Medytacja w sporcie

Dodane przez: . Komentarze: 0 3256

Medytacja, inaczej „mindfulness” to trening uważności a dokładniej oczyszczenie umysłu z natłoku myśli oraz wprowadzenie go w stan wyciszenia. Niestety często błędnie kojarzona jest z mistycznymi rytuałami przy świecach. Co medytacja ma wspólnego z treningami i w jaki sposób wpływa na osiągnięcia sportowe? 

Zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym, sukcesy zależą od psychiki. Coraz więcej sportowców, trenerów zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednia relaksacja, odprężenie oraz koncentracja wpływają na osiąganie lepszych wyników sportowych. Medytacja jest dla każdego! Niezależnie od wiary i przekonań. Oczywiście istnieją typy medytacji przeznaczone głównie dla wiary buddyjskiej, hinduskiej czy chrześcijańskiej.
Są to medytacje religijne, zwrócone w stronę modlitwy. Medytacja zwyczajna służy wyciszeniu organizmu. 


W jaki sposób medytacja wpływa na człowieka?

Medytacja przede wszystkim uspokaja i wycisza umysł z nadmiaru myśli. To świetny sposób na szybką regenerację, gdyż zajmuje zaledwie 10-20 minut w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz miał mnóstwo energii do działania. Przy okazji sprawia, że jesteśmy zdyscyplinowani – zadowalające efekty osiąga się medytując przez długi czas. Medytacja pomoże Ci rozjaśnić umysł, chwila spokoju, wyciszenia pozwoli Ci zastanowić się nad sobą, ukierunkować cele. Oprócz tego rozwija się kreatywność. Wzrośnie także poczucie szczęścia i harmonii.



Do medytacji potrzebne Ci będą:

Wygodne miejsce do siedzenia: może to być mata do jogi, ręcznik, dywan, krzesło, fotel. Odradza się pozycji leżącej, gdyż podczas medytacji bardzo łatwo można zasnąć, a nie to jest celem.

Komfortowe ubranie: mogą to być zarówno przylegające, jak i luźne. Pamiętaj, aby nie były to jednak ubrania zbyt uciskające, gdyż dyskomfort może Cię rozpraszać.

Czysta, przyjemna dla Ciebie przestrzeń:
w medytacji otoczenie ma znaczenie, dlatego zadbaj, aby Twoja przestrzeń była uporządkowana, żeby nic, ani nikt Cię nie rozpraszał.

Kilka – kilkanaście minut: tyle na początku dziennie powinna trwać Twoja medytacja. Jeżeli wiesz, że w ciągu dnia będzie trudno wygospodarować 10 minut na medytację – wstań wcześniej. Medytacja o poranku to rozjaśniony umysł i pozytywne myślenie na cały dzień!

Muzyka: najlepiej oczywiście medytować w ciszy lub na łonie natury. Jeżeli początkowo nie możesz się skupić a wokół ciebie jest wszechobecny hałas, włącz muzykę relaksacyjną lubodgłosy natury. W internecie znajdziesz mnóstwo przeznaczonych do relaksacji utworów, które trwają od kilku minut do nawet kilkunastu godzin. Oprócz tego istnieje wiele aplikacji mobilnych przeznaczonych do medytacji, które posiadają bogatą bibliotekę muzyczną.

Jak zacząć?


1. Usiądź wygodnie, najlepiej „po turecku”, wyprostuj się, zamknij oczy i zacznij skupiać na swoim oddechu. Początkowo natłok myśli może Cię przerazić, a brak koncentracji może spowodować, że odechce Ci się medytacji.

2. Skup się na swoim oddechu, zacznij głęboko oddychać, obserwuj go.

3. Odtwórz w głowie obraz swojego ciała i skoncentruj się na konkretnych partiach.

4. Po chwili poczujesz się zrelaksowany i odprężony.

Pamiętaj, nie ma złej metody medytacji. Medytacja powinna Ci sprawiać radość oraz relaksować. Nie przejmuj się, jeśli początkowo będziesz mieć trudności z koncentracją. Wszystko jest kwestią treningu. 


W jaki sposób medytacja pomaga w sporcie?


Z badań wynika, że sportowcy odczuwają większą przyjemność z treningów, gdyż przestają być dla nich żmudne i męczące. Dzięki temu są w stanie trenować więcej i dłużej. Ponadto obniża się poziom stresu związanego z presją otoczenia, rywalizacją (w startach, wyścigach), ale i także podczas treningu na siłowni. Medytacja pomaga także sportowcom przełamać bariery, znosić ból, a także świadomość oraz akceptację swojego ciała.


Medytacja to naprawdę prosta czynność i potrafi zdziałać cuda. Wystarczy poświęcić 10 minut, usiąść wygodnie, zamknąć oczy i skoncentrować się.. Na początku myśli będą się piętrzyć, z czasem jednak zaczniesz się coraz bardziej odprężać aż w końcu zaczniesz odczuwać. Gdy nie będziesz medytować, będziesz za nią tęsknić, gdy tylko zauważysz jej zbawienny wpływ na Twoje ciało i umysł.



POLECAMY


Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu