Jeżeli należysz do grona miłośników czerwonych mięs, poznaj co tak naprawdę ze sobą niosą i jakie mięso wybierać najlepiej aby zapewnić sobie zdrowie, a nie problemy.
Jak wykazały badania, osoby które raz w tygodniu zjadają mięso czerwone w ilości około 300 g są bardziej narażone na ryzyko zachorowań na nowotwory jelita grubego, niż osoby, które mięs tych nie jedzą.
Warto zatem dowiedzieć się, które rodzaje mięsa nam służą. Oto podstawowe rodzaje mięs, które zdecydowanie bardziej pomogą niż zaszkodzą:
Mięso wieprzowe
Słynny schabowy, znajdował się na liście niezbyt zdrowych, jednak, niezwykle popularnych smakołyków. Jak się jednak okazuje dzisiaj, wieprzowina to „drugie białe mięso”, które stanowi zdrową alternatywę dla czerwonego mięsa. Schabowy nie musi być zatem zły dla Ciebie o ile jego porcje nie przekraczają rozsądnych ilości. Mięso wieprzowe jest stosunkowo chude, a porównując porcję polędwiczki wieprzowej i piersi z kurczaka łącznie ze skórą, ma bardzo porównywalną ilość tłuszczu. Typowy schabowy złą sławę zyskuje poprzez sposób obróbki – tłustej panierce i smażeniu, niemniej duszony czy pieczony jest naprawdę niezłym i zdrowym mięsem. Wśród wieprzowych wyrobów warto uważać na peklowane mięsa, szynki czy bekon. Mogą one zawierać szkodliwe azotany i azotyny jako środki konserwujące, które często wiązane są z występowaniem nowotworów.
Kurczak
Białe mięso to ogólnie rzecz ujmując, mięso zdrowsze niż czerwone. Kurczak bez skóry, przygotowany odpowiednio jest doskonałym źródłem białka, a przy tym jest znacznie tańszy niż wołowina. Niemniej warto uważać na jego pochodzenie, gdyż niepewne hodowle bywają źródłem wielu niebezpiecznych bakterii. Podczas obróbki termicznej – szczególnie grillowania, warto pilnować by go nie przypalać, gdyż może on nabrać rakotwórczych substancji chemicznych jak aminy heterocykliczne. Szerokie zastosowanie mięsa z kurczaka sprawia, że można przyrządzać go na rozliczne sposoby, przez co jest łatwy do wprowadzenia do diety.
Indyk
Ten wielki ptak to doskonałe źródło białka i wielu cennych wartości. Mięso z indyka, szczególnie to ciemniejsze jest również znacznie smaczniejsze od kurczaka. Indyk ma także stosunkowo niewiele tłuszczu – porcja indyka ma go około 7 gram. Istnieje przekonanie, że mięso indycze ma właściwości uspokajające za sprawą tryptofanu w nim zawartego. Ta niewielka ilość nie jest jednak w stanie nas ululać do snu, dlatego zjedzony na obiad z pewnością nie powali nas na resztę dnia.
Ryby
Zdrowe mięso, nie zawsze musi się znajdować na suchym lądzie! Odpowiednio przygotowana porcja ryby może stać się równie satysfakcjonująca jak solidny stek. Wiele ryb typu łosoś czy tuńczyk zawiera mnóstwo dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, które skutecznie chronią nas przed chorobami układu krążenia i serca. Z kolei dorsze czy im podobne białe ryby są dla nas bogactwem innych, równie ważnych wartości i składników odżywczych. Obszerne badania nad walorami ryb wykazały, że osoby, które jedzą ich dużo, są mniej narażone na rozwój nowotworów jelita grubego. Warto jednak uważać na wysoki poziom rtęci zawartym w niektórych rodzajach ryb. Najbezpieczniejsze w tej kwestii są mniejsze gatunki ryb, które z reguły mają jej w sobie mniej.
To że kochamy mięso nie jest złe, ale pamiętać należy, że tylko jedzenie jego wszelkich postaci z umiarem nie przyniesie nam szkód. Zgodnie z zasadą dietetyków, porcja mięsa nie powinna być większa niż ta rozmiarowo odpowiadająca wielkości pięści. Z pozoru niewielka – jest naprawdę wystarczająca aby zyskać ich dobre wartości i nasycić apetyt. Nie należy również zapominać o tym, aby zawsze uzupełniając je porcją warzyw i owoców, które pomogą zrównoważyć dietę.
Komentarze
Napisz komentarz