Joga na otwarcie bioder

Dodane przez: . Komentarze: 0 4361

W dzisiejszych czasach siedzący tryb życia jest czymś powszechnym, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Podróż do szkoły lub pracy samochodem, następnie spędzasz tam kilka godzin siedząc. Wracasz do domu i co robisz? Pewnie siadasz z rodziną do obiadu, czy kolacji, a po obiedzie odpoczynek również w tej, albo leżącej pozycji. Taki scenariusz jest fatalny dla stanu zdrowia Twoich bioder. W jaki zatem sposób otworzyć biodra i cieszyć się ich zdrowiem oraz dlaczego ich kondycja jest tak ważna dla naszego zdrowia?


 
Biodra, a dokładniej stawy biodrowa (tak zwane stawy kuliste), utrzymują ciało w pozycji pionowej, a także zapewniają sprawną lokomocję. Zakres ruchu bioder jest o wiele większy niż stawów skokowych, dlatego dbałość o ich mobilność jest niezwykle istotna. Wyróżniamy trzy płaszczyzny, a w każdej z nich po 2 ruchy, które nasze biodra są wstanie wykonać. 1. płaszczyzna – poprzeczna, w której wyróżniamy takie ruchy jak rotacja na zewnątrz oraz do wewnątrz, 2. strzałkowa, do której należą prostowanie oraz zginanie oraz 3. czołowa, czyli odwodzenie i przywodzenie. Wokół stawów biodrowych znajduje się sporo więzadeł oraz mięśni, które nieaktywowane zaczynają zamykać biodra.


Dlaczego mobilność bioder jest tak ważna?
Dzięki otwartym biodrom możesz zapobiec wielu schorzeniom, pozbyć się ich bólu, a nawet zabezpieczyć przed przyszłymi urazami. Oprócz tego elastyczne biodra umożliwiają poprawne wykonanie wielu asan w jodze. Sprawne stawy biodrowe to także zdrowie dla naszego kręgosłupa. Co ciekawe, napięte mogą być przyczyną wielu jego schorzeń. Ich mięśnie wpływają także na stan i zdrowie układu moczowo-płciowego, a także stanowią podporę dla płodu oraz łożyska. Starożytni uważali nawet, ze w biodrach znajduje się centrum energetyczne człowieka, a do tej pory w jodze przyjmuje się, że w tym miejscu mogą być „odkładane” złe emocje. Interesujący jest fakt, iż dzieci rodzą się zazwyczaj z otwartymi biodrami. Zauważmy chociażby łatwość z jaką siadają w pozycji lotosu, czy niemowlaki w jaki sposób chwytają swoich stóp. Niestety im jesteśmy starsi i prowadzimy siedzący tryb życia, tym biodra bardziej się zamykają, dlatego powinniśmy zadbać o ich kondycję. Poniżej przedstawimy 5 asan, dzięki którym wzmocnisz oraz odblokujesz swoje biodra.


1. PADMASANA 

Padmasana, czyli lotos to jedna z podstawowych pozycji w jodze. To w tej pozycji najczęściej przedstawiany jest Budda. Jak ją wykonać? Usiądź na macie z nogami wyprostowanymi. Zegnij prawe kolano, następnie chwyć za prawą stopę i przyciągnij do siebie oraz połóż na lewym udzie. Im bliżej pępka tym lepiej. Następnie zegnij oraz chwyć za lewą stopę i ułóż na prawym udzie w podobny sposób jak prawą stopę. Wyprostuj kręgosłup i oddychaj głęboko. Połóż obie dłonie na kolanach. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać pełnego lotosu, wypróbuj półlotos, czyli ułóż jedną stopę na udzie, natomiast druga pozostaje jak w klasycznym siadzie skrzyżnym.



2. BADDHA KONASANA 

Baddha konasana – inaczej Pozycja Spętanego Kąta. Tę pozycję wielu z nas pamięta jeszcze ze szkoły, gdyż każda rozgrzewka kończyła się tzw. „motylkami”. W jaki sposób ją wykonać? Usiądź prosto, przysuń stopy do krocza na odległość kilkudziesięciu centymetrów oraz złącz ze sobą ich podeszwy, następnie chwyć za stopy, a łokciami stawiaj opór podnoszącym się udom. Postaraj się dotknąć kolanami podłogi. Poprawne wykonanie ten asany wymaga lat praktyki, natomiast świetnie otwiera i rozluźnia biodra, dlatego niezależnie od stopnia zaawansowania, każdy powinien praktykować tę asanę.



3. MALASANA

Malasana, czyli pozycja girlandy. Przykucnij w lekkim rozkroku, trzymając pięty na podłożu, na ile to jest możliwe. Następnie rozłącz uda, aby były ustawione szerzej niż ramiona. Następnie pochyl się do przodu, oczywiście z kręgosłupem wyprostowanym i rozłóż ramiona do boku stawiając nogom opór. Stopy powinny być całkowicie oparte o podłogę. Jeśli nie jesteś w stanie, podłóż pod pięty na przykład koc.


4. UTTHAN PRISTHASANA

Utthan Pristhasana - skręt w asanę jaszczurki. O tej asanie więcej możecie przeczytać w naszym artykule „Joga sposobem na usprawnienie pracy metabolizmu" LINK


5. ANJANEYASANA

Anjaneyasana, Pozycja Wschodzącego Księżyca. Najlepiej rozpocząć od Psa z Głową w Dół, czyli Adho Mukha Svanasana. Następnie przenieś prawą nogę do przodu, prawe kolano powinno być tuż nad kostką. Następnie opuść lewą nogę, dotykając kolana ziemi. Unieś ręce za głową oraz wypchnij do przodu klatkę piersiową. Delikatnie pogłębiaj ruch bioder.



POLECAMY

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu