Nadmiar białka też może szkodzić, czyli o tym dlaczego warto zachować umiar

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 707

Białko w organizmie odpowiada przede wszystkim za fakt utrzymania mięśni w jak najlepszej kondycji oraz umożliwienie im szybszej regeneracji. Jest to szczególnie istotną kwestią dla osób, które uczestniczą w regularnych treningach, wskutek których dochodzi w ich mięśniach do mikrouszkodzeń. W takiej sytuacji niezwykle szybko będzie możliwe zauważenie tego, że ciało ludzkie wszczyna swoisty rodzaj buntu i wówczas należy zwrócić uwagę na to, aby uzupełnić niedobory białka. Jednak i z tym nie należy przesadzać ponieważ nadmiar białka tez może szkodzić! Skutki przedawkowania białka mogą być naprawdę nieprzyjemne, a więc warto zachować rozsądek oraz umiar.

W naprawdę wielu przypadkach dochodzi do faktu, w którym białko wywołuje niezwykle skrajne reakcje. Jeśli jego ilości są dobrane w odpowiednich proporcjach względem wieku, wagi, wzrostu oraz ilości wysiłku fizycznego to stanowi ono klucz do sukcesu, którym w tym wypadku jest dobrze zbilansowana dieta. W takiej sytuacji kompletnie nie ma potrzeby zamartwiania się faktem, że żołądek odmówi posłuszeństwa w chwili, gdy się tego spodziewamy najmniej. Jeśli jednak przesadzimy z jego ilością w naszym jadłospisie, może okazać się to naprawdę tragiczne w swoich skutkach. Jakie mogą być konsekwencje przedawkowania białka w diecie? Dlaczego warto zachować umiar w dawkowaniu tego składnika? Na te, a także na wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, znajdziecie Państwo odpowiedź w prezentowanym dziś przez nas artykule. 

Jaką rolę pełni białko w organizmie?

Oczywistym jest fakt, że białko stanowi jeden z podstawowych budulców dla narządów w organizmie człowieka. Nie należy jednak zapominać, że ma ono także czynny udział w przemianie materii oraz o fakcie dotyczącym tego, że białko stanowi także doskonałe źródło dla pozyskiwania energii. Do zalet, które można przypisać temu składnikowi odżywczemu można z powodzeniem zaliczyć również fakt, że jego działanie ułatwia eliminowanie toksyn z organizmu ludzkiego oraz pomaga w utrzymaniu w nim odpowiedniej ilości wody. To ostatnie w bezpośredni sposób wpływa na zachowanie możliwie dużej równowagi na płaszczyźnie kwasowo-zasadowej. Nie ulega zatem wątpliwości, że białko odgrywa wiele niezwykle ważnych ról w zdrowiu człowieka. Pozostaje zatem pytanie o to, jakie skutki niesie ze sobą przedawkowanie białka?

W jakich produktach występują największe ilości białka?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że białka mogą być zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Białko roślinne jest białkiem niepełnowartościowym ze względu na fakt, że nie ma ono możliwości dostarczenia do organizmu pełnej ilości wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania aminokwasów. Soja w tym wypadku stanowi ewidentny wyjątek od tej reguły. Za największe kopalnie białka uznaje się produkty spożywcze takie jak:

  • wszelkiego typu rośliny strączkowe takie jak: fasola, soja, groch, ciecierzyca, bób czy też soczewica;
  • wszelkiego rodzaju zboża, a wśród nich pszenica, żyto, orkisz oraz owiec i inne:
  • orzechy wszelkiej maści;
  • każdy tym mięsa zwierzęcego (np. drób, wieprzowina czy wołowina);
  • mięsa ryb i owoce morza;
  • mleko oraz produkty mleczne (nabiałowe)
  • jaja kurze, przepiórcze i inne

Źródeł pozyskiwania białka są setki. Jednak należy pamiętać, że pełnowartościowe białko to to, które jest pochodzenia zwierzęcego. Jego substytuty nigdy nie będą w stanie zastąpić tej wyjściowej wartości.

  

Nadmiar białka też może szkodzić!

Ciągłe zwiększanie ilości białek w swoim jadłospisie na rzecz wyeliminowania z niego wszelkich węglowodanów, prędzej czy później odbije się na stanowczym spadku nastroju danej osoby. Wiele diet odchudzających opiera się na podobnym rozwiązaniu, jednak nie są one zdrową propozycją i mogą kosztować człowieka sporo zdrowia. Jest tak, ponieważ ludzki mózg bardzo potrzebuje węglowodanów w diecie, choćby po to, aby mieć możliwość produkowania odpowiedniej ilości serotoniny, czyli hormonu szczęścia. W prostym tłumaczeniu oznacza to, że rezygnacja z węglowodanów na rzecz spożywania zwiększonych ilości białka czyni osoby tak postępujące nieco bardziej drażliwymi i smutnymi. Badania prowadzone w obrębie tej dziedziny dowiodły, że ludzie będący na diecie opierającej się o niewielką ilość węglowodanów są o wiele bardziej nerwowe i szybciej możne je wyprowadzić z równowagi niż resztę społeczeństwa. 

Nadmiar białka a zła praca niektórych narządów wewnętrznych

Jak już zostało wspomniane wcześniej, każda forma przesady w przypadku spożywania białka jest negatywna. Jako dobry przykład można podać to, że jeśli przyjmowane jest ono w odpowiednich ilościach to organizm ludzki, a konkretnie jego metabolizm pracuje w sposób prawidłowy, a wizyty w toalecie są regularne i zdrowe. Jeśli białka w naszej diecie brakuje, to odzwierciedla się to w tym, że nerki nie mają szansy otrzymania odpowiedniej ilości azotu, który jest im potrzebny w procesie filtracji krwi. Jeszcze inaczej ma się ta sytuacja w chwili, w której w diecie białka jest zbyt wiele. Wówczas nerki są zmuszane do wykonywania o wiele cięższej pracy niż jest to faktycznie potrzebne, co w konsekwencji może prowadzić do poważnego uszkodzenia się tych narządów, a niekiedy nawet nieodwracalnych zmian. 

Za dużo białka nie sprzyja odchudzaniu

Istnieje kilka diet, które opierają się o włączenie do diety dużych ilości białka. W istocie jest prawdą, że taka sytuacja sprzyja szybkiemu zrzuceniu wagi w naprawdę imponującej ilości. Jednak kontynuowanie takich nawyków żywieniowych przez długi czas z pewnością przyniesie wręcz odwrotny efekt do tego, który chce osiągnąć osoba odchudzająca się. Spożywanie zbyt dużych ilości białka z jajek oraz białka zwierzęcego, a także produktów zawierających serwatkę prowadzi do znacznego zwiększenia się masy ciała. Jeśli znalazłeś się w podobnej sytuacji, powinieneś natychmiast zmniejszyć ilość białka w swojej diecie. Białko to typowy przykład, w którym sprawdza się stare polskie przysłowie: "Co za dużo, to nie zdrowo". Warto zatem zastosować się do tej ludowej prawdy, którą tak często powtarzały nasze babcie i wyeliminować zbyt duże ilości białka z naszego jadłospisu. 

Problemy w obrębie przewodu pokarmowego

Po dużym wysiłku fizycznym można odczuć ogromną potrzebę zjedzenia czegoś wysokobiałkowego. Wówczas sałatka składająca się ugotowanej pieśni kurczaka z fasolą i serem feta wydają się być naprawdę doskonałym rozwiązaniem. W istocie faktem jest, że taki duet doskonale wpłynie na regenerację mięśni sportowca, jednak niekoniecznie będzie to miało odzwierciedlenie w pracy jego układu pokarmowego. Zbyt duża ilość białka w diecie może w szczególny sposób wpływać na jakość oraz regularność naszych wizyt w toalecie. Niniejszy akapit jest niejako rozwinięciem poprzedniego, ponieważ jego treść w konsekwencji powraca do tematu węglowodanów w diecie. Zarówno biało, jak i węglowodany powinny w niej być obecne i nie powinno się rezygnować z jednych na rzecz tych drugich. Aby układ pokarmowy działał odpowiednio i w pełni prawidłowo, koniecznym jest by w diecie zawarte było zarówno białko, węglowodany, błonnik, witaminy oraz inne składniki odżywcze. Jeśli zastosujemy się do powyższych rad, problemy z wypróżnianiem się oraz zaburzenia metabolizmu staną się jedynie przykrą przeszłością. 

Nadmiar białka też może szkodzić, czyli o przykrym zapachu z jamy ustnej

Jeśli wyeliminujemy ze swojej diety węglowodany na rzecz zwiększenia w niej ilości białka, nasz organizm znajdzie się w stanie ketozy. Oznacza to, że ciało człowieka wówczas zacznie spalać wszelkie tłuszcze, aby być w stanie pozyskać energię do życia. W normalnym ujęciu spala ono w tym celu węglowodany. Efekt jest taki, że spadek masy ciała osoby na tego rodzaju diecie można zaobserwować dość szybko, jednak taka sytuacja nie ma ani trochę dobrego wpływu na stan zdrowia. Szczególnie jej złe działanie można dostrzec w obrębie naszej jamy ustnej. Na czym polega wypomniany zły wpływ? Otóż w chwili, w której organizm wchodzi na wysoki poziom spalania tłuszczy, równocześnie rozpoczyna zwiększoną produkcje określonych związków chemicznych, czyli w tym wypadku ketonów. Ketony z kolei pozostawiają po sobie "pamiątkę" w postaci nieprzyjemnego smaku w ustach oraz wpływają na fakt występowania przykrego zapachu z buzi. Co gorsza, nieprzyjemny zapach wydobywa się z wnętrza naszego organizmu, a więc nie można go zabić przy pomocy zwykłego odświeżacza do ust. 

Nadmiar białek w diecie

Oczywistym wydaje się fakt, że nadmiar obecności białka w diecie jest równie mocno szkodliwy co jego niedobory. Jako podsumowanie warto jeszcze raz powtórzyć, że za duża ilość białka sprawia, że w naszym organizmie dochodzi do poważnych zaburzeń metabolizmu, co w konsekwencji może skutkować nawet wystąpieniem poważnych zaburzeń w zakresie zmian miażdżycowych. Ponadto, przedawkowanie białek może rzutować na powstawanie uszkodzeń nerek, wzmożenie powstawanie obrzęków wszelkiej maści oraz wystąpienie poważnego nadciśnienia tętniczego. W konsekwencji nie trudno jest nabawić się różnych chorób serca, bezsenności, nerwicy czy też popaść w stany chronicznego rozdrażnienia lub smutku. Ponadto, nadmiar białka w diecie może być punktem wyjścia dla wystąpienia zaparć, co z kolei może powodować rozmnożenie się w naszych jelitach bakterii gnilnych. Toksyny wytwarzane przez wspomniane bakterie mogą spowodować nawet tak poważne zmiany jak wystąpienie nowotworu jelita grubego. Za duża ilość białka w diecie to także powód, z którego mogą pojawić się rozmaite alergie, trudności z wchłanialnością wapnia czy też osłabienie się struktury kości. Kamienie nerkowe mogą być skutkiem za dużych ilości białka w diecie. 

Reasumują warto nadmienić, że zdrowa dieta to dieta, która jest w pełni zbilansowana. Taka, w której nie brakuje żadnego z istotnych składników odżywczych. Zwiększenie ilości białka w diecie może mieć naprawdę nieprzyjemne skutki, dlatego tez warto zadbać o to, by występowało ono w odpowiedniej ilości, czyli takiej która dobrana jest względem naszego wzrostu oraz masy ciała, jak również aktywności fizycznych, w których zwykliśmy uczestniczyć. 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu