Naturalne antyutleniacze – witamina E przeciw wolnym rodnikom

Dodane przez: Adam K. Komentarze: 0 1230

Witamina E to jeden z lepiej poznanych naturalnych antyoksydantów. Dlaczego warto stosować suplementację witaminy E? Jak działa „witamina młodości”?

Jak działa witamina E?

Witamina E to grupa związków chemicznych, w skład, których wchodzą między innymi tokoferole. Witamina ta należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, co oznacza, że jej nadmiar może być magazynowany w organizmie. Witamina E ma bardzo dobry wpływ na cały organizm człowieka, w środowisku medycznym nazywana jest witaminą płodności z kolei w kosmetyce witaminą młodości.

Witamina E jest ona przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem, stanowi naturalną ochronę dla naszego organizmu przed stresem oksydacyjnym i wywołanym przez wolne rodniki uszkodzeniem komórek. Ponadto witamina E odgrywa istotną rolę w układzie krwionośnym między innymi przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych.

Witamina E ma także znaczący wpływ na prawidłową wydolność mięśni, jest ochroną dla czerwonych krwinek i ekspresji genów. Uczestniczy też w przekazywaniu sygnałów nerwowych w całym organizmie. Witamina ta dodatkowo wpływa na wytwarzanie nasienia u mężczyzn, z kolei u kobiet jest istotnym elementem podczas ciąży, gdyż jest jednym z czynników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój płodu oraz zapobiega poronieniom.

Naturalne źródła witaminy E

W związku z tym, że witamina E jest magazynowana w organizmie, jej niedobór jest rzadko spotykany. Zwykle możemy go zaobserwować u osób cierpiących na genetyczną chorobę abetalipoproteinemię, czyli zespół Bassena-Kornzweiga, a także u osób z mukowiscydozą, celiakią i w przypadkach, kiedy występują zaburzenia wchłaniania tłuszczu.

Objawami niedoboru witaminy E są: anemia, zmęczenie, obniżona odporność, podatność na infekcje, uszkodzenie systemu nerwowego, rogowacenie i starzenie się skóry, problemy z zębami i kośćmi. Zdarzają się przypadki przedawkowania witaminy E, dzieje się tak, gdy przez dłuższy okres czasu przyjmujemy dawkę powyżej 1000mg na dobę. Nadmiar witaminy E objawia się ciągłym uczuciem zmęczenia, osłabieniem mięśni, bólami głowy, zaburzeniami widzenia oraz zaburzeniami jelitowymi.

Suplementacja witaminy E

Zapotrzebowanie na witaminę E jest różne w zależności od wieku i płci. Wynosi ono u dzieci 6 mg, 8mg u kobiet i 10 mg u mężczyzn. Natomiast po 75 roku życia, zapotrzebowanie wzrasta od 20 mg nawet do 50 mg na dobę. Witaminę E możemy uzupełniać w sposób naturalny spożywając orzechy laskowe, migdały, ziarna zbóż oraz tłuste ryby. Bogaty w tą witaminę jest także olej słonecznikowy, kukurydziany i z pestek winogron. Dostarczając organizmowi niewielkie ilości tych pokarmów zaspakajamy połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Suplementacja witaminy E w dawkach zalecanych dla konkretnych grup wiekowych nie spowoduje objawów przedawkowania i pozwoli uzupełnić braki w diecie. Warto pamiętać, że osoby prowadzące aktywny tryb życia wykazują zwiększone zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze, także na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu