Mięśnie synergistyczne w treningu siłowym

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 175

Regularnie wykonywane ćwiczenia na siłowni powinny być poparte posiadaniem odpowiedniej wiedzy z zakresu budowy anatomicznej ciała. Szczególnie pojęcia związane z układem ruchu powinny być dobrze znane przez sportowców. W głównej mierze pozwala to na zapobieganie powstawaniu wielu groźnych kontuzji, które mogą wywierać wpływ na jakość całego życia. Z drugiej strony, posiadanie tej świadomości powinno stanowić podstawę do rozplanowania wykonywanych ćwiczeń oraz tego, jakich efektów można oczekiwać dzięki ich wykonywaniu. Osoby aktywne fizycznie powinny zaznajomić się z pojęciem "mięśnie synergistyczne", jeżeli planują realizować wcześniej przestawione założenia wynikające z posiadania teoretycznej wiedzy. W rezultacie osiągną znacznie lepsze i szybsze efekty.

Co to są mięśnie synergistyczne?

Osoby, które wykonują trening siłowy powinny znać sposób w jaki funkcjonują mięśnie synergistyczne. Są równie ważne jak mięśnie agonistyczne, umożliwiające pod wpływem skurczu wykonanie zamierzonego ruchu. Mięśnie synergistyczne zostały sklasyfikowane pod względem czynności, za którą są odpowiedzialne. Cechują się współpracą, która doprowadza do wykonania zamierzonego ruchu. 

Charakterystycznymi i z pewnością dobrze znanymi mięśniami synergistycznymi są mięśnie międzyżebrowe. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie oddychania, niezbędnego do życia. Do mięśni synergistycznego zaliczany jest także mięsień ramienno-promieniowy. Ich rozłożenie po ludzkim ciele i pełnione funkcje, stanowią główną podstawę do wykonywania regularnych i wzmacniających treningów. 

Ze względu na sposób działania mięśni synergistycznych można porównać je do wykorzystywanych w medycynie akademickiej stabilizatorów, które potrzebne są do leczenia kontuzji stawów. 

Jakie funkcje spełniają mięśnie synergistyczne w treningu siłowym?

W pierwszej kolejności, mięśnie synergistyczne są odpowiedzialne za stanowienie realnego wsparcia dla mięśni agonistycznych. Umożliwiają dokonanie stabilizacji stawu, który bierze udział w wykonywaniu konkretnego ruchu. W ten sposób minimalizują ryzyko powstawania wielu kontuzji. 

Obecność mięśni synergistycznych jest niezbędna, nie tylko dla mięśni agonistycznych, w ludzkim organizmie umożliwiają pracę także innych grup mięśni. 

Jedną z równie ważnych funkcji mięśni synergistycznych jest funkcja ochronna dla pozostałych mięśni. Blokują organizm przed wykonywaniem ruchów mogących znacznie obciążać sąsiadujące tkanki mięśniowe. Realnie wpływają na posiadany zakres ruchu, który u osób początkujących jest znacznie mniejszy. 

Mięśnie synergistyczne charakteryzują się działaniem, które umożliwia ich łączną pracę. Ich wspólna mobilizacja jest ukierunkowana wyłącznie do wykonania jednego ruchu. 

Mięśnie synergistyczne w treningu siłowym

Ćwiczenie wyłącznie mięśni synergistycznych, poprzez trening siłowy, nie spowoduje wykształcenia wymarzonej sylwetki. Jednak wykonywanie treningów wzmacniających, tej partii, pozwala uniknąć osłabienia pozostałych mięśni, tym samym zauważalny jest ich szybszy wzrost przy jednoczesnym uniknięciu ryzyka kontuzji. Pełnienie funkcji stabilizatora stawów, pozwala zachować stawy w dobrej kondycji, co jest ich nieocenionym działaniem dla dobra organizmu. 

Trening mięśni synergistycznych jest niezbędny do osiągnięcia umięśnionej sylwetki. Rozrost pozostałych mięśni nie byłby możliwy, gdyby nie ich praca. Pełniona przez nie rola stanowi podstawę do przybierania organizmu na sile i wydajności. 

Wykonywanie treningu mięśni synergistycznych powinno być na stałe wpisane w harmonogram wykonywanych ćwiczeń. Wyłączenie takich działań, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia całego aparatu ruchu człowieka. Jednocześnie jest działaniem wysoko nieodpowiedzialnym, które może obfitować w bardzo nieprzyjemne konsekwencje. 

Jak poprawnie ćwiczyć mięśnie synergistyczne?

Właściwa pielęgnacja oraz rozwój mięśni synergistycznych bardzo często odbywa się równolegle przy ćwiczeniu innych mięśni, a w szczególności antagonistycznych. Odbywa się to dzięki pełnione przez nie funkcje, które opierają się na wspieraniu tych grup mięśni i ich niekwestionowaną współpracę. Wykonywanie, dopasowanych do mięśni synergistycznych, treningów powinno być połączone z wykonywaniem działań o charakterze izometrycznych. 

Podstawowymi ćwiczeniami, które rzeczywiście wpływają na kondycję mięśni synergistycznych są:

  • wykonywane przez nogi działania z wykorzystaniem standardowego krzesła. Krzesło powinno być ustawione przy ścianie, jednocześnie umożliwiając przyleganie pleców do ściany. Stopy w tym czasie powinny odrywać się od podłoża w kontrolowanych sposób; 
  • przeznaczone dla wzmocnienia mięśni tułowia. W tym celu nieocenione działanie wywiera dobrze znany sportowcom plank. Jego regularne wykonywanie pozwala na doskonałe wzmocnienie mięśni core;
  • wzmacniające klatkę piersiową oraz obręcz barkową. Wykonywanie tzw. "rozpiętki", przy pochyleniu głowy oraz korpusu w stronę podłoża.  Lepsze rezultaty możliwe są uzyskania przy jednoczesnym wykorzystaniu do treningu hantli, unoszonych na wysokość barków.

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu