Nasze ciało bywa dla nas znacznie większą tajemnicą aniżeli zaginiona Atlantyda.. Często zdajemy sobie z tego sprawę dopiero wówczas, gdy dopada nas nieprzyjemny i zaskakujący ból, którego pochodzenia nie jesteśmy w stanie określić!
Aktywność fizyczna sprzyja odkrywaniu części ciała o których nie mieliśmy pojęcia, określone ruchy, które wykonywane zbyt intensywnie czy nieprawidłowo, mogą wyzwalać ból, który objawia się w różnych punktach i w różnym czasie. Podobnie jest, gdy spędzamy w bezruchu sporo czasu i nagle wstajemy z ogromnym napięciem nieznanego pochodzenia. Często za te niezidentyfikowane bóle mogą odpowiadać tkanki łączne tzw. powięzi, które to trzymają poszczególne grupy mięśni naszego ciała w odpowiednich miejscach, osłaniając je i napinając naszą postawę. Gęsto splecione włókna kolagenowe powięzi ulokowane w całym naszym ciele wspierają nie tylko mięśnie, ale i kości czy narządy.
Powięzi są jedną z kluczowych tkanek naszego organizmu i mamy ich naprawdę sporo, stanowią niezwykle ważny element komunikacji pomiędzy mięśniami. Powięzi powinny być odpowiednio elastyczne, aby móc zapewnić częściom naszego ciała odpowiedni skręt, poruszanie, poślizg. Są niczym długie i cieniutkie arkusze gumy, które oplatają nasze ciało. Jeżeli zaczynają działać nieprawidłowo, sygnały z ich zakończeń nerwowych są tłumione i wyciszone, co sprawia, że czujemy pewien dyskomfort lub też nasz mózg interpretuje je jako ból. Stąd często trudno jest je określić. Symptomy bywają mylące, czujemy ból, ale nie wiemy co tak naprawdę nas boli. Jak zatem zaradzić takim niedookreślonym bólom?
Komentarze
Napisz komentarz