Ocet jabłkowy dla zdrowia i urody?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1371

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Chociaż dawniej stosowany był jako dodatek do sałatek, dziś słynie ze swoich cennych właściwości leczniczych. Spora ilość witamin, cennych minerałów i antyoksydantów sprawia, że jest to prawdziwy sprzymierzeniec w wielu kwestiach zdrowotnych i urodowych. Co ciekawe, zawarte są w nim kwasy, które przyczyniają się do odkwaszenia organizmu. Brzmi dziwnie? To prawda! Co warto wiedzieć o occie jabłkowym? Jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce oraz w przemyśle suplementacyjnym?

Charakterystyka octu jabłkowego

To produkt, który wykorzystywany jest zazwyczaj w kuchni. Zmienia smak wielu potraw i nadaje im niepowtarzalny aromat. Dobrodziejstwo octu jabłkowego okrył już w V wieku Hipokrates, który zazwyczaj stosował go w przypadku problemów związanych z układem pokarmowym oraz oddechowym. Dzięki temu czuł się dobrze i szybciej zdrowiał. Co ciekawe, ocet jabłkowy był również spożywany przez gladiatorów, którzy pili go tuż przed walką wierząc, że przyczyni się on do poprawy ich funkcjonowania i sił witalnych. Obecnie ocet jabłkowy stosowany jest w kosmetyce, przemyśle suplementacyjnym oraz w trakcie odchudzania. Jak widać, spotkać go można nie tylko w kuchni. 

Zastosowanie octu jabłkowego- Uroda

Wspomaganie utraty wagi

To nie bez powodu pierwszy punkt na liście urodowych zastosowań octu jabłkowego. Wiele osób, które pozostają na diecie, pije regularnie ocet jabłkowy, aby utracić kilka zbędnych kilogramów. Czy jednak działanie octu jabłkowego jest tak skuteczne w odchudzaniu? Tak. Kwas, który jest w nim zawarty, przyczynia się do poprawy funkcjonowania układów w naszym organizmie, co przekłada się na utratę wagi, gdyż zazwyczaj te narządy odpowiadają za procesy odchudzania. Co ważne, w occie jabłkowym zawarty jest również błonnik, który w dużym stopniu odpowiada za uczucie sytości tak, jak po spożytym posiłku. Dzięki octowi jabłkowemu możemy uniknąć objadania się oraz podjadania pomiędzy posiłkami, co bardzo negatywnie wpływa na wagę.

Nadaje połysk włosom

Włosy to jeden z najważniejszych atutów kobiet. Mają one na ich punkcie prawdziwą obsesję. Kiedy włosy są matowe i się kruszą, wówczas znajdujemy drogie odżywki, które jedynie chwilowo poprawiają ich wygląd i strukturę. Po kilku dniach blask jednak zanika, a włosy znowu zaczynają się plątać. Ocet jabłkowy może być z powodzeniem stosowany, jako płukanka do włosów, która nadaje im połysk i sprawia, że wyglądają jak tuż po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Rozmieszanie wody i octu jabłkowego w proporcji 1:1 pozwala na uzyskanie dodatkowej odżywki, która nie tylko chroni kolor, ale również odżywia włosy! Ilość roztworu należy dostosować do swoich potrzeb oraz do długości włosów. 

Łagodzi poparzenia słoneczne

Nie ma nic gorszego jak poparzona skóra na wakacjach. Wbrew pozorom, można bardzo szybko przesadzić z ilością czasu spędzonego na słońcu. Poparzona skóra najpierw piecze, ściąga, a następnie schodzi płatami, pozostawiając na skórze nieestetyczne, jasne plamy. Rozpuszczenie kilku łyżek octu jabłkowego w wodzie, doprowadzi do wytworzenia specjalnego roztworu, który następnie aplikujemy na skórze. Dzięki temu pobudzone zostaną procesy regeneracyjne na skórze, co doprowadzi do jej szybszego gojenia i być może do uniknięcia schodzenia skóry. 

Eliminuje kurzajki

W celu usunięcia tych zmian na skórze, wystarczy zamoczyć wacik w kilku kroplach octu jabłkowego i takim wacikiem namoczyć skórę. Dzięki temu kurzajki znikną już po kilku dniach. Należy jednak pamiętać o systematyczności. Warto również stosować okłady na noc. W tym celu do kurzajki przykładamy wacik i zabezpieczamy go plastrem lub kawałkiem bandażu. 

Zwalcza łupież

Ocet jabłkowy to jeden z najlepszych preparatów, które usuwają łupież. Jest on dużo bardziej skuteczny niż popularne preparaty na łupież w postaci szamponu. Wystarczy utworzyć płukankę z octu jabłkowego z wodą w proporcjach 1:1 i taki roztwór wmasować w skórę głowy. To pozwoli na szybsze usunięcie białych elementów złuszczonego naskórka. Można również dodać kilka kropli octu jabłkowego do ulubionego szamponu. W ten sposób uzyskamy działanie przeciwłupieżowe. 

Wybielanie zębów

Dzięki octowi jabłkowemu można w szybki i skuteczny sposób pozbyć się przebarwień na zębach, który powstaje po wypiciu kawy lub zjedzeniu kolorowej potrawy. Wystarczy na szczoteczkę wlać niewielką ilość octu jabłkowego i umyć zęby. Efekty powinny być dostrzegalne po kilku dniach regularnego stosowania. Ten sposób warto jednak skonsultować ze stomatologiem, gdyż w nadmiarze może on doprowadzać do niszczenia szkliwa.

Zastosowanie octu jabłkowego- Zdrowie

Zmniejsza zaparcia

To jeden z najskuteczniejszych preparatów na zaparcia oraz na problemy związane z układem trawiennym, oraz jelitami. Przyczynia się do poprawy funkcjonowania flory bakteryjnej, dzięki czemu jelita pracują prawidłowo, a uporczywe bóle podbrzusza i uczucie wzdęcia nie jest odczuwalne. 

Ochrona nerek

Nerki to niezwykle delikatne narządy człowieka, które narażone są na wiele chorób i schorzeń. Ich ochrona jest niezwykle ważna, zwłaszcza wśród osób, u których w rodzinie diagnozowane były choroby związane z tymi narządami. Spożywanie octu jabłkowego wpływa na korzystny poziom zakwaszenia moczu, dzięki czemu nie dochodzi do infekcji, a organizm może funkcjonować prawidłowo. To naturalny filtr dla nerek. 

Obniża poziom cukru we krwi

Osoby, które borykają się z problemami zmieniającego się poziomu cukru we krwi, z pewnością docenią ocet jabłkowy, który spożywany będzie w niewielkich ilościach. Dzięki temu cholesterol będzie utrzymywał się na odpowiednim poziomie, a wahania cukru nie będą uporczywe. 

Łagodzenie bólu gardła

Ból gardła to uporczywa przypadłość zwłaszcza wśród osób, których praca opiera się na mówieniu. Wymienić można tutaj nauczycieli oraz urzędników. Dzięki octowi jabłkowemu można w szybki i skuteczny sposób zapomnieć o infekcjach związanych z bólem gardła. Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie stosować go w czystej postaci, gdyż nadmiar octu mógłby poważnie uszkodzić ściany gardła i doprowadzić do jeszcze większego bólu. 

Kontrolowanie skurczów mięśni

Skurcze mięśni spowodowane są często brakiem potasu w organizmie. To przyczynia się do odczuwania bólu oraz dyskomfortu w najmniej oczekiwanym momencie. Jeżeli więc chcesz zmniejszyć te problemy, stosuj ocet jabłkowy, a ból nie będzie tak częsty! Ma on takie działanie, gdyż zawiera dużo potasu zmniejszającego dolegliwości związane z bólem i ze skurczem mięśni.

Leczenie infekcji ucha

Ocet jabłkowy wykazuje działanie odkażające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wystarczy wykonać roztwór z octu jabłkowego i wody i taką mieszankę wprowadzić w niewielkiej ilości do ucha. Warto jednak przelać go do wygodnego atomizera, dzięki czemu za niewielkie pieniądze samodzielnie stworzymy preparat na stany zapalne gardła!

Kontrolowanie ciśnienia tętniczego

Potas oraz szereg innych witamin i minerałów, to prawdziwa mieszanka wybuchowa, która pozwala na zwalczenie problemów związanych z nadciśnieniem tętniczym oraz z nieprawidłowym poziomem cholesterolu. Dzięki octowi jabłkowemu można w szybki i skuteczny sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo naczyniowego. 

Oczyszczanie krwi

Dzięki zasadowemu odczynowi octu jabłkowego, można w prosty sposób oczyścić krew ze zbędnych metali oraz szkodliwych substancji. Eliminowanie toksyn z organizmu jest ważne nie tylko do prawidłowej jego pracy, ale również do poprawy samopoczucia. 

Domowy przepis na ocet jabłkowy!

Chyba każdy wie, że w procesie fermentacji, owoce fermentują i wydziela się niewielka ilość alkoholu, która w połączeniu z bakteriami, witaminami oraz cennymi substancjami tworzy ocet. Jeżeli więc moszcz owocowy włożysz do zamkniętego pojemnika, wówczas otrzymasz wino. Jeżeli będzie on otwarty, wydzieli się ocet. Warto jednak zabrać o jabłka bez oprysków, które zostały kupione na targu lub pochodzą z upraw zaufanego sadownika. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wytworzony przez nas ocet cechuje się najlepszymi właściwościami. Jak zrobić ocet jabłkowy? Najpierw podziel jabłka na około 4 części, po czym usuń gniazda nasienne i rozdrobnij w malakserze lub tak zwanej maszynce do mięsa. Surowiec należy włożyć do pojemnika i zalać przegotowaną, ostudzoną i posłodzoną wodą. Ilość cukru uzależniona jest od ilości wykorzystanych jabłek. Zazwyczaj jednak są to 4 łyżki na 1 litr wody. Następnie słój należy przykryć bawełnianą ściereczką i założyć recepturkę. Nie należy używać gazy, gdyż wiele owadów mogłoby przedostać się do dziurki i utopić w wytwarzającym się occie. Następnie słój należy umieścić w miejscu ciemnym, najlepiej na dodatkowym ręczniczku. W momencie rozpoczęcia się fermentacji alkoholowej jabłka mogą zacząć wypływać na wierzch. Płyn należy przecedzić w taki sposób, aby nie utworzyła się pleśń. Fermentacja trwa około 3 tygodnie, dlatego warto zbroić się w cierpliwość. Po tym czasie rozpocznie się trwająca około 4 tygodnie fermentacja octowa, która doprowadzi do powstania octu. Kiedy po kilku tygodniach poczujemy zapach octu, będzie to oznaczać, że fermentacja dobiegła końca, a teraz pozostaje jedynie wszystko przecedzić przez sito i umieścić w butelkach. Warto zadbać, aby miały one odcień brązowy. 

Ocet jabłkowy w diecie

 Nie jest żadną tajemnicą, że wiele osób pozostających na diecie, regularnie pije roztwór z octu jabłkowego tuż przed posiłkiem, aby zwiększyć uczucie sytości i oczyścić organizm. Oczywiście należy pamiętać również o aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diecie. Ocet jabłkowy samodzielnie nie wpłynie na wagę. 

Kto nie powinien stosować octu jabłkowego?

Do grona tych osób zaliczają się:

  • Osoby cierpiąca na gastroparezę,
  • osoby z uszkodzonym szkliwem i chorobami przyzębia,
  • osoby przyjmujące leki,
  • osoby cierpiąca na choroby błony śluzowej przełyku,
  • dzieci.

Pić czy nie?

Stosowanie niewielkich ilości rozcieńczonego roztworu z wody i octu jabłkowego nie zagrozi życiu i zdrowiu człowieka. Prowadzone są badania potwierdzające działanie octu jabłkowego. Na oficjalne wyniki trzeba jednak jeszcze poczekać.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu