Odchudzanie na surowo, czyli kilka słów o Raw Vegan Diet

Dodane przez: Kinga B. Komentarze: 0 261

 Raw Vegan Diet to dieta polegająca na spożywaniu surowych produktów wegańskich. Muszą być one surowe, świeże, nieprzetworzone. Nie są one poddawane takim obróbkom jak smażenie, pieczenie, gotowanie czy wcześniejsze mrożenie. Ta coraz bardziej popularna dieta opiera się na jedzeniu owoców, warzyw, ziaren, kiełków, nasion, wodorostów. W diecie tej wolno spożywać także oleje tłoczone na zimno. Jedzenie może być jedynie poddane lekkiej obróbce w temperaturze do maksymalnie 45 stopni, gdyż nie odpowiada ona wówczas za niszczenie naturalnych enzymów, mikroelementów oraz witamin. Polecane jest korzystanie z upraw ekologicznych. W naszym kraju ten rodzaj diety określany jest jako wegański witarianizm. Pojęcie to odnosi się nie tylko do wytyczonej diety, ale także stylu życia i wyznawanej filozofii. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ta dieta jest tylko chwilowo modna, czy może to dobre rozwiązanie problemów zdrowotnych dla wielu ludzi.


O co tak właściwie chodzi w tej diecie?    Raw vegan łączy w sobie dwa założenia, zarówno weganizmu, jak i surowej diety, zawierającej jedynie nieprzetworzoną żywność.
Weganizm określany jest jako wyeliminowanie z diety wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli uzyskiwanego przez zwierze albo ze zwierzęcia. Nie wolno w tej diecie spożywać między innymi mięs (ryby, krewetki), nabiału, miodu, żelatyny, jaj, tłuszczów zwierzęcych takich jak na przykład tran. Jednak w weganizmie nie liczy się tylko i wyłącznie pożywienie. Dużą rolę odgrywa tutaj filozofia, która nie toleruje przedmiotowego traktowania zwierząt, zakłada ona, iż każdy nie zależnie na swój gatunek, ma prawo do życia. Osoba wyznająca taką filozofię nie będzie nosiła ubrań z wełny, jedwabiu, skóry, nie będzie korzystała z kosmetyków testowanych na zwierzętach, czesała się szczotką z naturalnego włosia, nie będzie nosiła również pereł.Zasady Raw Vegan Diet    Według wielu osób, raw vegan diet to najbardziej naturalny sposób przyjmowania posiłków. Ten sposób pożywienia przypomina naszych przodków przed milionami lat, kiedy nie znali oni dzisiejszych technik kulinarnych, nie stosowali wszelakiej maści dodatków do pożywienia i nie przetwarzali jeszcze swojego jedzenia. Spożywali znalezione, zerwane albo wyhodowane przez siebie pożywienie. W tamtych czasach spożywano niewielkie ilości produktów pochodzenia mięsnego. Dieta ta polega na jedzeniu jedynie nieprzetworzonych owoców i warzyw, nie powinny być one poddawane obróbce wyższej niż 45 stopni. Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ w wyższej temperaturze dochodzi do zmian w białkach zawartych w jedzeniu, przez co wartość odżywcza bardzo spada. Tak samo dzieje się także z innymi składnikami odżywczymi takimi, jak witaminy, związku mineralne, których w trakcie gotowania zmniejsza się przyswajalność. Dzieje się tak również w przypadku pieczenia jedzenia albo innych obróbkach termicznych. Dieta raw food jest bardzo prosta, należy w niej jedynie pamiętać, o przyjmowaniu jedynie surowych pokarmów roślinnych.


W jaki sposób zacząć stosować tę dietę?    Przede wszystkim od razu zrezygnuj z produktów, które mogą szkodzić twojemu organizmowi i nie dostarczają mu zbyt dużej ilości składników odżywczych. Przemyśl dokładnie plan swojego działania, wybierz się na badania lekarskie, w ten sposób poznasz potrzeby swojego organizmu na składniki odżywcze. Warto również przeprowadzić rekonesans, w jakim sklepie dostaniesz zdrowe, nieprzetworzone i ekologiczne produkty. Następnie zakup potrzebny sprzęt kuchenny i przygotuj swój jadłospis. Dietę tą można polecić zwłaszcza osobom chcących skutecznie się odchudzić. Dzięki niej można szybko pozbyć się zbędnego tłuszczu.Zapoznaj się z prostymi podpowiedziami, w jaki sposób zacząć swoją przygodę z tą dietą.


1. Wyklucz ze swojej diety wszelkiego rodzaju mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie możesz pozbyć się jedynie produktów zwierzęcych, których nie lubisz, musisz przestać jeść je wszystkie, jeśli chcesz prawidłowo rozpocząć nową dietę.

2. Nie spożywaj sztucznych, rafinowanych pokarmów, czyli przestań korzystać z przypraw, kostek bulionowych, margaryny i wszelkich innych produktów zawierających w składzie wzmacniacze smaku i konserwanty.

3. Sporządź listę produktów, które bardzo lubisz i możesz je zacząć jeść na surowo.

4. Powiększaj swoją listę, próbuj nowych produktów i przez cały czas obserwuj swój organizm. Twój organizm może w różny sposób zareagować na nowe warzywa czy owoce, możesz przez jakiś czas najpierw je delikatnie ugotować na przykład na parze.

5. Jeśli coś nie przypadło ci do gustu, zawsze możesz to zmiksować i zmieszać z innym produktem.

6. Co pewien okres dobrze, jeśli udasz się na badania lekarskie, które określą twój stan zdrowia. Wówczas będziesz mógł w razie potrzeby zmienić dietę, wzbogacić ją o suplementację.

7. Staraj się w większości przyjmować jedynie produkty raw, jednak nie przejmuj się, jeśli co jakiś czas zjesz coś innego.

    Raw Vegan Diet jest dla wielu osób, zbyt rygorystyczną dietą. Ma zarówno dużo swoich zwolenników, jak i przeciwników. Najlepiej, jeśli sam ocenisz, czy ta dieta będzie dla ciebie dobra. Spróbuj ją zastosować, jeśli chcesz się skutecznie odchudzić.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu