujemnego oraz zasadzie autoregulacji. W proces ten zaangażowane są zarówno komórki szyszynki, ale także układ nerwowy. Odbierają one bodźce świetlne z fotoreceptorów oka, które pobudzają działanie szyszynki. Melatonina bowiem wytwarzana jest tylko i wyłącznie w ciemności, a gdy na nasze oczy padają duże ilości światła, ta przestaje być produkowana i wydzielana. Niestety, ponieważ te fotoreceptory odbierają nie tylko naturalne światło, ale także to, które pochodzi ze sztucznych źródeł. To sprawia, że bardzo często nasze zegary biologiczne są zaburzone, co zaś skutkuje problemami ze snem oraz trudnością zasypiania.
Narażone są na to zwłaszcza osoby, które szybko zmieniają strefy czasowe, podróżują między kontynentami, ale także osoby niewidome lub pracujące również na zmiany nocne.

Niektórzy naukowcy twierdzą także, że to nie jedyne działanie melatoniny. Uważają oni, że wpływa także na nasz układ hormonalny, a dokładniej hormony gonadotropowe, które to odpowiadają za kontrolowanie cyklu miesięcznego u kobiet oraz prawidłowy rozwój gonad.
Przypuszcza się także, że hamuje ona czynności osi hormonalnej (podwzgórze-przysadka-mózgowa-gonady), a co za tym idzie, opóźnia procesy dojrzewania płciowego. Zaobserwowano bowiem, że dzieci, które wychowywane są w czasach łatwego dostępu do komputerów, tabletów i smartfonów, a co za tym idzie częściej wystawione na promieniowanie świetlne, dojrzewają znacznie szybciej, niż dzieci, które wychowywano 30 lat temu.

Jak objawiają się niedobory melatoniny?


Głównymi objawami braków melatoniny w naszym organizmie są zaburzenia zasypiania, zmęczenie, rozkojarzenie, braki koncentracji, ale także senność w trakcie dnia, bóle głowy czy drażliwość. Tego typu dolegliwości możemy jednak łagodzić. W tym celu możemy przyjmować syntetyczną melatoninę, której głównym zadaniem jest przywrócenia zależności między zegarem biologicznym a rytmem, które narzuca nam światło i aktywność organizmu.

Należy jednak poradzić się lekarza przed jej przyjmowaniem, ponieważ dawka powinna być ustalana dla każdego oddzielnie. Przeważnie przyjmuje się od 1 do 3 mg melatoniny na około godzinę przed snem, ale zdarzają się sytuacje, w których trzeba zażywać nawet 5 mg.Kiedy przyjmowanie syntetycznej melatoniny jest wskazane?Jak zostało wspomniane zaburzenia snu to dolegliwość, która często spotykana jest u osób podróżujących. Dlatego by zmniejszyć dolegliwości związane z podróżą, warto przyjmować syntetyczną melatoninę w trakcie podróży, ale też na dwa dni przed nią. Preparaty takie powinny być podawane osobom, które są niewidome, a często wspominają o zaburzonym rytmie swojego snu. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w syntetyczną melatoninę podczas pracy w systemie zmianowym. Taki układ sprawia bowiem, że zegar biologiczny wariuje, a przyjmowanie tabletek z melatoniną złagodzi dolegliwości tego stanu oraz ułatwi nam odpoczynek.Przeciwwskazania do stosowania syntetycznej melatoniny.Mimo tego, że melatonina jest lekiem, który możemy kupić bez recepty, to jednak warto przed jej stosowaniem sprawdzić, czy możemy ją zażywać. Grupy, którym odradzane jest stosowanie syntetycznej melatoniny, są:
- kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
- dzieci,
- osoby, które spożywają alkohol lub są pod jego wpływem,
- osoby, które chorują na schorzenia wątroby,
- osoby uczulone na melatoninę.
Przed przyjmowaniem leku powinniśmy również dokładnie zapoznać się z ulotką zakupionego preparatu. Ważne jest również to, że nie należy prowadzić samochodu lub innego pojazdu po jej zażyciu.Jak inaczej uzupełnić braki melatoniny?Możemy także uzupełnić braki tego składnika poprzez dokonanie kilku zmian w naszej diecie i trybie życia.
Powinniśmy starać się kłaść mniej więcej o tej samej porze i przesypiać ok. 8 godzin, czyli czas wymagany przez nasz organizm do regeneracji. Najlepiej położyć się przed północą, ale jedynie pod warunkiem, że nasz organizm zaczyna się tego domagać (każdy z nas ma bowiem swój rytm snu). Przed snem powinniśmy także jeść rzeczy, które nas uspokoją oraz zapewnią poczucie błogości. Mowa tutaj o rybach, bananach, makaronie, piersi z kurczaka czy twarożku. Te produkty zawierają bowiem tryptofan-aminokwas podnoszący poziom serotoniny.
Codziennie warto też wybierać się na spacery. Oświetlenie znajdujące się w pomieszczeniach jest znacznie gorsze niż to na zewnątrz, nawet jeśli dzień jest pochmurny i słońca jest niewiele.
Jeśli już jednak zdecydujesz się na zakup syntetycznej melatoniny, skonsultuj się z lekarzem. Produkty te należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami specjalistów lub z informacjami, które zapisane są w ulotce.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu