Wybór mięs na rynku jest ogromny. W każdym supermarkecie możemy spotkać mięsa produkowane przez inne firmy. Właśnie tam znajdziemy popularne w ostatnim czasie mięsa paczkowane. Jednak możemy je spotkać również w sklepach mięsnych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mięsa paczkowanego? Czym różni się od mięs sprzedawanych na wagę? Czy jest zdrowe i czy warto je kupować?
Jakie normy muszą spełniać producenci mięsa paczkowanego?
Przy pakowaniu mięsa paczkowanego w zakładzie produkcyjnym producent musi spełniać pewne normy i trzymać się ściśle przepisów. Każdy zakład powinien utrzymywać maszyny używane do procesu pakowania w czystości. Są one często myte i dezynfekowane. Jeśli chcemy się upewnić, że mięso paczkowane od danego producenta jest pakowane w jak najlepszych warunkach, możemy łatwo i szybko sprawdzić w Internecie, jakie normy spełnia dany producent. Jeśli nie znajdziemy takich informacji na stronie internetowej, wystarczy bezpośrednio skonsultować się z danym przedsiębiorstwem, a z pewnością je otrzymamy. Jeśli ktoś chce być pewny jakości na 100%, może również poprosić daną firmę o przesłanie odpowiednich dokumentów drogą mailową. Firmy dopuszczone do handlu mięsa powinny posiadać HDI, czyli Handlowy Dokument Identyfikacyjny. Reguluje on obrót mięsem oraz jego jakość zgodnie z przepisami Unii Europejskiej. Dostawcy również powinni spełniać określone normy. Najważniejszą jest HACCP, czyli System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli. Ponadto sklepy znajdują się pod nadzorem weterynaryjnym, a także powinny spełniać wymogi, jakie nakłada na nie sanepid. Wszystkie te przepisy i normy dotyczą w zasadzie każdej firmy, niezależnie od tego, jakie rodzaje mięs produkuje czy sprzedaje.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mięsa paczkowanego?
Jeśli mięso paczkowane kupujemy często, warto sprawdzić firmy sprzedające takie mięso i wybrać tę najlepszą. Jednym z najważniejszych aspektów jest hodowla, z jakiej pochodzi dane mięso. Jeśli hodowla jest mała, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że w oferowanym mięsie znajdziemy mniej chemii, a zwierzęta hodowane są w lepszych warunkach. Stres produkowany przez zwierzęta przenika do mięsa, które potem spożywamy. Bydło narażone jest na największy stres bezpośrednio przed ubojem. Jeśli firma odpowiednio dba o zwierzę, stres jest mały i nie wpływa na jakość mięsa. Jeśli jednak zwierzę jest hodowane w złych warunkach, a do tego przed ubojem pracownicy obchodzą się z nim nieodpowiednio, zwierzę produkuje kwas mlekowy, co powoduje niskie pH. Następuje denaturacja białek, a mięso staje się miękkie i jasne. Wszystko to wpływa na smak mięsa i jego jakość.
Warto więc wybierać masarnie, które posiadają małe hodowle, ponieważ zazwyczaj obchodzą się one lepiej ze zwierzętami. Tak więc tu już należy wyciągnąć pierwszy wniosek, aby nie kupować mięs w wielkich sieciówkach. Kupują one bowiem mięsa od bardzo dużych przedsiębiorstw, które produkują je masowo. Z pewnością bardziej zadbamy o nasze zdrowie, gdy kupimy mięso paczkowane w niewielkim sklepiku mięsnym, którego produkcja znajduje się w naszym mieście lub całkiem niedaleko.
Warto również zwrócić uwagę na cenę. W przypadku mięsa cena jest najczęściej adekwatna do jakości, czyli im droższy produkt, tym lepsza jakość. Dlaczego tak jest? Droższe mięsa nie są „pompowane” wodą ani chemikaliami. Nie zwiększa się więc sztucznie ich masa. Jeśli kupimy mięso paczkowane i zauważymy, że po smażeniu jego masa się zdecydowanie zmniejszyła, możemy być pewni, że zostało „napompowane” i woda z niego wyparowała. Niestety chemikalia nadal pozostają. Kolejnym powodem, dla którego niektóre produkty mięsne są droższe to wynagrodzenia pracowników. Jest to również ważne, ponieważ badania dowodzą, że pracownicy zarabiający więcej pracują lepiej, są bardziej zrelaksowani. A ich podejście w pracy w masarni z pewnością odczuwają zwierzęta.
Zwracajmy też uwagę na opakowanie. Mięso paczkowane nie powinno być spakowane jedynie w zwykłą folię. Powinno być zapakowane próżniowo, hermetycznie, ponieważ wtedy ma mniejszy kontakt z tlenem. To z kolei powoduje, że psuje się dużo wolniej i zachowuje dłuższy termin ważności. Takie pakowanie hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe.
Mięso paczkowane czy na wagę?
Jeśli zależy nam na tym, aby mięso zachowało jak najdłużej świeżość, wybierzmy mięso paczkowane. Mięsa niefoliowanego nie należy przechowywać w lodówce dłużej niż 3 dni. Niestety niekiedy możemy spotkać się z sytuacją, że mięso kupione na wagę psuje się już następnego dnia. Warto wtedy zmienić sklep, ponieważ możemy być pewni, że dostawy nie są częste i tym samym otrzymujemy produkt, który nie jest świeży.
Kupując mięso paczkowane, nie jesteśmy w stanie sprawdzić jego zapachu. Warto je jednak dokładnie obejrzeć. Świeże mięso ma jednolity kolor oraz widoczne włókna mięśniowe. Kupując mięso na wagę, możemy sprawdzić również zapach. Jeśli ma nieprzyjemny, słodkawy zapach, to znaczy, że jest nieświeże.
Przy zakupie mięsa paczkowanego możemy łatwo sprawdzić jego skład, ponieważ zawsze znajdziemy na nim etykietę. Kupując mięso na wagę, należy spytać sprzedawcy. Często jednak sprzedawca nie jest w stanie udzielić nam bardzo dokładnych informacji na temat składu.
Czytajmy etykiety
Jedną z najważniejszych czynności przy zakupie mięsa paczkowanego jest przeczytanie etykiety. Porównujmy mięsa od różnych producentów. Ilość mięsa jest podawana w procentach. Na drugim miejscu zazwyczaj jest sól, konserwator. Jeśli oprócz tych składników znajdziemy długą listę innych, zrezygnujmy z zakupu. Inne dodatki zazwyczaj negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
Czy warto jest więc kupować mięso paczkowane?
Zdecydowanie tak. Unikajmy jednak zakupów w dużych sieciówkach, sprawdźmy pochodzenie mięsa, masarnie, w których jest produkowane. Czytajmy etykiety. Warto poświęcić raz czas, aby zasięgnąć tych informacji. Jeśli znajdziemy już sklep, w którym jakość jest lepsza, róbmy zakupy tylko w nim. Badania pokazują, że jemy ogromne ilości mięsa, warto jest więc zainteresować się tym, co jemy na co dzień i zadbać tym samym o zdrowie nasze i bliskich.
Komentarze
Napisz komentarz