Alergia pokarmowa to obecnie jeden z coraz częściej występujących problemów zdrowotnych. Warto więc dowiedzieć się, które z pokarmów najczęściej są przyczyną alergii. W jaki sposób można to zrobić i które z produktów uczulają obecnie najczęściej?
Alergeny w codziennym życiu – produkty odzwierzęce
Substancje wywołujące alergię można znaleźć wszędzie praktycznie na co dzień. Wiele osób jest uczulonych na pyłki produkowane przez rośliny lub na odchody domowych roztoczy. W przypadku tych rodzajów alergii możliwe jest jednak przeprowadzenie tak zwanego odczulenia. Jeśli chodzi o uczulenie na pokarmy takie działanie nie jest możliwe, choć nadal prowadzone są badania naukowe w tym kierunku.
Jednym z najczęściej uczulających produktów jest mleko pochodzące od krowy. Ten rodzaj alergii najczęściej spotyka się u dzieci. Wtedy najczęściej powodem uczulenia są białka: β-laktoglobulina oraz kazeina. Nie należy mylić alergii na mleko krowie z nietolerancją laktozy, która nie jest spowodowana alergią, a jedynie niedoborem enzymu trawiennego – laktazy. Alergia na białko mleka krowiego znika zazwyczaj około piątego roku życia dziecka. Konieczne jest jednak w tym czasie zrezygnowanie z produktów zawierających ten alergen.
Innym często uczulającym składnikiem jest białko jaj, a zwłaszcza białko jaja kurzego. Należy pamiętać, że uczulenie tego typu pojawi się także w przypadku kontaktu z produktami zawierającymi jakąkolwiek postać białka, także w postaci częściowo przetworzonej. Uczulenie tego typu również najczęściej pojawia się u dzieci i znika zazwyczaj po ukończeniu ósmego roku życia.
Ryby i owoce morza to również często uczulające produkty. W tym przypadku alergia ujawnia się w równym stopniu zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Ta grupa produktów jest szczególnie niebezpieczna dla osób uczulonych, ponieważ już niewielka ilość alergenu może wywołać reakcję. W przypadku ryb powodem alergii jest parwalbumina, a w przypadku owoców morza – tropomiozyna.
Uczulenie na produkty roślinne
Alergia na produkty roślinne częściej spotykana jest u osób dorosłych. To oni szczególnie powinni uważać na takie produkty jak orzechy czy przyprawy. Wyjątkiem dla częstości występowania alergii jest uczulenie na gluten zawarty w zbożach oraz białko soi. W pierwszym przypadku częstość występowania tego typu alergii u osób dorosłych jest równie częsta jak u dzieci. W drugim przypadku to właśnie u dzieci częściej pojawia się reakcja uczuleniowa. Gluten występujący w produktach zbożowych może być przyczyną celiakii, jak i alergii. Dodatkowo u niektórych osób pojawia się nadwrażliwość na inne białka występujące w pszenicy, co początkowo może być odczytane jako nietolerancja glutenu. Celiakia i alergia na gluten są zazwyczaj połączone poprzez podobne objawy. Zazwyczaj objawiają się one problemami z trawieniem, które następują po spożyciu pokarmu zawierającego gluten. Tak samo jak w przypadku innych alergii pokarmowych uczulenie na gluten może objawiać się również pokrzywką lub nawet wstrząsem anafilaktycznym. Alergia na pszenicę nie należy do tak częstych, a objawy takiego uczulenia mogą być widoczne po jakimkolwiek kontakcie z produktem zawierającym pszeniczne białko. Decydując się na bezglutenową dietę bez wskazań lekarskich należy pamiętać, że całkowite wyłączenie z diety produktów zawierających gluten może przyczynić się do wystąpienia prawdziwej nietolerancji na ten składnik.
Osoby dorosłe powinny również uważać na takie produkty jak pomidor i seler, ponieważ te warzywa często są przyczyną alergii, które ujawniają się w tym okresie życia. Trzeba przy tym pamiętać, że pomidor często jest powodem nagłego wyrzutu histaminy w organizmie, dlatego często wyklucza się go z diety nie tylko osób widocznie uczulonych na to warzywo, ale również tych, które cierpią na atopowe zapalenie skóry.
Alergia pokarmowa – dodatki do żywności
Obecnie coraz więcej osób odczuwa dolegliwości po spożyciu różnego typu produktów. Powszechnie uważa się, że powodem są tak zwane naturalne alergeny, czyli białka zawarte naturalnie w produktach. Tymczasem w wielu przypadkach to nie białko mleka czy też białko jaja kurzego jest powodem złego samopoczucia czy problemów pokarmowych. Alergenami mogą być także sztuczne substancje dodawane do żywności, takie jak konserwanty czy barwniki.
Unikanie przez osoby dorosłe często spotykanych alergenów pokarmowych bez wyraźnego powodu nie ma uzasadnienia. Należy jednak uważać podczas wprowadzania nowych produktów do diety dziecka oraz w przypadku, gdy dany produkt nie jest spożywany zbyt często. Warto bowiem pamiętać, że reakcja alergiczna często pojawia się nie przy pierwszym, ale dopiero przy drugim kontakcie z alergenem. W przypadku wątpliwości należy nie tylko wykonać skórne testy alergiczne. Obecnie lekarze wskazują na konieczność wykonywania także tak zwanej próby prowokacji pokarmowej, ponieważ wyniki testu nie zawsze oznaczają występowanie uczulenia. Testy alergiczne mogą jednak pokazać w jakim kierunku należy wykonywać próby.
Komentarze
Napisz komentarz