Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu. Ile razy podejmowaliśmy się nowego wyzwania, po czym po krótszym bądź nieco dłuższym okresie po prostu rezygnowaliśmy bez większego powodu? Taki proces może zachodzić w kółko. Zaczynamy i przerywamy tylko po to, żeby za jakiś czas spróbować od nowa. Za większością takich zachowań kryje się po prostu zbyt słaba motywacja lub jej brak. Właśnie tej motywacji poszukujemy najczęściej do wykonywania regularnych treningów. Skąd zatem ją czerpać, tak, aby nie była ona tylko chwilowym zrywem?
Motywacja do treningu, czyli jak zmotywować się do ćwiczeń?
Praca nad własnym ciałem to praca przede wszystkim nad sobą. To walka ze swoimi słabościami oraz pokusami. Jeśli chcesz wyglądać dobrze i atrakcyjnie, wymodelować sylwetkę lub też wyrzeźbić mięśnie musisz wziąć się do przysłowiowej roboty. Nic w życiu nie przychodzi samo, a jedynie za sprawą ciężkiej i sumiennej pracy.
Realizacja sportowych celów nie jest możliwa bez odpowiedniej i przede wszystkim stałej motywacji! Można więc stwierdzić, że tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak lenistwo, a jedynie brak właściwej motywacji. Jak zatem skutecznie zmotywować się do działania kiedy to na skutek wielu czynników coraz rzadziej mamy ochotę na trening lub jakąkolwiek inną formę aktywności fizycznej?
Czym jest motywacja?
Zgodnie z definicją słownikową motywacja jest procesem regulacji psychicznych, które nadają energię zachowaniu człowieka oraz ją ukierunkowują. Motywacja może mieć charakter świadomy lub nieświadomy. Potocznie motywacje określić można jako gotowość i chęć do podjęcia nowych wyzwań, które mają dla nas szczególne znaczenie. Motywacja to także zdolność do pokonywania przeciwności losu, wszelkich trudności napotkanych na drodze.
Kiedy tracimy motywację?
Utrata motywacji jest chyba nieunikniona. Prędzej czy później dotyka ona niemalże każdego. Może być tylko chwilowa jak i znacznie dłuższa, co oczywiście powoduje zastój w osiąganych przez nas postępach.
Jeśli z treningu na trening zauważalna jest poprawa w wyglądzie naszej sylwetki, kilogramy lecą w dół jak szalone lub mięśnie zaczynają się subtelnie zarysowywać- motywacja utrzymana jest na najwyższym poziomie, a codzienne stosowanie się do diety oraz regularne ćwiczenia nie stanowią najmniejszego wyzwania. Problem zaczyna pojawiać się w momencie tak zwanego zastoju, kiedy to mimo treningów i zdrowego odżywiania się z naszym ciałem nic się nie dzieje, nie zauważamy żadnych zmian, spadku wagi czy przyrostu mięśni. Jest to właśnie najczęstszy moment poddania się i rezygnacji z walki o lepszą lub lepszego siebie, który wynika z utraty motywacji.
Sposoby na zmotywowanie się do treningów
Same zachęcające zwroty w stylu "nie możesz się poddawać" lub "musisz działać" to często w przypadku braku motywacji zbyt mało. Nie można opierać się tylko i wyłącznie na samych słowach, bowiem motywacja pochodzi z naszego wnętrza. Nie ma jednolitych sposobów na zmotywowanie się, ponieważ każdego przekonują i zachęcają do osiągnięcia określonego celu odmienne czynniki.
Jak zbudować motywację?
- Wyznacz sobie cel. Nie można mówić o motywacji w oderwaniu od celu, bowiem ma ona za zadanie właśnie ten cel osiągnąć. Motywatorem powinien być jednak cel w zasięgu naszej ręki, możliwy do zrealizowania. Dużo skuteczniejszym sposobem jest wyznaczenie sobie kilku mniejszych celów i dążenie etapami do ich osiągnięcia niż jednego większego. Przykładowo: "Chcę schudnąć 3 kilogramy", gdy to się uda kolejnym krokiem może być utrata kolejnych 2 kilogramy, a następnie wymodelowanie sylwetki. Oczywiście wszystko jest tu kwestią indywidualną, bowiem dla niektórych metoda "małych kroków" jest nieskuteczna. Pamiętaj, Twój cel musi być mierzalny. Co to oznacza? Chociażby to, że chcesz stracić na wadze X kilogramów w X czasie. Wiedząc dokładnie do czego dążysz będzie Ci to znacznie łatwiej osiągnąć.
