Migdały – dlaczego warto je jeść?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 777

Migdały, często określane są jako orzechowe antidotum na większość problemów zdrowotnych. Są niezwykle smaczne, a ich działanie wspomagające układ sercowo- naczyniowy czy obniżanie poziomu „złego” cholesterolu są powszechnie znane.

Migdały są dalekimi krewnymi mięsistych brzoskwiń i śliwek, a za sprawą swych niezwykłych właściwości, stały się jednym z najcenniejszych i najzdrowszych orzechów świata. Stosowane są w licznych dietach zdrowotnych i odchudzających, gdyż ich cudowny skład i liczne właściwości wspomagają nasz organizm w rozmaitych sytuacjach, uzupełniając niedobory mikroelementowe, zmniejszając apetyt, wspomagając nasze zdrowie na wielu frontach.

Badania kliniczne wykazały, iż jedzenie porcji ok. 30 gramów migdałów dziennie, pomaga skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL, zaspokaja sporą dawkę witaminy E, magnezu, błonnika, jednonienasyconych tłuszczów, białka i żelaza, a cały ten pakiet ma raptem 160 kcal! Nie należy zapominać także o zawartości dobroczynnego kwasu foliowego oraz wapnia zawartych w tych smakowitych orzechach.

Drzewa migdałowe kwitną na różowo oraz biało, z reguły na przełomie lutego i marca. Największe na świecie uprawy tych cudownych orzechów znajdują się w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, niemniej ich pochodzenia doszukać się można w starożytnych Chinach, skąd powędrowały w świat. Najpierw pojawiły się w rejonach Morza Śródziemnego, następnie zdominowały cały Bliski Wschód, a franciszkanie przywieźli je do Hiszpanii w połowie 1700 roku.

Migdały uprawiane w starożytnych Chinach określane były jako symbol kobiecego piękna, z kolei w krajach skandynawskich symbolizują one szczęście i dobrobyt, dlatego nie może ich zabraknąć na stołach szczególnie w okolicach Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zestaw pięciu migdałów zjadany przez wszystkich, oznacza wówczas zdrowie, bogactwo, szczęście, płodność i długowieczność – co bez wątpienia podsumowuje niezwykłe migdałowe właściwości. Migdały przynoszone są przez gości we Włoszech na przyjęcia weselne, gdzie mają dać wiele dobrodziejstwa młodej parze, a także zapewnić świetną formę podczas całonocnego biesiadowania i popijania wyskokowych trunków.

Oto najważniejsze zalety migdałów, o których warto pamiętać wprowadzając je do codziennej diety:

  • Stanowią niezwykłe źródło wapnia, witaminy E, błonnika, kwasu foliowego, żelaza, białka, cynku, miedzi oraz magnezu.
  • Są niezwykle wartościowe pod względem odżywczym, dają uczucie sytości i uzupełniają liczne niedobry.
  • Pozwalają tracić zbędne kilogramy i doskonale sprawdzają się nawet w dietach niskokalorycznych.
  • Pomagają zmniejszać ryzyko chorób serca, układu krążenia, i wielu innych.
  • Bogactwo jednonienasyconych tłuszczy w nich zawarte, wspomaga obniżanie poziomu „złego” cholesterolu.
  • Mają niską zawartość węglowodanów.
  • Ich zastosowanie wykracza poza dietę, gdyż np. olejek migdałowy działa cudownie na skórę i włosy, zmiękczając je i przywracając im urodę.
  • Wedle licznych wierzeń ludowych są remedium na nowotwory.

Należy jednak uważać na ich dziką, gorzką odmianę, która jest dla nas trująca – kwas pruski w nich zawarty jest bowiem formą cyjanku, którego spożycie, może być śmiertelne.

Wersja słodka jest dozwolona już bez ograniczeń – surowe, solone czy słodzone, w postaci kosmetyków, i każdej innej są jednym z najcenniejszych darów natury, dlatego grzechem jest z niego nie korzystać!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu