Warzywa i owoce są źródłem witamin, minerałów i wielu innych składników odżywczych. Zawierają one składniki, które wspomagają ochronę organizmu oraz przedłużają naszą młodość. Większość osób sięga po nie bardzo rzadko, a na talerzu widnieją one jedynie w postaci surówek lub zup. Tak jak na także inny temat, tak samo na temat owoców i warzyw stworzyło się wiele teorii. Koniecznie sprawdź, które z nich są prawdziwe, a które z nich są mitem.
Owoce można jeść bez ograniczeń dlatego, że są zdrowe
To prawda, że owoce i warzywa są zdrowe, ale należy pamiętać, że każdy nadmiar jest dla nas szkodliwy. Te produkty zawierają w sobie nie tylko witaminy i minerały, ale również cukry proste, które są obecne w dużych ilościach zwłaszcza w owocach. A cukry proste to jeden ze składników, który odkłada się w organizmie jako tkanka tłuszczowa. Możemy założyć, że spożywanie niektórych owoców, jest jak zjedzenie kilkudziesięciu łyżeczek cukru białego. Osoby, które przechodzą na dietę odchudzającą powinny wybierać jedynie takie produkty, które mają niski indeks glikemiczny. Do owoców o takim właśnie indeksie należą jabłka, morele, gruszki, pomarańcze, truskawki i maliny. A warzywa o niskim indeksie glikemiczny to groch, sałata, pomidor, szpinak, papryka i brokuły.
Obróbka termiczna pozbawia warzywa składników odżywczych
Prawdą jest, że podczas gotowania w wodzie warzywa tracą większość witamin i minerałów. Tyczy się to najbardziej warzyw, które bogate są w witaminy rozpuszczalne w wodzie. Mniejsze straty zauważalne będą w warzywach z dużą zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Należy również pamiętać, że w wielu przypadkach podczas gotowania pod wpływem temperatury ilość składników odżywczych wzrasta. Na przykład w surowych pomidorach znajdziemy mniej likopenu niż w przetworach z pomidorów. Podczas przygotowywania warzyw należy więc znaleźć złoty środek. Zamiast wrzucać warzywa do zimnej wody, najlepiej wrzucić je do garnka, w którym woda już się gotuje. Dzięki temu warzywa nie będą przebywać zbyt długo w wodzie, a witaminy nie wypłuczą się w tak dużych ilościach.
W kwaszonych warzywach jest mniej witamin
To mit. Jest zupełnie odwrotnie. Kwaszenie i poddawanie warzyw naturalnemu procesowi fermentacji ma bardzo korzystny wpływ na ich właściwości odżywcze. Dzięki temu procesowi w kwaszonych warzywach znajduje się znacznie więcej witaminy C oraz witaminy K. Wzrasta również ilość witamin z grupy B. Witaminy te są odpowiedzialne za poprawienie przyswajalności żelaza, dzięki czemu oba te składniki lepiej i większych ilościach wchłaniają się do organizmu. Warto również pamiętać, że warzywa kiszone zawierają w sobie kwas mlekowy, a przecież jest to naturalny probiotyk. Dzięki czemu poprawia się flora bakteryjna w jelitach, a to skutecznie zapobiega namnażaniu się i rozwijaniu złych bakterii. Jedząc kiszone warzywa wspomagamy proces oczyszczania organizmu z toksyn. Ich spożywanie ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, przeciwdziałają anemii i poprawiają pracę układy trawiennego.
Nie jedź ziemniaków i makaronów w czasie diety
Kiedy przechodzisz na dietę słyszysz, że musisz zrezygnować z jedzenia ziemniaków i makaronów, ponieważ są one tuczące. To często powtarzany mit. Jednak to nie ziemniak, czy makaron są tutaj problemem. Większość nie wyobraża sobie obiadu bez ziemniaków, a jeśli to nie one goszczą na naszych talerzach, to ich miejsce zajmuje makaron. Jednak coraz więcej osób decyduje się na ich eliminacje z diety, ponieważ uważa się, że są one kaloryczne. To jednak nie jest prawda. Problemem jest to, że polewamy ziemniaki i makarony sosami, czy tłuszczem ze skwarkami i to właśnie one są najbardziej kaloryczne. Musimy pamiętać, że ziemniaki są wartościowym warzywem, który zawiera w sobie witaminę C, potas i wapń, a są to składniki niezbędne dla organizmu. Tak naprawdę wszystko jest szkodliwe dla naszego zdrowia jeśli spożywamy to w nieprawidłowy sposób i w nadmiernych ilościach. Warto o tym pamiętać przygotowując kolejny obiad.
W cytrynie jest najwięcej witaminy C
Najczęściej podczas przeziębienia sięgamy po cytrynę, ponieważ wydaje nam się, że to właśnie w niej jest najwięcej witaminy C. Jest to witamina, po którą ma zbawienny wpływ na pracę układu trawiennego i pomaga w zwalczeniu przeziębienia. To jednak nie cytryna jest jej największym źródłem. Najwięcej witaminy C znajdziemy w jabłkach, truskawkach, pomarańczach, kwiki, pomidorach, zielonej papryce, szpinaku oraz ziemniakach.
Szpinak to największe źródło żelaza
Nie każdy z nas przepada za szpinakiem. Niedoprawiony może nam nie smakować i przywodzić na myśl trawę. Jednak przez wiele lat to warzywo było przygotowywane i podawane dzieciom, które miały anemię. Przyczyną tego było twierdzenie, że w szpinaku znajduje się aż 30 miligramów na sto gram produktu. Prawda jest jednak taka, że w stu gramach szpinaku znajdują się trzy gramy żelaza. Wiele jest produktów oraz suplementów diety, które dostarczają do organizmu większą dawkę tego składnika. To jednak nie oznacza, że mamy przestać spożywać szpinak. Jest zdrowym warzywem i należy go spożywać w dużych ilościach.
Sok jest jak owoce
Wydaje nam się, że skoro pijemy soki owocowe, to do naszego organizmu trafia odpowiednia dawka witamin i minerałów, które znajdują się w owocach, z których dany sok był zrobiony. To jednak bardzo błędne myślenie. Na niekorzyść soków sklepowych działa to, że są one bogate w cukry proste, które sprzyjają tworzeniu się tkanki tłuszczowej w organizmie. Wiele soków jest rozwadniany przez co ich zawartość to niewielka ilość soku z owoców i duże ilości wody. To sprawia, że soki owocowe są mało wartościowymi produktami odżywczymi. Oczywiście inaczej jest kiedy samodzielnie wykonamy sok owocowy, wtedy będziemy wiedzieli, że jest to sok zrobiony z dużej ilości owoców oraz bez dodatku cukru. Tylko taki sok ma w sobie odpowiednie ilości witamin i minerałów i może być zastępstwem dla jednej lub kilku porcji owoców, które należy spożyć w ciągu jednego dnia
Komentarze
Napisz komentarz