Odchudzanie po czterdziestce – jak to zrobić?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1539

Nie ulega wątpliwości, że wraz z wiekiem organizm ulega wielu zmianom – nie tylko w kwestii wyglądu, ale też funkcjonowania organizmu. Dla wielu osób czterdzieste urodziny to magiczna bariera, po której nasza młodość się kończy – nic bardziej mylnego! To, w jakiej kondycji jesteśmy w wieku 40 lat, zależy w dużej mierze od prowadzonego dotychczas stylu życia. Na szczęście nigdy nie jest za późno na zmiany! Przekonaj się, że odchudzanie po czterdziestce nie musi być tak trudne, jak się powszechnie uważa.

Czterdziestka – co dzieje się z organizmem?

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn około czterdziestego roku życia zachodzą duże zmiany. Przede wszystkim mogą pojawić się wzrosty masy ciała. Spowodowane są one spowolnieniem tempa przemiany materii. Wolniejszy metabolizm sprawia, że odchudzanie może wymagać więcej wysiłku. Skóra może stawać się mniej elastyczna, a drobne zmarszczki zaczynają się pogłębiać. Dodatkowo mięśnie i kości powoli zaczynają tracić objętość – jest to jednak zależne od stopnia aktywności fizycznej. Jeśli przez całe życie regularnie ćwiczyłeś, czterdzieste urodziny nie powinny przynieść żadnych drastycznych zmian. Mocne mięśnie, które wypracowałeś podczas treningów, nie stracą na sile. Istotny wpływ na to, co dzieje się z organizmem w tym wieku, ma Twój dotychczasowy styl życia. Oczywiście osoby, które nigdy nie ćwiczyły, nie dbały o swoje menu, często sięgały po niezdrową żywność, używki i były narażone na silny stres, będą w gorszej kondycji. Jeżeli jednak zwracałeś uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu, ruszałeś się regularnie i dbałeś o higienę swojego życia, nie masz powodu, aby obawiać się magicznej czterdziestki.

Czterdziestka może być trudnym momentem dla wielu kobiet – wielkimi krokami nadchodzi menopauza, która wywołuje prawdziwą rewolucję w organizmie. Przede wszystkim jajniki zwalniają i zaczynają produkować o wiele mniej kobiecych hormonów, czyli estrogenów i progesteronu. Oprócz tego zaczyna wzrastać ilość androgenów, czyli męskich hormonów. W efekcie tkanka tłuszczowa zaczyna gromadzić się w okolicach brzucha i ramion. Warto wiedzieć, że po 40-stce w organizmie obniża się poziom leptyny. Jest to hormon odpowiadający za uczucie głodu i regulujący apetyt. Niższy poziom leptyny oznacza większy apetyt – mając tę świadomość, można łatwiej nad nim zapanować i zaplanować swoje menu w taki sposób, aby poszczególne posiłki na jak najdłuższy czas regulowały apetyt. Negatywny wpływ na sylwetkę ma również spowolniona przemiana materii – jeśli chcesz schudnąć, powinnaś jak najbardziej podkręcić metabolizm!

Dieta odchudzająca po 40-stym roku życia

Odchudzanie po czterdziestce jest nieco większym wyzwaniem niż przedtem. Mając dwadzieścia lat, wystarczy zastosować szybką dietę cud, aby pozbyć się kilku kilogramów. Po czterdziestce należy zredukować kaloryczność posiłków – z uwagi na wolniejszą przemianę materii, organizm nie jest w stanie przyjąć takiej ilości kalorii jak kiedyś. Kluczem do sukcesu w odchudzaniu po 40-stce jest jednoczesne obniżenie kaloryczności posiłków, podkręcenie metabolizmu i aktywność fizyczna.

Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca po 40-stce? Przede wszystkim należy jeść co 3-4 godziny i dbać o spożywanie pięciu posiłków dziennie. Menu powinno być możliwie jak najbardziej urozmaicone – w ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi wszystkie niezbędne makroskładniki, witaminy i minerały. Pamiętaj, że w tym wieku możesz mieć większą skłonność do niedoborów, dlatego w Twoim menu nie powinno zabraknąć zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, zdrowe źródła białka, orzechy i nabiał. Warto sięgać po produkty sojowe, ponieważ pozwalają one łatwiej zachować zdrową gospodarkę hormonalną, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym.

Niezwykle ważnym elementem skutecznej diety odchudzającej jest białko. Zapomnij jednak o wszelkich, cudownych dietach białkowych – mogą one doprowadzić jedynie do problemów z nerkami, a w najlepszym wypadku do efektu jo-jo. Niemniej jednak białko posiada bardzo duży potencjał odchudzający. Daje ono wysoki efekt nasycenia, dzięki czemu na długo zaspokaja apetyt. Jest to szczególnie cenna właściwość białka w okresie, kiedy ilość leptyny spada. Ponadto trawienie białka jest ogromnym wydatkiem energetycznym dla organizmu. Zalecana ilość białka to 0,8 g na kilogram masy ciała na dobę. W przypadku osób, które są aktywne fizycznie, zapotrzebowanie na białko wzrasta do około dwóch gramów. W pierwszym etapie odchudzania warto spożywać 2 gramy białka na 1 kg mc dziennie – taka ilość pozwoli Ci na uzyskanie znacznie większych efektów. Jednocześnie należy podnieść ilość błonnika w diecie, aby usprawnić proces trawienia białek.

Aby efekty odchudzania po 40-stce były jeszcze lepsze, powinieneś skupić się na tym, aby maksymalnie przyspieszyć metabolizm. Jak to zrobić? Kluczowe jest tutaj regularne spożywanie posiłków. Wprowadź do swojego menu schemat: śniadanie powinno zawierać 25-30% spożywanych w ciągu dnia kalorii, obiad 30-35%, kolacja 20-25%, a drugie śniadanie i popołudniowa przekąska około 5-10%. Dzięki temu Twój organizm będzie wiedział, że zawsze o podobnej porze otrzyma porcję pożywienia – po pewnym czasie będzie on wiedział, że nie musi gromadzić zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Dobrym sposobem na podkręcenie metabolizmu jest również duża zawartość białka w diecie. Organizm zużywa więcej energii na trawienie białek, niż na trawienie węglowodanów i tłuszczów, dlatego trawiąc białka, poniesie większy wydatek energetyczny.

Ważne jest również to, co ląduje na Twoim talerzu. Zadbaj o wysoką jakość wybieranej żywności – warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, dobrej jakości mięso z upraw ekologicznych, roślinne źródła białka oraz orzechy powinny stanowić podstawę menu. Papryczki chilli, pieprz cayenne, imbir czy cynamon to świetny sposób na podkręcenie przemiany materii, dlatego warto dodawać je do potraw.

Aktywność fizyczna a odchudzanie po 40-stce

Sport to zdecydowanie najlepszy sposób na zachowanie dobrej formy i samopoczucia. Im więcej się ruszasz, tym więcej energii zużywa Twój organizm. To, jaki sport wybierzesz, zależy jedynie od Twoich własnych preferencji. Możesz udać się na siłownię, do klubu fitness, na basen lub zacząć biegać, wspinać się czy trenować nordic walking. Ważne, aby sport sprawiał Ci przyjemność i byś ćwiczył przynajmniej trzy razy w tygodniu. W ten sposób wzmocnisz mięśnie i dłużej będziesz cieszył się silnymi mięśniami, a nadprogramowe kilogramy znikną jeszcze szybciej. Aktywność fizyczna to dobry sposób na podkręcenie metabolizmu – regularny ruch świetnie wpływa na pracę całego organizmu, w tym układu trawiennego, który działa o wiele szybciej. Jeśli chcesz schudnąć, bez sportu się nie obejdzie!

Suplementy na odchudzanie po czterdziestce

Oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to podstawa sukcesu w odchudzaniu po 40-stce, jednak warto wspomóc się suplementami diety. U osób po 40-stym roku życia sprawdzą się przede wszystkim takie suplementy diety, jak witamina D3, lecytyna, kwasy Omega-3, żeń-szeń i oczywiście antyoksydanty!

Witamina D3 jest niezbędna w każdym wieku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wielu specjalistów zaleca całoroczną suplementację tej witaminy. Niestety w klimacie Środkowej Europy promieniowanie słoneczne nie jest na tyle silne, aby organizm mógł wytworzyć zapas witaminy D3 na cały rok. Z uwagi na fakt, że jest ona bardzo ważna dla organizmu, warto sięgać po suplementy diety. Witamina D3 odpowiada za prawidłowe wchłanianie wapnia, dzięki czemu korzystnie wpływa na strukturę kości i przeciwdziała osteoporozie. Ponadto pozytywnie wpływa na układ trawienia, krążenia i na układ odpornościowy. Może ona również zapobiegać spadkom nastroju i regulować samopoczucie. Suplementując witaminę D3 należy pamiętać, że jest ona rozpuszczalna w tłuszczach – z tego powodu należy sięgać po nią w czasie posiłku.

Lecytyna to kolejny suplementy diety, po który warto sięgnąć po 40-stym roku życia. Znacząco usprawnia on pracę układu nerwowego, który wraz z wiekiem działa nieco gorzej. Lecytyna pozwala na zauważalną poprawę pamięci i koncentracji, reguluje poziom kobiecych hormonów oraz wspiera proces odchudzania – ma ona zdolność rozkładania tłuszczów z pożywienia na mniejsze cząsteczki. Ponadto lecytyna może przyspieszać przemianę materii, dlatego warto sięgnąć po nią nie tylko po to, aby usprawnić pracę swojego mózgu, ale też by przyspieszyć odchudzanie.

Kwasy Omega-3 to kolejny suplementacyjny hit. Ich głównym źródłem są ryby, jednak te, które są obecnie dostępne w sklepach, nie są niestety najwyższej jakości. Mogą one zawierać szkodliwe metale ciężkie, dlatego warto sięgać po ryby z ekologicznych hodowli. Kwasy Omega-3 dbają o prawidłowe ukrwienie oraz usprawniają przekaz bodźców nerwowych, dzięki czemu korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Przede wszystkim jednak Kwasy Omega-3 działają zbawiennie na układ sercowo-naczyniowy, dbają o krążenie i przeciwdziałają miażdżycy i chorobom serca. Dodatkowo zapobiegają osteoporozie i zwyrodnieniom siatkówki oka.

Żeń-szeń to świetny sposób na zachowanie witalności i maksymalnej energii, niezależnie od wieku. Wspiera on organizm, poprawiając pamięć i koncentrację, a ponadto poprawia pracę układu immunologicznego oraz dobroczynnie wpływa na układ nerwowy. Dodatkowo żeń-szeń zwiększa popęd płciowy, redukuje uciążliwe zmęczenie, zapobiega podwyższonemu poziomowi cholesterolu, skutecznie detoksykuje i pozwala na regenerację wątroby. Może on również chronić przed nowotworami. Zdecydowanie warto sięgnąć po naturalne suplementy diety z żeń-szeniem i wykorzystać ich zdrowotny potencjał!

Antyoksydanty to najlepsze narzędzie w walce z wolnymi rodnikami. Hamują one ich aktywność i likwidują szkody, wyrządzone w organizmie przez stres oksydacyjny. To właśnie wolne rodniki mogą powodować przyspieszone starzenie się organizmu, przedwczesne pojawianie się zmarszczek, wiele groźnych chorób, w tym schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet nowotwory. Do wzrostu aktywności wolnych rodników prowadzi niezdrowa dieta, brak ruchu, stres, zanieczyszczenia środowiska oraz stosowanie niektórych leków. Po 40-stce warto nieco zwiększyć poziom antyoksydantów, które dostarczać swojemu organizmowi. Znajdziesz je przede wszystkim w warzywach i owocach, a także w specjalnych suplementach diety.

Odchudzanie po czterdziestce to duże wyzwanie, dlatego warto sięgnąć po spalacze tłuszczu – najlepiej te, które bazują na naturalnych składnikach. Obecnie rynek spalaczy tłuszczu oferuje wiele bardzo skutecznych, a zarazem niezwykle bezpiecznych produktów. Wybieraj te, w których znajdują się wyłącznie naturalne substancje, a z pewnością o wiele szybciej uzyskasz swoją wymarzoną wagę, niezależnie od wieku.

Odchudzanie po czterdziestce – podsumowanie

Z biegiem czasu w organizmie zachodzi wiele zmian, jednak nie oznacza to, że warto poddać się i zrezygnować z odchudzania. Istnieją skuteczne metody, dzięki którym odchudzanie po czterdziestce może być efektywne. Zadbaj o swoje menu, regularnie się ruszaj i sięgnij po zdrowe suplementy diety, a już niebawem zawstydzisz swoją sylwetką niejednego dwudziestolatka!

Polecamy!

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu