MSM na problemy ze stawami!

Dodane przez: . Komentarze: 0 1598

Każdy, kto w swoim życiu chociaż przez jakiś czas trenował, doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotna jest prawidłowa suplementacja. Dostarczanie do swojego organizmu odpowiednich związków sprawia, że ciało staje się zauważalnie silniejsze i znacznie wytrzymalsze, do tego jest znacznie lepiej przygotowane na większe i wymagające wyzwania. Dla niektórych suplementacja kojarzy się bardzo negatywnie, jednak rzeczywistość wcale nie jest taka czarno-biała. Można zażywać środki, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a w odpowiedniej dawce mogą wspierać nasze ciało w momentach największego obciążenia. Te same substancje wielokrotnie służą leczeniu najróżniejszych schorzeń nawet u osób, które uprawiają żadnego sportu. Jednym z takich specyfików jest tajemniczo brzmiące MSM. Co to jest za związek, jak powinno się go stosować? Wyczerpujące odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Czym jest MSM?

Rozwinięcie tego skrótowca to metylosulfonylometan. Jeśli ta nazwa z niczym się nie kojarzy, może znacznie bardziej znajomy będzie metylosiarczan metanu lub po prostu organiczny związek siarki. Jest on niezwykle ważny dla organizmu. Siarka bierze udział w syntezie aminokwasów i enzymów. Ma też wpływ na układ odpornościowy, gdyż działa stymulująco na produkcję przeciwciał i glutationu – bardzo silnego antyoksydantu. Jako suplement występuje pod postacią niepozornego białego proszku, który nie odznacza się żadnym zapachem i bardzo dobrze rozpuszcza się w cieczach.

Występowanie w naturze

Siarka występuje w dużych ilościach w ludzkim organizmie. Szacuje się, że jej poziom waha się w okolicy 0,2 miligrama na każdy kilogram ciała. Jest to trzeci, zaraz po wapniu i fosforze, minerał występujący w każdej komórce organizmu człowieka. Średnio dorosły mężczyzna o wadze 70 kilogramów ma w swoim ciele około 140 gramów siarki, z czego około 50% mieści się w mięśniach, kościach i skórze.

Minerał ten znajduje się również w wielu naturalnych produktach, do których możemy zaliczyć świeże owoce i warzywa, herbatę, świeże krowie mleko i liczne produkty zbożowe. Do tego grona zaliczają się również jaja oraz mięso.

Można powiedzieć, że w przyrodzie i w codziennej diecie większości ludzi powinno go być bardzo dużo, skoro jest tak często spotykany. Niestety, problem tkwi w tym, że MSM bardzo łatwo ulega zniszczeniu podczas gotowania, pasteryzacji, naświetlania i zamrażania. Większość produktów, które można kupić w sklepach, najczęściej poddaje się temu procesowi, co sprawia, że poziom metylosulfonylometanu spada w nich praktycznie do zera.

Równie istotny jest fakt, że MSM regularnie wydalany jest z moczem. Każdego dnia pozbywamy się od 4 do aż 11 miligramów siarki. Jest to znacząca ilość, biorąc pod uwagę, że w mleku pasteryzowanym znajduje się mniej niż 0,25 miligrama MSM na litr napoju. Świeże mleko zawiera go znacznie więcej, poziom związku waha się od 2 do 5 miligramów na litr.

Pozytywne skutki dla ludzkiego organizmu

Organiczne związki siarki stosowane są leczniczo i profilaktycznie w przypadku, gdy zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji naczyń krwionośnych, włosów, paznokci i skóry. Wspomaga wydalanie toksyn z organizmu i wchłanianie substancji odżywczych.

Najważniejszym z efektów suplementacji jest jednak poprawia jakości i wytrzymałości stawów, zmniejszenie dolegliwości bólowych w tych rejonach. Ponadto związki siarki hamują procesy zapalne i wspomagają regenerację chrząstki. Spowodowane jest to tym, ze siarka jest niezbędnym składnikiem w produkcji keratyny i kolagenu.

To jednak nie wszystkie zalety tego niesamowitego związku. Warto również wspomnieć o wspieraniu pracy wątroby, poprawie stanu mięśni, ścięgien i tkanki łącznej, a także pozytywnym wpływie na procesy trawienne w organizmie. Przyspiesza proces gojenia ran na skórze, przez co pośrednio przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstania blizn.

Jak widać, MSM ma niesamowicie dużo zalet, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by dbać o jego prawidłowy poziom w organizmie. Jest to bardzo istotne, gdyż zbyt mała ilość metylosulfonylometanu może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu.

Skutki niedoboru metylosulfonylometanu

Taki stan rzeczy może doprowadzić do wielu chorób o różnym stopniu zagrożenia dla życia, począwszy od zwykłych alergii, przez reumatoidalne zapalenie stawów, choroby wieńcowe, aż do uszkodzenia wątroby i chorób nowotworowych. Oprócz tego pacjentom cierpiącym na brak tego związku w organizmie towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenie, osłabienie aktywności fizycznej i psychicznej, które w końcu mogą doprowadzić do depresji skutkującej wieloma nawarstwiającymi się nieprawidłowościami.

Według wielu badań, suplementacja MSM pozwoliła na redukcję lub całkowite pozbycie się bólu pleców, głowy i mięśni. Związek ten przydaje się również w przypadku charakterystycznych urazów sportowych, wśród których można wymienić na przykład łokieć tenisisty. Odpowiednia ilość MSM pozwala również pozbyć się fibromialgii, czyli dołującego bólu całego ciała. Warto go także podawać w przypadku powypadkowych uszkodzeń ciała, oparzeń, ran pooperacyjnych, a także dolegliwości stawów – choroby zwyrodnieniowej i reumatoidalnego zapalenia.

Prawidłowa suplementacja MSM

Przez fakt, że MSM jest wydalany z moczem i praktycznie nie da się go przedawkować, suplementacja jest mocno indywidualną kwestią. Dawkowanie zależy od wielu czynników, ale dzienne spożycie powinno wynosić od 1 do 15 gramów. Ilość można z czasem zwiększyć.

W przypadku leczenia stanów zapalnych dzienna dawka MSM wynosi 3 gramy na dobę. Profilaktycznie suplement podaje się w 4 dawkach o sumarycznej ilości wynoszącej od 1 do 2 gramów.

Suplementacja w przypadku osób aktywnych fizycznie wygląda nieco inaczej. Dawkowanie rozpoczyna się od 1 grama MSM na dobę. Jeśli nie występują żadne negatywne efekty, dawka może zwiększyć się do 3 lub nawet 5 gramów na dobę. W następnej kolejności można zdecydować się na wysycenie organizmu minerałem. Dawkowanie wynosi wtedy do 15 gramów na dobę w trzech równomiernych dawkach. Proces ten powinien trwać maksymalnie cztery tygodnie. Po tym powinno się przejść na mniejszą dawkę wynoszącą do 5 gramów na dobę. W przypadku naprawdę długiego stosowania wystarczy 1 gram na dobę.

Specyfik ten warto przyjmować z innymi substancjami i suplementami. MSM dobrze łączy się z witaminą C oraz witaminą B12. Dobrze sprawdza się ze specyfikami, które również wspierają stawy:

  • kurkumą
  • kolagenem
  • imbirem
  • glukozaminą

Podczas dawkowania kilku różnych suplementów zauważa się efekt synergiczny witamin i siarki. MSM wzmacnia witaminy i inne składniki odżywcze oraz pozwala na lepsza wchłanianie ich przez organizm, a także wydłuża ich działanie. Dla najlepszego efektu należy przyjmować MSM i na przykład witaminę C razem. Takie działanie w znaczny sposób pomoże oczyścić krew ze wszelkich toksyn.

Jako suplement MSM występuje pod postacią proszku lub kapsułek. Rozmieszany w wodzie proszek smakuje dość specyficznie, więc nie wszystkim przypadnie do gustu. W takiej sytuacji można zdecydować się na kapsułki, które pozwolą uniknąć niedogodności tego typu i dokładnie przeliczyć każdą dawkę.

Specyfik najlepiej spożyć około 30 minut przed posiłkiem. Wystarczy rozpuścić odpowiednią dawkę MSM w zapełnionej do połowy szklance wody i wypić substancję, a następnie popić ją kolejną szklanką czystej wody. Suplement w formie tabletek wystarczy przyjąć w standardowy sposób.

W ciągu doby spożyty MSM dostaje się do niemalże każdej tkanki w ciele. Cała reszta, która nie została wchłonięta przez organizm, a ni nie poddała się procesowi przemiany materii, jest w całości wydalana z organizmu w czasie do 96 godzin.

Ewentualne skutki uboczne i przeciwwskazania

Według badań MSM nie ma skutków ubocznych, a jego spożycie jest równie niebezpieczne, jak wypicie szklanki czystej wody. Nawet przyjmowanie w ilości 40 gramów na dobę nie wykazało negatywnych efektów. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi ogromne 1,5 kilograma na dobę, czyli mniej więcej sześciokrotnie więcej, niż śmiertelna dawka soli. Jak widać, przedawkowanie jest w praktyce niemożliwe, tym bardziej, że pewna ilość zawsze zostanie wydalona z moczem. Trzeba się naprawdę postarać, by zjeść niecałe 2 kilogramy siarki, przypadkowe spożycie jest tutaj całkowicie wykluczone.

Czasem mogą wystąpić pewne niepożądane efekty, w tym nadmierna potliwość, trądzik, stany zapalne, duszności i problemy ze snem. Są to jednak pojedyncze przypadki. Jednak w sytuacji podupadnięcia na zdrowiu należy natychmiast zaprzestać przyjmowania suplementu. Nie powinny go także przyjmować osoby, u których występuje mutacja genu CBS, gdyż w ich przypadku nadmierna ilość siarki w organizmie może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

Przeciwwskazania pojawiają się także w przypadku osób stosujących warfrynę czy aspirynę. MSM posiada właściwości powodujące rozrzedzanie krwi, dlatego w tym wypadku przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

W pojedynczych przypadkach pojawił się również nieszkodliwy i delikatny dyskomfort jelitowy i nieduże rozwolnienie. Są to skutki podobne jak w przypadku przesycenia witaminą C. W takiej sytuacji wystarczy po porostu nieco zmniejszyć dawkę MSM.

Równie rzadko pojawia się wysypka skórna, która jest efektem przyspieszonej przez MSM detoksykacji. W takim wypadku należy przerwać stosowanie suplementu na dzień lub dwa, a następnie wznowić je, zaczynając od dawki minimalnej.

Gdzie kupić dobry jakościowo MSM?

W przypadku chęci suplementacji związków siarki należy najpierw upewnić się, czy oferowany w sklepie produkt jest dobrej jakości. Dlatego też niezmiernie istotne jest rozeznanie na rynku i sprawdzenie opinii na temat danego produktu. Z pewnością na wyróżnienie zasługuje marka REAL PHARM, która już wielokrotnie udowodniła, że jej produkty odznaczają się najwyższą jakością i wykonaniem, a to wszystko za odpowiednią dla każdego portfela cenę. Biorąc pod uwagę wszystkie pozytywne aspekty działania i występowania związków siarki w organizmie, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć  bezpieczną suplementację.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu