Nadmiar wody w organizmie - jak sobie pomóc?

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1160

Nadmiar wody w organizmie, czyli retencja wody bywa bardzo frustrująca. Jest to jeden z największych problemów, jaki dotyka nas gdy pomimo codziennych wysiłków diety i treningów nie możemy się wciąż zapiąć w ulubione jeansy.

Nadmiar wody sprawia, że czujemy się pełni, mamy wzdęcia, jesteśmy niczym cysterny, przez co łatwo możemy się zniechęcić i tracić motywację. Ciało zatrzymuje wodę z wielu powodów, od nadmiaru sodu w diecie po schorzenia, które powodują jej retencję.

W przypadku rozmaitych schorzeń, można zastosować leki, które w przypadku nadciśnienia, niewydolności serca, obrzękach czy cukrzycy mogą dopomóc w próbie usunięcia nadmiaru wody z organizmu. Jeżeli nie mamy do czynienia z retencją wody powodowaną przez schorzenia, warto poszukać sposobów na regulację gospodarki wodnej, która pozwoli odzyskać równowagę i zmniejszyć niekomfortowe wzdęcia. Ważne jest jednak, aby były to sposoby naturalne, np. ziołowe, które poprzez właściwości moczopędne pomogą wyeliminować negatywne reakcje. Bez względu jednak na sposób radzenia sobie z nagromadzoną wodą w organizmie, warto skonsultować ten fakt z lekarzem, zwłaszcza wtedy, kiedy zażywamy leki.

Oto najbardziej pomocne alternatywy ziołowe ułatwiające pozbycie się wody z organizmu.

Mniszek lekarski

Często uważany za chwast, jest cudownym sposobem na uwolnienie się z nadmiaru wody. Jest bogaty w minerały, witaminy oraz stosuje się go w leczeniu zaburzeń czynności wątroby. Listki mniszka, wykorzystywane są często dla wzmocnienia smaków w niektórych środkach spożywczych jak sałatki, kanapki czy herbaty. Mniszek lekarski pobudza do produkcji moczu, przez co organizm w naturalny sposób eliminuje nadmiar nagromadzonej wody. Jeżeli szukasz sposobu na retencję wody, napary z mniszka lekarskiego będą doskonałym sposobem na ulgę we wzdęciach.

Zielona herbata

Jak powszechnie wiadomo, zielona herbata to niezwykle silny antyoksydant, który wspomaga przyspieszanie metabolizmu oraz pomaga spalać tłuszcz. Stwierdzono również, iż ta smakowita herbata jest również moczopędna. Przez co wspomaga usuwanie nadmiaru płynów z organizmu. Jeżeli zatem chcesz połączyć przyjemne z pożyteczny, zaparzaj zieloną herbatę jak najczęściej.

Zielona natka pietruszki

Pietruszka w postaci natki, znana jest głównie jako element dekoracyjny do potraw, ale nie ma chyba lepszego wykorzystania jej, niż jako środek moczopędny. Jest bogata w liczne witaminy, np. witaminę C, pozwalając zwiększyć produkcję moczu, uwalniając nas z nagromadzonego balastu wodnego. Może ona stanowić zdrową i bezpieczną alternatywę dla leków moczopędnych. Jej dobroczynne działanie sprawia, że słynęła ona już w medycynie ludowej jako doskonałe zioło o licznych właściwościach leczniczych. Pomaga ona również poprawić zdrowie nerek.

Skrzyp

Ta egzotycznie wyglądająca roślina, przypomina paproć. Jest to zioło lecznicze, znane już od wieków. Jego działanie moczopędne, a tym samym usuwające nadmiar wody z organizmu, wykorzystywane jest w postaci płynnych ekstraktów, suszonych herbat lub kapsułek. Jego spożywanie warto jednak skonsultować z lekarzem, gdyż może reagować z lekami.

Jałowiec

To wiecznie zielone drzewo i stosowany od wieków środek moczopędny. Pomimo że istnieją ograniczone badania na temat jego wpływu na produkcję moczu, zawarte w nim alfa-pineny są znane z właściwości moczopędnych. Związek ten występuje w naturalnym olejku drzew iglastych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu