O jakiej porze sięgać po określone produkty?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2108

Pory jedzenia a zbilansowana dieta

Każdy dobrze zna zasadę, wedle której nie powinno się jeść zbyt obficie wieczorem - zwłaszcza jeżeli naszym celem jest utrata wagi. Coraz częściej mówi się o zbilansowanej diecie i o tym, że nasz organizm potrzebuje równowagi w dostarczaniu mu niezbędnych substancji odżywczych. Mało kto jednak skupia się na tym, w której porze dnia należy spożywać określone produkty. Tego rodzaju wskazówki również mogą być pomocne, zarówno w kwestiach odchudzania, jak i ogólnego samopoczucia. Dobrze zatem jest zwrócić większą uwagę na to, kiedy konkretnie spożywamy poszczególne elementy piramidy żywieniowej. Okazuje się bowiem, że nie jest to kwestia bez znaczenia, a poznając tajniki pożytkowania przez nasze ciało zawartych w danych produktach składników, możemy naprawdę poprawić swoją wydajność i łatwiej osiągnąć postawione sobie cele. Choć wielu osobom wyda się to nieprawdopodobne, istnieją naukowe uzasadnienia, dlaczego takie, a nie inne produkty należy spożywać w określonej porze dnia. Reakcje naszego organizmu na poszczególne składniki są zróżnicowane i powinniśmy wiedzieć, co może wywołać konkretny efekt w naszym samopoczuciu. Dzięki takiej wiedzy możemy później w prostszy sposób kontrolować reakcje związane z wysiłkiem i odpoczynkiem, a także maksymalizować swoją produktywność przez cały dzień.

Co jest dobre na śniadanie?

Zazwyczaj pierwszy posiłek w ciągu dnia zjadamy szybko, albo w pośpiechu zupełnie go pomijamy. Wiele osób boryka się również z problemem braku apetytu o poranku. Unikanie śniadania, to duży błąd, ponieważ ma ono wpływ na tempo naszego metabolizmu przez resztę doby. Osoby, które chcą schudnąć, nie powinny zatem przyjmować założenia, że czym mniej zjedzą, tym lepiej, a więc dobrze jest się przegłodzić do południa. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, zmniejszenie porcji może być wskazane. Jednakże poranny posiłek musi nam dostarczyć energii do wypełniania codziennych zadań i zapewnić dobre samopoczucie przez cały dzień. Poza tym, śniadanie pomaga nam w osiągnięciu lepszej koncentracji. Bez niego może nam być trudniej się skupić na pracy. Oczywiście, nie zapominajmy o tym, że dopasowanie odpowiedniej diety i produktów, które dobrze jest spożywać w konkretnych porach dnia, zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli intensywnie uprawiamy sporty i jesteśmy bardzo aktywni, prawdopodobnie będziemy mieć większe zapotrzebowanie na bardzo pożywne posiłki, które naładują nas energią, niż osoba, która spędza całe dnie w pozycji siedzącej przed komputerem. Sprawa jest jednak skomplikowana i jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, warto zasięgnąć porady od specjalisty. Załóżmy, że prowadzimy przeciętnie aktywny tryb życia. Co zatem powinno się znaleźć rano na naszym talerzu?

Mamy kilka możliwości. Po nocy nasz organizm potrzebuje doładowania, warto zatem spożywać węglowodany. Pełnoziarniste pieczywo może skutecznie dodać nam energii, a przy tym nie strawi się tak szybko, jak białe, dzięki czemu nie powinniśmy zbyt szybko zgłodnieć. Ser żółty, ze względu na to, że jest dosyć ciężkostrawny, o wiele lepiej sprawdza się na śniadanie, niż na kolację. Dobrym wyborem będzie również musli. Jeżeli decydujemy się na płatki, wybierzmy te niesłodzone, albo przynajmniej z jak najniższą zawartością cukru. Możemy także postawić na jajecznicę i ogólnie jajka, albo na owsiankę. 

Choć mówi się, że powinniśmy unikać rano cukrów prostych, które szybko zostają przetworzone przez nasz organizm i po nagłym przypływie energii następuje jej spadek, to owoce, które je zawierają najlepiej spożywać do południa. Zamiast jednak jeść je bez umiaru i do pory obiadowej odżywiać się wyłącznie nimi, warto potraktować je jako przekąskę, która na chwilę pozwoli nam dodatkowo się doładować. Niektóre owoce, tak jak - na przykład - pomarańcze, mogą być niewskazane na pusty żołądek. To kolejny argument przemawiający za tym, aby stosować je jako uzupełnienie wcześniejszego śniadania, a nie jego całkowity zamiennik.

Jako przekąskę możemy zastosować również orzechy. Są one niewskazane w późniejszych porach dnia, ponieważ mają - wbrew pozorom - sporo kalorii. Ci, którzy nie chcą przytyć, a lubią orzechy, mogą przegryźć je pomiędzy śniadaniem, a obiadem. Jeśli masz w zwyczaju jeść porcję orzechów przed snem - zmień nawyki. Orzechy są ciężkostrawne, więc ich spożywanie w późnych godzinach może znacząco odbić się na jakości naszego snu i skutkować problemami z zaśnięciem.

Co jeść w porze obiadowej?

Obiad dla wielu osób jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, choć nie jest to raczej właściwy pogląd. Jak już ustaliliśmy, najbardziej istotne dla naszego organizmu jest śniadanie. Obiad natomiast jest jakby uzupełnieniem i podtrzymaniem prawidłowego funkcjonowania. Po śniadaniu najczęściej przystępujemy do pracy, a zatem wydatkujemy energię. Wobec tego musimy później dostarczyć organizmowi kolejnej dawki wartości odżywczych. Planując drugi większy posiłek, znowu pojawia się kwestia naszego indywidualnego zapotrzebowania na energię. Oczywistym bowiem wydaje się, że jeżeli rano mieliśmy do czynienia z ogromną aktywnością fizyczną, to nie zadowoli nas raczej całkiem lekkie danie. Jeśli za to obijaliśmy się do obiadu, to po pożywnym śniadaniu możemy nawet jeszcze nie odczuć głodu. Standardowo obiad powinien zawierać mięso, warzywa i węglowodany. Dla chcących odżywiać się dietetycznie najbardziej istotne będą tutaj warzywa. Wskazane jest zresztą, aby to właśnie ich było najwięcej na naszym talerzu. Ziemniaki są dobre wówczas, gdy nasz posiłek planujemy w stosunkowo wczesnej porze obiadowej. Jeżeli mamy w zwyczaju jeść obiady dosyć późno, to mogą nie być one najlepsze dla naszej figury. Podobnie makaron. W takim przypadku lepiej zdecydować się na ryż. 

Dobrze zaplanowany obiad powinien dodać nam energii do działania i wypełniania kolejnych obowiązków. Zbyt obfity posiłek może jednak wywołać senność, której nie damy rady się oprzeć, więc nie przesadzajmy z wielkością porcji. Powinniśmy czuć się stosunkowo lekko i być gotowi do podejmowania kolejnych, czekających na nas wyzwań. Jeśli nasz organizm otrzyma zbyt dużo substancji do trawienia, to z pewnością sprawi, że nie będziemy w stanie funkcjonować efektywnie. Poobiednia senność to pierwszy znak na to, że serwujemy zbyt wielkie porcje.

Jeśli chodzi o deser, to doskonale wiadomo, że wiele osób ma słabość do słodkości. Choć owoce są najbardziej wskazane w porze przedpołudniowej, to jeśli absolutnie nie możemy się oprzeć lepiej wybrać naturalny i zdrowy produkt niż wysoko przetworzone ciasta, cukierki i batoniki. Owoce zjedzone po południu mogą jednak wpłynąć negatywnie na naszą wagę i również - ze względu na cukry proste w nich zawarte - przyczynić się do senności, zatem o wiele lepiej powstrzymać się od jakichkolwiek słodyczy po obiedzie, nawet tych naturalnych.

Koniec dnia i kolacja

Wiele diet zakłada, że najlepiej w ogóle nie jeść kolacji. Najczęściej - ze względu na nasz tryb życia - kolacja kojarzy nam się z bardzo późnym posiłkiem. Podjadanie w nocy z pewnością jest negatywną praktyką. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla naszego organizmu jest zjedzenie ostatniego posiłku około godziny osiemnastej. Wówczas dajemy sobie czas na to, aby spożyte jedzenie strawić i później z lekkim żołądkiem bezproblemowo zasnąć. Bardzo istotne jest to, aby nie obciążać organizmu przed snem - jest on i tak już zmęczony całodzienną pracą i miliardem rzeczy, które robiliśmy. Należy ułatwić mu życie i zjeść lekki posiłek na zakończenie dnia. Poza tym, wieczorem metabolizm jest znacznie spowolniony i to, co nie powoduje u nas tycia rano, późną porą może mieć zdecydowanie negatywny wpływ na sylwetkę. Z pewnością nieraz mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której po obfitym posiłku wieczornym, przez całą noc źle spaliśmy, mieliśmy koszmary, pociliśmy się i było nam gorąco. To właśnie zasługa objadania się przed snem, którą można łatwo wyeliminować jedząc lekką kolację.

Jeżeli chodzi o wieczorne menu, to można zdecydować się na chudy jogurt, albo twaróg. Nie jest to zbyt obciążające dla naszego organizmu, a nabiał również jest potrzebny w diecie. Jeśli mamy ochotę na coś innego, można skusić się na sałatkę. Nie warto jednak stosować tłustych sosów, które nie tylko nie są dietetyczne, ale również mogą sprawić, że poczujemy się ciężko i będzie nam trudno zasnąć. 

Ci, którzy wieczorem borykają się z dużym uczuciem głodu, powinni rozważyć wypicie nieco większej ilości herbaty lub wody. Napoje potrafią niejednokrotnie odwrócić naszą uwagę od apetytu na coś jeszcze, ponieważ przecież również wypełniają żołądek. Przyjmowanie płynów jest zresztą bardzo ważnym elementem zbilansowanej diety, niezależnie od pory dnia. Wiele osób nie pije tyle, ile nasz organizm potrzebuje. Tymczasem woda jest nam niezbędna do życia i pomaga poradzić sobie z podjadaniem między posiłkami.

Pora dnia nie jest bez znaczenia

Choć wiele osób zupełnie nie przywiązuje wagi do tego, kiedy spożywa poszczególne produkty, to nie jest to nieistotne - szczególnie dla osób borykających się z nadwagą. Oczywiście, samo przestawienie kolejności może nie dać rezultatów, ponieważ dieta odchudzająca, to o wiele bardziej złożony temat. Można jednak w konstruowaniu jadłospisu dietetycznego wspomóc się wskazówkami dotyczącymi reakcji naszego organizmu na konkretne substancje zawarte w jedzeniu. Każda pomoc dla organizmu jest dobra, a wiedza na temat naszego ciała i efektów dostarczania mu poszczególnych składników może być naprawdę cenna. Nieraz przecież mamy problem z tym, że w ciągu dnia chce nam się nagle spać, albo nie mamy sił. Przyczyną mogą być właśnie rzeczy, które zjedliśmy wcześniej. Nie należy zatem bagatelizować wpływu substancji zawartych w jedzeniu na nasze samopoczucie. Jeżeli odpowiednio zajmiemy się tematem, możemy pracować wydajniej i czuć się zwyczajnie lepiej. W ten sposób stajemy się bardziej produktywni i nasze działania zajmują nam mniej czasu, bo nie tracimy godziny na popołudniową drzemkę, która niektórym zaburza późniejszy rytm biologiczny i utrudnia regularne zasypianie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu