Wydaje Ci się, że Twoja dieta jest odpowiednia zbilansowana? Mamy szczerą nadzieję, że tak jest. Upewnij się jednak, że nie popełniasz któregoś z najczęstszych błędów żywieniowych – zdziwiłbyś się, jak wiele osób wpada w ich pułapkę!
Jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta?
Odpowiednia dieta powinna przede wszystkim dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli białka, węglowodanów tłuszczów, witamin i minerałów. Ważne jest, aby przygotowywać posiłki ze zdrowych, jak najmniej przetworzonych produktów i spożywać je regularnie. Ponadto w diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców – to właśnie one są najlepszych źródłem witamin. Pięć przemyślanych posiłków w ciągu dnia, w tym śniadanie! – to podstawa dla zachowania zdrowia i energii. W diecie nie może zabraknąć wody, a wszelkie słodzone napoje, słodycze, słone przekąski czy gotowe, pełne konserwantów produkty powinny z niej zniknąć. Te kilka zasad wystarczy, aby organizm otrzymał to, czego potrzebuje.
Dlaczego popełniamy błędy żywieniowe?
Najczęstsze błędy żywieniowe można podzielić na dwa rodzaje:
-
dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości ważnych składników – może skończyć się anemią, osłabieniem, niedoborami, a nawet poważnymi chorobami;
-
dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości kalorii i przejadanie się – skutek to oczywiście nadwaga i otyłość, ale też niedobory, związane z nierozważnym planowaniem posiłków i jedzeniem dużej ilości mało wartościowych produktów.
Najpopularniejszą przyczyną błędów żywieniowych jest oczywiście brak czasu i wiedzy na temat tego, jak powinna wyglądać prawidłowo zbilansowana dieta. Wbrew niektórym opiniom nie trzeba być wcale żywieniowym freakiem, aby posiłki były zdrowe i zbilansowane. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zrezygnować (przynajmniej częściowo) z niezdrowych produktów na rzecz warzyw i owoców, a forma fizyczna może poprawić się błyskawicznie. Zrób swojemu organizmowi niespodziankę i popraw swoją codzienną dietę – zacznij od upewnienia się, czy nie popełniasz najczęstszych błędów żywieniowych, a jeśli wkradły się do Twojego życia, jak najszybciej je popraw! Pamiętaj, że to co jesz dzisiaj ma wpływ na Twoje zdrowie za kilka czy kilkanaście lat. A przecież chcesz cieszyć się dobrą formą długo, prawda?
1. Niewłaściwie zbilansowana dieta
To prawdopodobnie największa plaga naszych czasów, a jednocześnie spory, żywieniowy paradoks – jemy coraz więcej, sklepowe półki uginają się pod ciężarem mnóstwa produktów, a nasze organizmy coraz częściej borykają się z licznymi niedoborami. Wystarczy odrobinę zmienić podejście. Potraktuj jedzenie jako paliwo dla swojego organizmu – na złej jakości benzynie nawet najwspanialszy samochód daleko nie pojedzie. Współczesna dieta jest często uboga w owoce i warzywa, które powinny być podstawą żywienia, zawiera natomiast mnóstwo cukrów, węglowodanów, niezdrowych tłuszczów i niskiej jakości białka.
Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze – nie trzeba spędzać godzin nad tabelami wartości, wystarczy spojrzeć na swój talerz i stwierdzić “Jest białko, są węglowodany, jest trochę tłuszczu i warzyw. Zjem później jakiś owoc i posiłek będzie ok”. Jeśli częściej mówisz “Mój talerz to raczej mnóstwo węglowodanów prostych, cukier, sporo tłuszczu, a warzyw i owoców nie pamiętam” to prawdopodobnie wpadłeś w tę pułapkę żywieniową. Przyjrzyj się swoim posiłkom przez kolejne dni – z pewnością wystarczą drobne modyfikacje, aby wartość Twojego menu zwiększyła się.
Pamiętaj, że śniadanie powinno zawierać 25-30% spożywanych w ciągu dnia kalorii, obiad 30-35%, kolacja 20-25%, a drugie śniadanie i popołudniowa przekąska około 5-10%. To również kwestia intuicji. Nie musisz liczyć co do kalorii wartości posiłku, ale warto zachować tę równowagę. Organizm będzie wtedy stale napędzany dobrą energią, a Ty łatwiej unikniesz zmęczenia.
2. Brak regularności i spożywanie posiłków o przypadkowych porach
Znasz to uczucie, kiedy budzisz się rano i spieszysz się do pracy? W ciągu dnia zjesz tylko kilka batoników i dopiero wieczorem zasiadasz do uczty, którą często jest wielki taerz makaronu lub pizza? Nie jest to najbardziej racjonalne odżywianie. Regularność posiłków to już pewnego rodzaju slogan, który powtarzany jest nieustannie, jednak jest ona bardzo ważna.
Każdy dzień powinieneś zacząć od śniadania, które dostarczy Ci energii. Jeśli nie jesteś głodny od razu po przebudzeniu, nie musisz się zmuszać – postaraj się jednak zjeść coś w ciągu 2-3 godzin. W innym wypadku przejedziesz pierwszą połowę dnia na rezerwach (energetycznych) i Twoja wydajność drastycznie spadnie. Kolejnym posiłkiem może być drugie śniadanie – jeśli nie masz wiele czasu, zjedz po prostu jakiś owoc. Obiad to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. W miarę możliwości nie łącz go z kolacją, bo taka bomba kalorii to obciążenie nie tylko dla żołądka, ale dla całego organizmu. Postaraj się tak zaplanować dzień, aby znaleźć czas i na obiad, i na kolację. W międzyczasie zjedz również podwieczorek – potraktuj go jako chwilę wytchnienia. Dobra herbata i owoce lub zdrowe ciastko to świetny sposób, by złapać oddech.
Jeśli masz problem z regularnym jedzeniem, ponieważ brakuje Ci czasu na zakupy, możesz zaplanować swoje menu na cały tydzień. W dobie zakupów online nie jest to duże wyzwanie – poświęć kilka minut i zaplanuj, co przygotujesz w kolejne dni, a po kilku godzinach pod Twoje drzwi przyjadą wszystkie produkty. Codzienne zakupy i gotowanie to spore wyzwanie, jednak odpowiedni plan pozwoli Ci poradzić sobie i cieszyć regularnymi i zdrowymi posiłkami przez cały, intensywny tydzień.
3. Dieta pełna niezdrowych produktów
Chipsy, pizza, batony, napoje energetyczne, kebab, frytki, ciastka, chrupki, cukierki… ile z tych produktów pojawiło się w Twoim menu w ciągu ostatniego tygodnia? Jeśli większość lub połowa, popełniasz poważny błąd żywieniowy. Nikt nie mówi, aby całkowicie usunąć z diety niezdrowe produkty, przecież każdy z nas może mieć chwilę słabości. Jednak kiedy stają się one podstawą codziennego funkcjonowania, to w Twojej głowie powinien włączyć się alarm.
Współczesna dieta jest bardzo bogata w cukier i tłuszcze zwierzęce. Skutkuje to obniżeniem samopoczucia, nadwagą i wieloma chorobami, takimi jak podwyższony cholesterol, cukrzyca, nadciśnienie czy otyłość. Nie idź drogą, która prowadzi do schorzeń i czym prędzej zmodyfikuj swoją dietę. Usuń z niej niezdrowe produkty i zastąp je zdrowymi odpowiednikami. Dzięki temu przestaniesz obciążać swój organizm i zaśmiecać układ pokarmowy.
Dieta, pełna niezdrowych produktów, to obciążenie nie tylko dla Twoje ciała, ale też dla portfela. Postaraj się przeliczyć, ile wydajesz na niezdrowe jedzenie, szybkie posiłki i przekąski, a szybciej dojdziesz do wniosku, że wyjście raz w tygodniu do sklepu i zrobienie zdrowych zakupów na tydzień pozwoli Ci sporo zaoszczędzić.
4. Brak jakiejkolwiek kontroli nad jakością produktów
Czym kierujesz się podczas zakupów? Ceną, ładnym opakowaniem, chwilowym apetytem, kaprysem? Jak często zdarza Ci się kontrolować skład produktu i porównywać go z innym? Postaraj się zostać świadomym konsumentem – nie wybieraj tego, co zachwalają producenci. Zwróć uwagę na skład i wartości odżywcze. Często okazuje się, że tańsze produkty mają o wiele lepszy skład niż te droższe.
Wystarczy, że poświęcisz na zakupy kilka minut więcej, a już niebawem będziesz miał solidną wiedzę na temat tego, które produkty warto kupować. Początki są trudne, jednak drobne zmiany produktów w Twojej kuchni mogą znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie. Warto, prawda?
5. Monotonia, nuda i brak urozmaicenia
Zastanawiasz się, co zrobić na obiad? Okazuje się, że znowu wybierasz to samo, a w Twoim menu króluje kilka potraw? Monotonia diety to duży błąd, choć nie można zaliczyć go do najcięższych grzechów. Jeśli Twoje posiłki są prawidłowo zbilansowane, ale ciągle jesz to samo, postaraj się wprowadzić jakiś powiew świeżości. Zainspiruj się blogami kulinarnymi albo znajomymi, którzy lubią gotować. Może zaproś kogoś na obiad? Będzie to okazja, aby przygotować coś nowego.
Jeżeli natomiast Twoja dieta jest monotonna i bazuje na pizzy i kebabie, to prawdopodobnie cierpisz już na spore niedobory. Nie chodzi o to, aby połowę każdego dnia spędzać w kuchni, ale postaraj się wprowadzać do diety nowe owoce i warzywa, przygotowywać szybkie zupy, sałatki, nowe rodzaje mięsa czy kaszy – opcji jest sporo, wystarczy wejść do dowolnego marketu. Kto wie, może odkryjesz w sobie pasję do gotowania i zaskoczysz swoich bliskich?
6. Woda vs. słodzone napoje
Kto według Ciebie wygrywa ten pojedynek? Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych jest niespożywanie odpowiedniej ilości wody i codzienne sięganie po niezdrowe, słodzone napoje. Jeśli przepadasz za kolorowymi napojami, wypełnij szklankę cukrem do ⅔ wysokości i dodaj wody – tak mniej więcej układają się proporcje, jednak oprócz tego znajdują się tam barwniki. Duże ilości gazowanych, słodkich napojów to prosty sposób na przybieranie na wadze.
Powinniśmy spożywać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Płyny to woda, ewentualnie herbata lub soki. Postaraj się zmienić napoje na wodę – możesz dodać do niej cytrynę i miętę. Duże ilości kawy zastąp herbatą, a podczas spotkań z przyjaciółmi wybierz czerwone wino. Te zmiany mogą wydawać się błahe, jednak szybko przekonasz się, że spożywając dwa litry wody dziennie i rezygnując z niezdrowych napojów i kawy, poczujesz się o wiele lepiej. A po pewnym czasie waga pokaże dwa kilogramy mniej.
Najczęstsze błędy żywieniowe - podsumowanie
Teraz już wiesz, które błędy żywieniowe popełniasz? Na szczęście można je szybko wyeliminować i wprowadzić do swojego życia zmiany, które pozwolą Ci poczuć się o wiele lepiej. Odzyskaj zdrowie i dobre samopoczucie dzięki odpowiednio zbilansowanej, pełnej warzyw i owoców diecie, a błędy żywieniowe i niezdrowe produkty niech czym prędzej odejdą w zapomnienie!
Komentarze
Napisz komentarz