- Co mnie motywuje? Z wyznaczeniem celu wiąże się także znalezienie źródeł motywacji. Może to być na przykład sylwetka ulubionej aktorki czy też koleżanki lub chęć zmieszczenia się w stare ubrania.
- Wizualizacja wyznaczonego celu. Aby utrzymać motywacje warto jest obrazować sobie korzyści, jakie będą płynąć z regularnych treningów oraz zdrowego trybu życia. Poza wyglądem (szczupłą, ale przede wszystkim atrakcyjną sylwetką czy zmieszczeniem się w ulubioną parę jeansów lub sukienkę sprzed kilku lat) jest to także nasze zdrowie! Lepsze samopoczucie, większa energia i witalność to tylko jedne z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą uprawianie sportu.
- Urozmaicaj treningi. Nie ma chyba nic gorszego niż brak różnorodności! Twoje treningi powinny angażować wszystkie grupy mięśniowe przy pomocy różnych ćwiczeń, tak aby Twoje ciało nauczyło się nowych ruchów. Wykonując przez dłuższy okres czasu bardzo zbliżone do siebie ćwiczenia w tym samym tempie z pewnością bardzo szybko popadniemy w rutynę. Trening siłowy warto przeplatać z treningami cardio lub HIIT, które nieco przyspieszą nasz metabolizm i pozwolą organizmowi na lekkie zmęczenie. Można także zwiększać częstotliwość wykonywanych ćwiczeń.
- Pamiętaj o odpoczynku! Odpowiednia regeneracja to rzecz święta i niezbędna. Wypoczęte ciało i umysł równają się większej ilości energii do dalszego działania.
- Zapisuj, notuj swoje postępy. Jeśli nie jesteśmy pod opieką trenera personalnego warto samemu sporządzić odpowiednią tabelkę z naszymi wymiarami i wagą w której notować będziemy nasze postępy. W chwili załamania i kryzysu wystarczy po nie sięgnąć, aby zmotywować się do dalszej pracy.
- Systematyczność to klucz do sukcesu. Tylko systematyczna praca przynosi upragnione efekty. Jeśli trenujesz w domu na własną rękę łatwiej jest znaleźć wymówki, aby "dzisiaj" sobie odpuścić. I tak przeciąga się to z dnia na dzień. Bardzo ważny jest plan działania! Poczujesz ogromną satysfakcję, gdy mimo licznych obowiązków tak rozplanujesz sobie zajęcia i codzienne czynności, że w swoim grafiku znajdziesz przynajmniej trzy dni na trening. Może to być jakakolwiek forma aktywności fizycznej: spacer, jazda na rowerze czy wypad na basen. Rozpisywanie treningów i zestawów ćwiczeń na poszczególne dni stanowi bardzo duże ułatwienie.
- Motywująca muzyka. Większość z nas ćwiczy w rytm ulubionych utworów. Nic bardziej nie motywuje do treningów niż energiczna muzyka, przy której nie da się usiedzieć w miejscu. Stwórz swoją playlistę i zabieraj ze sobą na siłownię.
- Znajdź kompana do ćwiczeń. Z drugą osobą jest w końcu zawsze raźniej i co najważniejsze: to mniejsze szanse na szukanie wymówek. Skoro koleżanka lub kolega wybiera się dziś na siłownie lub planuje biegać, to przecież nie można być gorszym! We dwójkę możecie się skutecznie wspierać i wzajemnie motywować.
I na koniec. Ważne, aby to co robimy stało się naszą pasją. Robiąc coś z przymusu nigdy nie będziemy odczuwać pełnej radości, co także będzie się wiązać z licznymi upadkami w utrzymywaniu naszych postanowień. Właściwa i prawdziwa motywacja z pewnością pozwoli nam na osiągnięcie zamierzonych celów i czerpanie z tego niezwykłej satysfakcji. Do dzieła!
Komentarze
Napisz komentarz