Mity dotyczące treningu siłowego

Dodane przez: . Komentarze: 0 1015

Trening siłowy jest procesem polegającym na poddawaniu organizmu stopniowo rosnącym obciążeniom, a w jego trakcie wykorzystuje się głównie ciężar własnego ciała. Wiele osób trenuje, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę, zrzucić zbędne kilogramy, czy polepszyć swoją siłę i kondycję korzystając właśnie z treningu siłowego. Ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem natykają się na podstawowe wskazówki, skuteczne sposoby lub też nieprawdziwe informacje. Ostatnie z nich prowadzą do popełniania masy błędów, które przyniosą negatywne skutki, więc czego należy się wystrzegać?

1. Upodobnię się do mężczyzn 

Wiele kobiet obawia się, że jeśli rozpoczną trening siłowy ich sylwetka zacznie przybierać masywniejszy kształt, taki jaki mają mężczyźni. Chodzi tu o szerokie ramiona, czy nawet o mocno umięśnione i rozbudowane uda. Oczywiście jest to nie potrzebna obawa, ponieważ układ hormonalny kobiet uniemożliwia wielkie przyrosty masy mięśniowej. Wpływa na to testosteron, który jest produkowany w mniejszych ilościach przez żeńskie organizmy. Wykonywanie najprostszych ćwiczeń siłowych tylko uwydatnia naszą sylwetkę, dlatego kobiety powinny odrzucić myśli o powyżej wymienionych skutkach na bok.

 

2. Trening raz w tygodniu

Wiele początkujących osób wychodzi z założenia, że ćwiczenia wykonywane jeden lub dwa razy w tygodni przynoszą efekty, co jest nieprawdą. Efekty uzyskamy dopiero ćwiczenia będą wykonywane minimum trzy razy w tygodniu.

Niektórzy odnoszą również wrażenie, że ćwiczenie o określonych porach przynosi lepsze lub gorsze efekty - takie osoby się mylą. Pora treningu nie ma istotnego wpływu na efekty końcowe tylko nasza konsekwencja i zaangażowanie. 

 

3. Zmiana tłuszczu w mięśnie

Kolejnym mitem, który jest bardzo powszechny - zamiana tłuszczu w mięśnie. To rozumowanie jest błędne, ponieważ w ludzkim organizmie musi zajść wiele procesów odpowiedzialnych za budowę tkanki mięśniowej oraz spalenie tłuszczu. Jednak oba te procesy mają nie wiele wspólnego ze sobą, gdyż trening siłowy pomaga w budowie tkanki mięśniowej, ale nie ma istotnego wpływu w zmniejszeniu ilości tłuszczu w organizmie. Jeśli zależy wam na zgubieniu zbędnych kilogramów lepiej sprawdzi się zmiana diety.  

 

4. Natychmiastowa utrata wagi 

Nawiązując do wcześniejszego podpunktu - zmiana nawyków żywieniowych jest najlepszym sposobem na utratę wagi. Przestrzegając podstawowej zasady odchudzania, czyli spożywamy mniej kalorii, niż spalamy, wtedy będziemy chudnąć. Warto też pamiętać o stosowaniu nierestrykcyjnych diet, a korzystać z tych, które pozwalają schudnąć, ale jednocześnie nie osłabiają organizmu. 

 

5. Utrata wypracowanej formy

Wiele osób uważa, że wystarczą dwa tygodnie bez ćwiczeń, aby stracić wypracowaną formę. Jednak okazuje się, że to już się dzieje zaledwie w ciągu 7 dni. Wtedy można odczuć zmniejszenie się koordynacji i stopniową utratę siły. Dlatego warto pamiętać o tym, żeby dbać o formę i nie zaniedbywać wykonywania ćwiczeń. 

 

6. Biegi długodystansowe są lepsze od biegów na krótkie dystanse 

Powszechnie wiele ludzi jest zdania, ze biegi długodystansowe mają lepszy wpływ na kondycję niż bieganie szybkim tempem przez 5-10 minut dziennie. Jednak prawda okazuje się inna, ponieważ obie opcje treningu przynoszą identyczne efekty. Przebiegając długie dystanse trzy godziny tygodniowo uzyskamy takie same rezultaty jak przebiegając codziennie po 15 minut. 

 

7. Brzuszki są najlepszym sposobem na "sześciopak"

Jednym z najpopularniejszych mitów jest również robienie brzuszków, aby uzyskać "sześciopak". Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z małych skuteczności tego ćwiczenia. Aby wyrobić wymarzone mięśnie na brzuchu należy zaangażować całą grupę mięśni w obrębie tułowia. Wykonywanie brzuszków wpływa tylko na część mięśni, co mija się z celem. Dobrym ćwiczeniem, które się sprawdzi w zaangażowaniu mięśni w obrębie całego ciała jest "deska"

 

8. Więcej, dłużej i intensywniej znaczy lepiej

Ludzie pragnący uzyskać wymarzoną sylwetkę kierują się myślą, że więcej, dłużej i intensywniej znaczy lepiej, co jest nieprawdą. Spędzanie wielu godzin na siłowni i wykonywanie bardzo długich treningów jest złym rozwiązaniem, ani nie przyspieszy efektów, ani ich nie zwiększy. Przede wszystkim, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę musimy dać swojemu ciału czas na wypracowanie różnych partii ciała oraz trzymać się poprawnie opracowanych planów treningowych i dietetycznych. 

 

9. Plan nie jest potrzebny

Duży odsetek ludzi wykonujących ćwiczenia siłowe uważają, że plan treningowy jest zbędnym elementem. Nic bardziej mylnego. Nie mając określonego planu takie osoby wykonują ćwiczenia "na wyczucie" - robią to co chcą, przez ile chcą. To prowadzi nie tylko do popełnianych błędów w treningu, ale i do dysproporcji siłowych i wizualnych. 

Odpowiednie planowanie treningu umożliwi kontrolę postępów, dzięki czemu efekty będą widoczne, a ryzyko kontuzji będzie znacznie spadnie. Aby uzyskać lepsze rezultaty warto zwrócić uwagę na rozgrzewkę, mobilizacje, ćwiczenia aktywacyjne oraz akcesoryjne. Również należy wziąć pod uwagę ułożenie planu treningu do indywidualnych preferencji, ponieważ tylko to gwarantuje najlepsze efekty

 

Powszechnie znane mity na temat kulturystyki i fitness są nieodłącznym elementem sportowego środowiska. Dlatego, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące planu czy czasu naszego treningu warto jest poczytać na ten temat, aby znaleźć odpowiedz na nurtujące nas pytania. W tym celu można również udać się do instruktora przebywającego na siłowni. To uchroni nas przed popełnianiem powyżej wymienionych błędów. 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu