Kasza jest wyjątkowa… Jest jednym z niewielu ziaren, które alkalizują organizm. Kaszę trawi się o wiele łatwiej niż inne zboża i do tego nawadnia okrężnicę, co pomaga zapobiegać zaparciom. Kasza działa również jako probiotyk, karmiąc mikroflorę w jelicie. Jest także bogata w błonnik, witaminy i minerały, i ma wysoką ilość serotoniny, więc sprzyja poprawieniu nastroju! Mnóstwo osób kocha kaszę i coraz częściej po nią sięga. Faktura kaszy różni się znacznie w zależności od sposobu gotowania. Jeśli jest gotowana go przez krótszy okres, tekstura będzie bardziej przypominała ryż al dente lub komosę ryżową. Jeśli kasza jest gotowana dłużej, staje się nieco papkowata i służy jako doskonałe zastąpienie puree ziemniaczanego.
Kasza na oczyszczenie organizmu
Kasza znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości – nie więc dziwnego, że została uznana za idealny produkt spożywczy na przeprowadzenie detoksu organizmu. Kasza jest wysoce bogata w przeciwutleniacze i bardzo korzystne związki roślinne zwane polifenolami. Najbardziej godna uwagi jest unikalna grupa wyjątkowych przeciwutleniaczy, które obecne są właśnie w kaszy. Te specjalne antyoksydanty, mogą pomóc obniżyć poziomy ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Ta cząsteczka gazu pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i prowadzi do lepszego przepływu krwi. Ponadto mają działanie przeciwzapalne i przeciw świądowe. Kwas ferulowy występuje również w dużych ilościach w kaszy. To kolejny przeciwutleniacz. Jakby tego było mało, oprócz istnej bomby oczyszczającej – antyoksydantów, kasza zawiera bardzo łatwo rozpuszczalny błonnik zwany Beta-Glukanem. Beta-glukan częściowo rozpuszcza się w wodzie i tworzy gęsty, żelopodobny roztwór w jelicie. Korzyści zdrowotne błonnika beta-glukanowego obejmują:
- Zredukowane poziomy cholesterolu LDL i cholesterolu całkowitego we krwi
- Zmniejszone stężenie cukru we krwi i odpowiedzi insulinowej
- Zwiększone uczucie sytości
- Zwiększony wzrost dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym
Badania wykazały, ze regularne spożywanie kaszy, może pomóc w pielęgnacji skóry. Kasza wspomaga usuwanie toksyn z całego organizmu – w takim wypadku, problemu skórne związane z prowadzeniem złej diety i spożywaniem tłustych, obfitych w węglowodany proste posiłków zostaje po jakimś czasie zredukowane, właśnie dzięki kaszy!
Przyczyny zatrucia organizmu
Tak zwane zakwaszenie – czyli stan organizmu, w którym niebezpiecznie wzrasta poziom odczynu pH, może sprawić złe samopoczucie, zatrzymanie wody, kłopoty neurologiczne i powstanie stanu, także zwanej kwasicy nerkowej, która sprzyja powstawianiu kamieni nerkowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być nie tylko nieprawidłowa dieta i stres – kwasica może być następstwem bardzo poważnych, zagrażających życiu kłopotów z wydolnością nerek i płuc. Aby zneutralizować kwaśny odczyn w organizmie warto spożywać produkty zasadotwórcze. Hitem ostatnich lat jest przeprowadzanie oczyszczania organizmu z toksyn i zbyt wysokiego pH kaszą jaglaną.
Kasza jaglana, zapewne stanęłaby na piedestale wszystkich kasz o zdrowotnych właściwościach. Jest bardzo dużym źródłem związków fenolowych. Dodatkowo jest bardzo bogata w magnez, błonnik i flawonoidy – izowiteksynę i luteinę. Dzięki tej bombie składników o wartościach prozdrowotnych, wymyślono tak zwany detoks – oczyszczanie organizmu z wykorzystaniem kaszy. Jaglana wydaję się być do tego idealna.
Każdy detoks polega na wprowadzeniu jednego, konkretnego produktu żywieniowego i spożywanie go przez kilka dni – wyłącznie. W trakcie oczyszczania należy dokładnie obserwować swój organizm, wsłuchując się w sygnały jakie wysyła. Jeżeli ciało źle znosi oczyszczanie – należy przerwać dietę i stopniowo wprowadzać swoje nawyki żywieniowe. Podstawą oczyszczania jest usunięcie z diety wszelkich cukrów, słodkich przekąsek, nabiału, tłuszczy zwierzęcych i wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Kasza jaglana, podczas detoksu powinna być spożywana minimum 5 razy w ciągu dnia – może być podawana łącznie z gotowanymi na parze warzywami. Należy także pamiętać, że detoks nie oznacza głodówki. To są dwie różne koncepcje oczyszczania ciała.
Oczyszczanie kaszą pozwala na usunięcie z organizmu wędrujących po nim i wyrządzającym szkody, nikotyny, alkoholu, i innych toksyn związanych z trybem życia. Podczas oczyszczania i po nim, warto zadbać kompleksowo o zdrowie nerek i wątroby – to te dwa narządy są głównie odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń – jeżeli one zawiodą – niestety żadna dieta nie pomoże.
Nie tylko jaglana…
Nie tylko kasza jaglana może być wykorzystana podczas oczyszczania organizmu. Świetnie sprawdzą się w tej roli także kasze: gryczana i jęczmienna. Kasza gryczana ma ciekawy, charakterystyczny orzechowy smak. Dostępna jest w wersji białej i brązowej – palonej. Kasza jęczmienna, ma grubszą strukturę i uniwersalny smak. Kasza jęczmienna posiada właściwości moczopędne- wykorzystanie jej w detoksie organizmu na pewno w zauważalny dla oka sposób pomoże usunąć zalegającą w organizmie wodę. Kasza jęczmienna uporządkuje problem retencji, przeciwdziała anemii i poprawia perystaltykę jelit. Kasz gryczana wspomaga usuwanie złogów w jelitach – dzięki temu, można zaobserwować jej odchudzające działanie. Korzystając z diety opartej na kaszy gryczanej, można w łatwy sposób zrzucić nawet kilka nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo poprawia wygląd cery. Dietę opartą na kaszy można urozmaicić sobie warzywami i różnymi, aromatycznymi przyprawami. Zaleca się także spożywanie dużej ilości płynów - pomagają one nawodnić organizm i wypłukiwać toksyny z ciała wraz z moczem.
Ostrożnie
Warto pamiętać – przeprowadzając jakikolwiek detoks – oczyszczanie organizmu, należy podjeść do tego tematu z głową. Nie zaleca się stosowania diety mono przez okres dłuższy niż 5 dni. Taki czas jest bezpieczny dla organizmu. Podczas diety, warto wsłuchiwać się w swoje ciało, jeżeli poczuje się gorzej – warto zakończyć proces oczyszczania, ponieważ zamiast poprawy zdrowia można sobie zaszkodzić.
Komentarze
Napisz komentarz