Najlepsza pora na bieganie – rano czy wieczorem?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1606

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego ciała jest uprawianie joggingu. Bieganie niesie za sobą szereg zalet i korzyści zdrowotnych od zrzucania wagi do zmniejszania ryzyka chorób serca, a nawet poprawy umiejętności uczenia się. Bieganie ma szerokie spektrum dobroczynnego działania fizycznego i psychicznego. To dobry sposób na rozładowanie napięcia po ciężkim dniu. Ale czy wieczór to najlepszy czas na jogging? A może by tak biegać rano?

Najwięcej korzyści czerpie się z biegania, gdy nad jego procesem czuwa zegar biologiczny lub rytm dobowy. Na pojęcie zegara biologicznego składają się czynniki takie jak podstawowa temperatura ciała, poziomów hormonów, zdolność oddychania, odruchy, siła i zapasy energii . Czynniki te, głównie temperatura ciała, wpływają na przebieg joggingu. Temperatura szczytowa ciała wzrasta około 5 do 7 po południu i spada o 5 rano z różnicą na poziomie około 1  ° C.

Najefektywniejsze jest bieganie w momencie gdy temperatura twojego ciała jest wyższa. Czemu? Ponieważ doprowadzi to do:

  • Zwiększenia przepływu krwi
  • Dostarczania większej ilości tlenu i odżywiania mięśni
  • Lepszej kondycji stawów
  • Niższego ryzyka kontuzji
  • Większej energii i wytrzymałości
  • Zwiększenia prędkości impulsu nerwowego
  • Lepszego rozkładu glikogenu i glukozy

Czy poranek to dobry czas na bieganie?

Wiele osób nie lubi biegać rano. Wymaga to lepszej organizacji i przede wszystkim wcześniejszej pobudki. Z kolei zwolennicy porannego joggingu wolą kiedy trasy biegowe są wolne od ruchu ulicznego i hałasu. Dodatkowo, przy przy braku ostrego słońca bieg jest przyjemniejszy. Oto, co zyskujesz podczas porannego biegu.

Chudniesz i jesz mniej - organizm zaczyna spalać tłuszcz pod nieobecność węglowodanów i białek – w przypadku krótkiego biegu na czczo. Bieganie rano na czczo uniemożliwi przybranie na wadze i poprawi przy tolerancję glukozy. Poranny jogging zmniejsza również apetyt. Ale to także oznacza, że musisz zjeść solidne śniadanie zaraz po powrocie z biegania do domu.

Budujesz mięśnie – poranek to dobry czas, jeśli zależy ci na budowaniu masy mięśniowej. Testosteron, czyli też hormon wzrostu mięśni, osiąga szczytowy poziom między 5:30 a 8 rano. Ale po biegu musisz zjeść dobre, bogate w białko śniadanie. W przeciwnym razie dojdzie do katabolizmu – rozpadu tkanki mięśniowej.

Uwalniasz endorfiny - poziom kortyzolu, hormonu stresu, jest najwyższy rano około godziny 8 . Bieganie może pomóc w depresji, ponieważ pomaga w uwalnianiu hormonów szczęścia zwanych endorfinami.

Obniżasz ciśnienie krwi - bieganie rano (około 6-8) może obniżyć skurczowe ciśnienie krwi w ciągu dnia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.  Jeśli masz depresję i wysokie ciśnienie krwi, bieganie rano może pomóc w zwalczaniu twoich dolegliwości. Przy problemach z sercem trzeba jednak większą uwagę przykładać do dobrej rozgrzewki.

Wady biegania rano

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do wczesnego wstawania, nie powinieneś zmuszać się do porannego joggingu. Temperatura ciała rano może być niższa, co oznacza, że twoje mięśnie będą sztywniejsze i będą mogły spowodować kontuzję. Rano, zaraz po obudzeniu ciśnienie krwi  jest wysokie. Ludzie są najbardziej narażeni na ataki serca i udary mózgu właśnie rano – o wczesnej porze dnia.

Bieganie wieczorem?

Naukowcy sugerują, że późne popołudnie jest najlepszym czasem na bieganie lub wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Czemu?

Dzieje się tak dlatego, że pomocne czynniki, takie jak temperatura ciała, poziom hormonów, zdolność oddychania i odruchy, osiągają szczyt późnym popołudniem. Najlepsza pora na bieganie to godziny od 16 po południu. Wszystkie parametry organizmu są na takim poziomie, ze bieganie będzie dłuższe i efektywniejsze. Twoja elastyczność, siła mięśni i zapas energii osiągają szczyt wczesnym wieczorem. Wyższa temperatura ciała w  rozszerza naczynia krwionośne, co zapewnia lepsze dostarczanie składników odżywczych i tlenu do mięśni. Zwiększa się również szybkość impulsów z nerwów, co oznacza zwiększoną czujność. To z kolei poprawia rozkład glikogenu i glukozy, które powodują więcej energii.

Budujesz mięśnie – wieczorny jogging buduje mięśnie lepiej niż poranne biegi, jeśli ćwiczysz trening oporowy. Po południu stosunek testosteronu i kortyzolu jest optymalny dla syntezy białek dla wzrostu mięśni w odpowiedzi na trening oporowy.

Biegasz na dłuższe dystanse – wieczorem masz lepszy poziom energii i maksymalną pojemność płuc, aby wytrzymać dłuższy bieg. Popołudniowe biegi pomagają również budować wytrzymałość.

Zmniejszasz ryzyko urazów – podwyższona temperatura ciała i dodatkowe zapasy energii zapewniają, że siła i elastyczność twoich mięśni osiągają szczyt w późnym popołudniu. Tak samo jak poziomy adrenaliny i norepinefryny. Hormony te obniżają odczuwanie bólu i poprawiają nastrój. Wieczorne biegi pomagają obniżyć nocne ciśnienie krwi a jogging późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem pomaga poprawić formę i budować mięśnie. Jest po prostu efektywniejszy i wydajniejszy niż ten odbywany rano.

Jeśli pracujesz w późnych godzinach nocnych lub podróżujesz w różnych strefach czasowych, twój rytm dobowy może zostać zakłócony. Przy zmianie stresy czasowej zegar biologiczny nie będzie działał zgodnie z naturalnymi wzorcami dzień / noc, zakłócając tym samym twój cykl snu. Długotrwałe działanie takich zmian może w następstwie powodować różne choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, choroby serca i byc jedną z przyczyn otyłości. Aby poprawić swój dobowy rytm życia, warto wieczorem udać się na jogging. Powinien on przywrócić do normalności zegar biologiczny i zapewnić zdrowy, nieprzerwany i przynoszący energię sen.

Późne popołudnie jest najlepsze w biegach długodystansowych, a wczesny wieczór najlepiej nadaje się do sprintów. Jeśli jesteś sportowcem lub osobą, która zamierza biegać bardziej niż amatorsko, późne popołudnie i wczesny wieczór to najlepszy czas na trening, ponieważ jesteś wtedy w najlepszej kondycji. Podsumowując - biegać warto o każdej porze, jeśli jednak nie czujesz różnicy i masz czas zarówno rano jak i wieczorem - to właśnie późne popołudnie jest lepsze do tego typu aktywności.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu