Bieganie jest sportem niemalże dla każdego zdrowego człowieka. Wystarczą solidne buty, wygodne ubranie oraz dobre nastawienie. Można biegać truchtem i pokonywać krótkie dystanse, można też spędzać w trasie (lub na bieżni) długie godziny. Bieganie łatwo pokochać, a organizm zaskakująco szybko adaptuje się do tego rodzaju wysiłku fizycznego. Jednak jak każdy sport, także ten może nam przysporzyć pewne trudności. Z jakimi problemami najczęściej zmagają się najwytrwalsi biegacze? Jak sobie z nimi poradzić?
- Rewolucje żołądkowe
Bieganie, znacznie częściej niż inne sporty wytrzymałościowe, powoduje różnego rodzaju problemy z układem pokarmowym. Długi trening wiąże się z ciągłymi wstrząsami, które wyjątkowo intensywnie wpływają na okolicę brzucha. Może to zaburzyć proces trawienia, a nawet skierować Twój bieg w stronę najbliższej toalety. Inną częstą dolegliwością, na którą skarżą się osoby rozpoczynające swoją przygodę z joggingiem, są nudności oraz zgaga. Dzieję się tak zazwyczaj w momencie, gdy zaczniemy ćwiczyć krótko po obfitym posiłku. Najprostszym rozwiązaniem problemu dyskomfortu trawiennego podczas biegu jest zachowanie ok. 1,5 godzinnego odstępu między treningiem a posiłkiem oraz ograniczenie wypijania jednorazowo dużych ilości płynów.
- Obtarcia naskórka
Znasz to uczucie, kiedy po długim biegu wchodzisz pod prysznic, namydlasz się i…wszystko Cię piecze? Kark, kolana, łokcie, stopy- to główne obszary narażone na mechaniczne drażnienie przesiąkniętymi potem ubraniami. Jeśli chcesz uniknąć takich doznań, zainwestuj w strój wykonany ze specjalnych, oddychających materiałów oraz dobrej jakości buty. Nie przesadzaj także z dodatkami w postaci opasek na czoło lub na ramię- one również mogą narazić rozgrzaną i wilgotną skórę na urazy.
- Pęcherze i odciski na stopach
Każdy człowiek chociaż raz w życiu zmagał się z tymi bolesnymi zmianami pojawiającymi się na stopach jako rezultat noszenia niewygodnego obuwia. Biegacze nieustanie narażają swoje nogi na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ponieważ spocona stopa jest dodatkowo podatna na zranienie. Pamiętaj, nie zakładaj nowych na butów, jeśli masz w planach wyczerpujący trening. Rozchodź je w normalnych, nie biegowych, warunkach. Ponadto, jeżeli wiesz, że masz tendencję do powstawania odcisków czy pęcherzy, stosuj specjalne wodoodporne plastry i sztyfty, które wcale nie są drogie, a mogą uchronić Cię przed niepotrzebnym bólem.
- Ból i skurcze łydek
Podczas biegu mięśnie podudzi pracują bardzo intensywnie. Nic dziwnego, że maratończycy mają niesamowicie rozbudowane łydki w stosunku do reszty ciała. Jednak niezwykle często pojawiający się po biegu dyskomfort wyklucza nas z dalszych treningów nawet na kilka dni. Najczęściej oznacza on zwyczajne przeciążenie mięśni ( chociaż oczywiście może być wynikiem uszkodzenia lub zapalenia żył), które potrzebują odpowiedniej ilości czasu na regenerację. By przyspieszyć ten proces, pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu po skończonym biegu oraz o odpowiednich suplementach- BCAA i glutaminie. Pomocna bywa także ciepła kąpiel oraz masaż obolałych łydek.
Bieganie, jak każdy sport, oprócz dumy z pokonywania własnych granic, może spowodować pewne problemy zdrowotne. W większości nie są one groźne ani długotrwałe, bywają jednak uciążliwe. Ich świadomość oraz umiejętność zwalczania pozwolą Ci na czerpać radość z każdego pokonanego kilometra.
Komentarze
Napisz komentarz