Moc aloesu

Dodane przez: . Komentarze: 0 1578

Aloes to roślina z rodziny sukulentów, co sprawia, że przystosowana jest do trudnych warunków. Właściwości aloesu znane już były kilka tysięcy lat temu, a z upodobaniem korzystali z niego Starożytni Egipcjanie. Posiada szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale i również w kosmetyce. Sprawdź w jaki sposób można przygotować napój aloesowy oraz krem do twarzy.

MOC ALOESU:

Aloes swoją moc zawdzięcza licznym witaminom i składnikom aktywnym, których zawiera aż 200. W większości składa się z wody, bo aż w 96%, natomiast pozostałe 4% to bardzo aktywne biologicznie substancje. Aloes posiada dosyć grubą skórę, pod którą znajduje się galaretowaty miąższ. To właśnie miąższ bogaty jest w takie witaminy jak: B1, B2, B3, C, E, a także beta karoten, potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor, cynk i wiele innych. Dodatkowo zawiera sporo białka w postawi aminokwasów, czyli w łatwo przyswajalnej formie oraz saponiny – substancje o działaniu ściągającym i odkażającym

Aloes można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zaleca się spożywanie wody aloesowej, soków owocowych z dodatkiem aloesu, ale i również miąższ jako maść, żel do twarzy i ciała, a nawet kompresy i suplementy diety z dodatkiem aloesu. Ciekawostką jest, iż aloes to roślina, która wydala tlen nocą, dlatego świetnie nadaje się do sypialni.


W jaki sposób przyrządzić napój aloesowy? Przygotuj świeży liść aloesu (możesz go wyhodować samemu w doniczce, lub kupić pojedyncze w sklepie ze zdrową żywnością). Bardzo ważne jest aby całkowicie odkroić fragment z kolcami, gdyż zawarta w nich substancja jest szkodliwa dla zdrowia człowieka. Następnie oddziel za pomocą noża miąższ od skóry. Miąższ powinien być przezroczysty i posiadać galaretowatą i lepką konsystencję. Praktycznie nie ma smaku, więc możesz wymieszać go z wodą a także z dowolnym sokiem, np. pomarańczowym. Jeżeli przy skórce zostaną resztki miąższu wsmaruj w twarz lub ciało.
 
Aloes posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Oczyszcza organizm i skórę z toksyn oraz posiada właściwości nawilżające, dlatego często jest stosowany jako składnik preparatów na trądzik. Dzięki saponinom, działa na skórę ściągająco oraz odkażająco. Do tego łagodzi podrażnienia, tonizuje skórę, a przy ukąszeniach i oparzeniach przyspiesza gojenie się ran.



Świeży miąższ z liści aloesu, zwłaszcza z tych trzyletnich, posiada o wiele więcej właściwości, niż ten przetworzony. Przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Do tego działa przeczyszczająco, żółciotwórczo i żółciopędnie, dlatego wyciąg z aloesu jest w szczególności zalecany przy schorzeniach wątroby. Aloes znany jest ze swojego działania odchudzającego. Dzięki zawartości błonnika, korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Przyspiesza przemianę materii i stymuluje soki trawienne. Aloes stosowany jest również przy leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego, wrzodów i nieżytów żołądka. W dodatku wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost.

Jak stosować aloes?
Miąższ aloesu nie posiada specyficznego smaku, czy zapachu, dlatego może być dodatkiem do soków (np. do pomarańczowego). Wiele osób pije wodę z aloesem, bądź po prostu – je sam miąższ. Jeżeli chcesz nanieść aloes na skórę, możesz dodać dowolny olej, np. kokosowy, czy oliwę z oliwek. Wówczas sprawdzi się jako balsam do ciała. Wystarczy do miąższu z aloesu dodać sok z cytryny bądź ogórka i powstaje tonik.

Aloes to roślina, znana w medycynie już od kilku tysięcy lat. Można ją stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu chroni naszą odporność. Miąższ z aloesu można też stosować jako kompres na poparzenia ukąszenia i zmiany skórne. 

POLECAMY:


Tagi: aloes

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu