Największe mity na temat jogi!

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2719

Joga posiada niezwykłą moc – pozwala skutecznie niwelować stres, wprawia w dobry nastrój i podnosi poziom życiowej energii. Ponadto pomaga w utrzymaniu szczupłej, elastycznej sylwetki oraz sprzyja leczeniu przewlekłych schorzeń. W Polsce joga zdobywa coraz więcej zwolenników, jednak nadal krąży wokół niej wiele legend i mitów, które rodzą nieporozumienia i sprawiają, że niektórzy trzymają się od jogi z daleka. Dzisiaj obalamy największe mity na temat jogi!

Mit nr 1: Joga jest tylko dla kobiet

Jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych mitów, dotyczących jogi, a zarazem najłatwiej go obalić. Szacuje się, że aż 70% osób, które trenują jogę, to kobiet. Jednak od wielu setek lat joga była sportem, uprawianym tylko i wyłącznie przez mężczyzn. Kobiety odkryły ją dopiero w XXI wieku, czyli bardzo niedawno. Wielu osobom wydaje się, że joga jest bardzo niemęska – nie to co piłka nożna czy treningi na siłowni. Na szczęście wielu mężczyzn nie daje się złapać w ten schemat i chętnie praktykuje jogę. Ich ciała są dzięki temu nie tylko umięśnione, ale też bardzo elastyczne. Wystarczy jeden trening, aby przekonać się, jak dobroczynny wpływ na organizm ma joga – i to niezależnie od płci.

Mit nr 2: Ćwiczę na siłowni, więc nie potrzebuję jogi

Treningi na siłowni są doskonałe dla organizmu – pomagają zwiększać wytrzymałość i budować silne mięśnie. Jednak najczęściej rozbudowywane są mięśnie, które i tak są bardzo silne. Joga pozwala nie tylko pięknie rzeźbić sylwetkę, ale też niweluje wiel schorzeń wewnętrznych, a dodatkowo bardzo skutecznie obniża poziom stresu. Rozbudowywanie muskulatury w tych partiach ciała, które najczęściej ćwiczone są na siłowni, może powodować sztywność i dysproporcję. Wiele mięśni jest niestety pomijanych, zapominamy o relaksowaniu ciała, a dodatkowo obciążamy stawy. Trening jogi pozwala zwiększać elastyczność i ruszyć te partie mięśni, które są pomijane podczas ćwiczeń na siłowni. Ponadto pomaga zwiększać siłę psychiczną, dlatego joga jest doskonałym uzupełnieniem i urozmaiceniem dla treningów na siłowni.

Mit nr 3: Jestem zbyt mało elastyczny, aby ćwiczyć jogę

Ciała większości z nas są dość sztywne i mało elastyczne – to fakt. Jednak taki stan rzeczy nie jest dany na zawsze i bardzo łatwo go zmienić. Kiedy patrzysz na osoby ćwiczące jogę, prawdopodobnie myślisz, że są one niezwykle gibkie i wykonują figury, które dla Ciebie są nieosiągalne. Być może, jeśli obserwujesz prawdziwych mistrzów jogi. Jednak większość asan, czyli figur jogi, w wersji dla osób początkujących jest banalnie prosta i nawet najmniej elastyczna osoba jest w stanie je wykonać. Istotą jogi jest nie tylko przyjmowanie skomplikowanych pozycji, ale też głęboki oddech i umiejętność relaksacji i wyciszenia umysłu. Po opanowaniu umiejętności prawidłowego oddychania i podstawowych figur można zacząć uczyć się tych bardziej skomplikowanych – z czasem Twoje ciało stanie się o wiele bardziej elastyczne, a Ty będziesz zaskoczony, jak bardzo gibki potrafisz być. Małe sukcesy z pewnością dodadzą Ci energii do zgłębiania kolejnych tajników jogi!

Mit nr 4: Joga związana jest z religią

Rzekomo Issac Newton powiedział, że joga ma tyle wspólnego z hinduizmem, ile chrześcijaństwo z grawitacją. Joga związana jest bardziej z nauką – jest to zestaw praktycznych wskazówek, dotyczących prawidłowych technik oddychania, radzenia sobie ze stresem i zmniejszania dolegliwości, związanych z chorobami przewlekłymi. Joga ma swoje podłoże w buddyzmie, który zakłada głęboką harmonię wewnętrzną i zewnętrzną, jednak obecnie traktowana jest jako zestaw całkowicie świeckich praktyk. Decydując się na trening jogi w domu czy w specjalnej szkole, nie musisz obawiać się, że ktoś będzie nakłaniał Cię do zmiany światopoglądu. Prawdopodobnie spotkasz tam osoby, które tak jak Ty pracują i robią miliony zwyczajnych rzeczy, a joga jest dla nich sposobem na zachowanie formy psychicznej i fizycznej.

Mit nr 5: Joga jest nudna

Kiedy patrzysz na kogoś, kto przez kilkanaście sekund trwa w jednej pozycji, potem zmienia ją na inną i znowu zastyga w bezruchu, może wydawać Ci się, że joga jest nudna. Jednak wystarczy spróbować, aby przekonać się, że 30-minutowy trening mija niesamowicie szybko. Wyrównanie oddechu, przyjęcie odpowiedniej pozycji i wyciszenie umysłu wprawi Cię w stan głębokiego spokoju i relaksu, dzięki czemu szybko zapomnisz o codziennym pośpiechu. Być może osoby, które są bardzo niecierpliwe i wolą dynamiczne sporty, nie odnajdą się w najbardziej spokojnych odmianach jogi. Dla tych osób polecamy dynamiczne zajęcia jogi Iynegara. Pamiętaj też, że jogę możesz ćwiczyć w dowolnym miejscu – nie tylko w domu, ale też w parku, na plaży i gdziekolwiek zechcesz. Taka perspektywa nie kojarzy się z nudą, prawda?

Mit nr 6: Joga to nie prawdziwy trening

Jeśli wierzysz w ten mit, na 100% nigdy nie próbowałeś jogi. Podczas początkowych treningów z pewnością zaskoczy Cię to, że przyjęcie poszczególnych pozycji wcale nie jest tak proste, a wytrwanie trzydziestu sekund sprawia nie lada problem. Dodatkowo po pierwszych kilku treningach mogą dokuczać Ci potężne zakwasy – a czy to nie o nich mówią najwięksi zwolennicy morderczych treningów na siłowni, że świadczą o efektywności ćwiczeń? Joga pomaga doskonale rzeźbić mięśni, również te głębokie oraz walczyć z nadwagą. Regularne trening wysmuklą Twoją sylwetkę oraz sprawią, że będzie przyjemnie umięśniona.

Po prostu spróbuj!

Teraz, kiedy już wiesz, że popularne mity na temat jogi nie mają nic wspólnego z prawdą, możesz spróbować wykonać taki trening! Wygospodaruj sobie 30 minut, znajdź film w sieci lub specjalny poradnik z asanami, wyreguluj oddech i… po prostu zacznij! Zobaczysz, że nawet kilkanaście minut jogi bardzo poprawi Twoje samopoczucie, poczujesz się o wiele bardziej pozytywnie nastawiony do życia i z pewnością jutro znowu zechcesz spróbować!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu