Nietolerancja laktozy jest ostatnimi czasy dość powszechnym zjawiskiem. W rzeczywistości uważa się, że dotyka około 75% światowej populacji ludzi. Osoby ze stwierdzoną nietolerancją laktozy doświadczają problemów trawiennych, po spożyciu produktów mlecznych, co może mieć negatywny wpływ na jakość życia i stwarzać spory dyskomfort. Czy osoby uprawiające sport, zmagające się z nietolerancją laktozy muszą a zrezygnować z niezwykle skutecznych odżywek białkowych? Czytajcie dalej.
Czym jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienne spowodowane niezdolnością do trawienia laktozy, głównego węglowodanu znajdującego się w produktach mlecznych. Spożycie laktozy, w takich przypadkach może powodować różne objawy ze strony układu trawiennego takie jak, między innymi, wzdęcia, biegunkę i bolesne skurcze brzucha. Czym jest to spowodowane? Otóż, osoby z nietolerancją laktozy nie wytwarzają wystarczającej ilości enzymu laktazy, który jest niezbędny do trawienia laktozy. Laktoza jest disacharydem, co oznacza, że składa się z dwóch cukrów - po jednej cząsteczce, z cukrów prostych, glukozy i galaktozy. Enzym laktazowy jest potrzebny do rozbicia laktozy na glukozę i galaktozę, które następnie mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu i wykorzystane do produkcji energii. Bez wystarczającej ilości laktazy, laktoza przemieszcza się przez jelita niestrawione i powoduje objawy trawienne. Laktoza znajduje się również w mleku matki i niemal każdy człowiek rodzi się z możliwością jej trawienia. Bardzo rzadko zdarza się nietolerancja laktozy u dzieci poniżej piątego roku życia.
Przyczyny nietolerancji laktozy
Istnieją dwa główne rodzaje nietolerancji laktozy, które mają różne przyczyny.
- Pierwotna nietolerancja laktozy, która jest najczęściej spotykaną odmianą tej przypadłości. Jest ona spowodowane zmniejszeniem produkcji laktazy z wiekiem i może być częściowo spowodowana przez geny, ponieważ jest bardziej powszechna w niektórych populacjach niż w innych.
- Wtórna nietolerancja laktozy występuje rzadko. Jest ona spowodowana czynnikiem chorobowym, na przykład chorobą żołądka lub poważniejszym problemem, takim jak celiakia. Występuje dlatego, że stan zapalny, jaki toczy się w ścianie jelita może prowadzić do przejściowego spadku produkcji laktazy w organizmie.
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Najczęstsze objawy to odczuwalne dolegliwości płynące z układu trawiennego. Są to najczęściej:
- Wzdęcia
- Skurcze brzucha
- Gazy
- Biegunka
Niektóre osoby również odczuwają nagłą potrzebę pójścia do toalety, nudności, wymioty, dość mocne bóle w dolnej części brzucha i sporadycznie zaparcia. Jeżeli pojawia się także biegunka – może to oznaczać, że niestrawiona laktoza w jelicie cienkim, spowodowała przeniknięcie płynów do przewodu pokarmowego. Po dotarciu do okrężnicy laktoza jest fermentowana przez bakterie w jelicie, tworząc krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe i gazy. Powoduje to wzdęcia, wzdęcia i ból. Nasilenie się objawów może być kwestią indywidulana i uzależnioną od ilości zjedzonych produktów zawierających laktozę.
Osoby, które nie trawią prawidłowo laktozy są bardzo często poszkodowane, ponieważ produkty mleczne są wysokowartościowymi i ważnymi źródłami białka, wapnia i witamin, takich jak A, B12 i D3 – są to niezbędne składniki zapewniające zdrowie kości. Uwzględnienie produktów mlecznych w diecie wiąże się z wyższą gęstością mineralną kości, co może pomóc zmniejszyć ryzyko złamań kości. Regularne spożywanie dobrej jakości produktów mlecznym może także wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości i cukrzycy typu 2. Osoby, które są zmuszone do unikania tego typu produktów spożywczych są narażone na utratę powyższych, ważnych dla zdrowia składników odżywczych.
Co zawiera laktozę?
Laktoza znajduje się głównie w produktach mlecznych i produktach których jednym ze składników jest produkt mleczny.
Produkty mleczne zawierające laktozę to:
- Mleko krowie (wszystkie rodzaje)
- Kozie mleko
- Ser (w tym sery twarde i miękkie)
- Lody
- Jogurt
- masło
Produkty, które zazwyczaj zawierają laktozę:
- Herbatniki i ciasteczka
- Czekolada i słodycze
- Pieczywo i wypieki
- ciastka
- Płatki śniadaniowe
- Przetworzone mięsa
- Gotowe posiłki
- Sosy
- Chipsy ziemniaczane, orzechy
- Desery i budynie
Na listach składników spożywczych, dodane mleko lub produkty mleczne można opisać jako: mleko, mleko w proszku, serwatka, białko serwatki, kazeina mleka, twaróg, maślanka, skondensowane mleko, mleko w proszku, produkty uboczne mleka, koncentrat białka serwatkowego.
Nie należy mylić pojęć - jeśli produkt zawiera kwas mlekowy, albuminę mleka, mleczan lub kazeinę. Te składniki nie są laktozą. Jednakże osoby, które regularnie ćwiczą i oczekują wymiernych efektów swojej pracy najczęściej sięgają po odżywki białkowe, które w szybki sposób pozwalają na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Wspomagają utratę zbędnych kilogramów dbając jednocześnie o przyrost masy mięśniowej. Osoby cierpiące na nietolerancję laktozy - zapoznając się ze składem większości odżywek białkowych - musi odłożyć je spowrotem na półkę - z obawy o własne zdrowie.
Dobre nienasycone źródła wapnia
Produkty mleczne są doskonałym źródłem wapnia, ale spożywanie nabiału nie jest niezbędne, aby zaspokoić zapotrzebowanie na ten istotny dla zdrowia minerał. Wystarczy, do codziennej diety włączyć inne produkty bogate w wapń – zalecane przez specjalistów dzienne spożycie dobowe wapnia wynosi 1000 miligramów. Istnieje wiele wzbogaconych wapniem produktów spożywczych, w tym soki, pieczywo i mleczne produkty mleczne, takie jak mleko migdałowe, sojowe lub owsiane – ich spożywanie jest w stanie uzupełnić niedobory wapnia z ominięciem białka mleka krowiego. Źródłem wapnia są także konserwy rybne z ośćmi, takimi jak sardynki lub byczki. Dla wegan, dobrą informacją jest to, że wiele pokarmów roślinnych zawiera naprawdę rozsądne ilości wapnia. Jednak ten wapń jest niestety często słabo wchłaniany z powodu obecności antyutleniaczy, takich jak fitynian i szczawian. Jeżeli jesteśmy zmuszeniu usunąć z diety produkty mleczna – warto zastąpić je innym źródłem pochodzenia wapnia.
Nietolerancja białka wśród sportowców i kulturystów
Najpopularniejszymi suplementami wśród sportowców, kulturystów i innych aktywnych fizycznie osób jest najczęściej białko serwatki. Serwatka jest jedną z dwóch dostępnych form białka, pochodzącą z mleka krowiego ( drugim rodzajem jest białko kazeiny). Odżywka białkowa wspomaga kontrolowanie apetytu i może wspomagać zmniejszenie masy ciała. Ma także właściwości oddziałujące na prawidłowy poziom insuliny i dwa hormony CCK i GLP – których zadaniem jest tłumienie apetytu. Serwatka jest także bardzo łatwo wchłaniana przez organizm i dość dobrze przez niego tolerowana. . Z drugiej strony osoby z nietolerancją laktozy, które nie tolerują produktów mlecznych, czasami unikają serwatki, ponieważ pochodzi ona z mleka. Czy jest to słuszne podejście?
Izolat białka serwatki – idealny wybór
Dobrą wiadomością jest to, że prawdopodobnie osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą korzystać z suplementów białek serwatkowych. Osoby nietolerujące laktozy mają problemy z wchłanianiem laktozy węglowodanowej w produktach mlecznych. Dzieje się tak, ponieważ nie produkują wystarczającej ilości enzymu, który je rozkłada. Kiedy ludzie z nietolerancją laktozy spożywają produkty mleczne, laktoza pozostaje w jelitach nie wchłonięta. Bakterie je fermentują i zwykle rozwijają się biegunki, wzdęcia lub skurcze brzucha. Według specjalistów zajmujących się sportem i żywieniem specjalnym – osoby zmagające się z nietolerancją laktozy powinny raczej wybrać izolat białka serwatkowego niż koncentraty białka serwatkowego. Izolat białka serwatki zawiera mniej niż 0,1 grama laktozy na łyżkę stołową, czyli ilość, którą większość ludzi z nietolerancją laktozy może tolerować bez wywoływania objawów. Podsumowując – przy tego typu przypadłościach nie należy korzystać z koncentratów białka serwatki, ponieważ zawiera ona znacznie więcej laktozy od izolatu białka serwatkowego, który może z powodzeniem zastąpić białko serwatkowe przy zachowaniu optymalnych i widocznych efektów płynących z regularnej suplementacji. Należy pamiętać, ze w przypadku alergii na mleko krowie nie można spożywać żadnych produktów zawierających laktozę – ciało pod wpływem ekspozycji na alergen wytwarza przeciwciała przeciwko białkom mleka. Następuje zwiększona produkcja histaminy, której skutkami ubocznymi mogą być trudności z oddychaniem, pokrzywka a także wrażenie duszenia się – ucisk w klatce piersiowej. Najlepszym wyborem dla osób, które nie chciałyby zrezygnować z dobroczynnego i efektywnego stosowania odżywek białkowych jest zastosowanie dobrego suplementu – izolatu białka serwatki. Na szczęście producenci odżywek pomyśleli także o aktywnych fizycznie alergikach i stworzyli doskonały produkt spełniający ich oczekiwania i dbający jednocześnie o zdrowie. Marka Real Pharm, w swojej ofercie posiada także najczystszą postać białka serwatki znajdującą się w REAL ISOLATE 100
Suplementacja izolatem białka połączona z odpowiednim planem treningowym gwarantuje szybkie efekty związane z przyrostem masy mięśniowej, przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej, wspomaga funkcje ochronne tkanki mięśniowej w okresach redukcji i pozwala na zauważalna podczas treningów, wydajniejszą pracę mięśni i wzrost siły.
Jak widać, nawet osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, mogą cieszyć się ze zwiększonych efektów włożonej na siłowni pracy, wspomagając się odpowiednim dla ich organizmu preparatem. Dla takich osób przeznaczone są wyłącznie izolaty białka serwatkowego – powinny natomiast się wystrzegać wszelkich koncentratów serwatki lub odżywek wytwarzanych z mieszanki izolatu i koncentratu. Warto rozważyć także, przed przyjęciem jakiegokolwiek białka, zastosowanie suplementu laktazy – enzymu, który wspomaga trawienie laktozy. Takie zmasowane działanie powinno usunąć i zredukować do zera wszelkie możliwe negatywne skutki uboczne, wynikające ze spożycia laktozy, przez osoby których organizm nie radzi sobie z jej trawieniem i zwiększyć tym samym wchłanianie składników odżywczych suplementu izolatu białka serwatkowego.
Komentarze
Napisz komentarz