Białko to podstawowe źródło, niezbędnych w przebiegu procesów budulcowych organizmu aminokwasów. Z tego względu powstały liczne odżywki białkowe.
Odżywki białkowe przeznaczone są do uzupełniania deficytów białka w diecie sportowców, ale nie tylko – z dobrodziejstwa płynącego z przyjmowania suplementów białkowych skorzystać mogą także wegetarianie i weganie oraz osoby z niedowagą i osłabione różnymi chorobami.
Odżywki białkowe to szczególnie popularna wśród sportowców grupa suplementów. Wbrew pozorom skoncentrowane białko o wysokiej wartości biologicznej, a co za tym idzie także podwyższonej wchłanialnśoci nie jest jedynie pomocne podczas budowania masy mięśniowej i ma także inne zalety. Odżywki białkowe oprócz wysokiej wartości odżywczej charakteryzuje także niska zawartość szkodliwych tłuszczów nasyconych i cholesterolu, dzięki czemu stanowią one doskonałe uzupełnienie diety osób przewlekle chorych i w okresie rekonwalescencji, a także coraz częściej polecane są, jako składnik żywienia leczniczego np. w przebiegu chorób nowotworowych.
Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie odżywek białkowych?
Oprócz wpływu na szybkość przyrostu mięśni oraz usprawnianie procesów regeneracji powysiłkowej, suplementacja białka odgrywa także ważną rolę w funkcjonowaniu układu hormonalnego oraz tworzeniu cząsteczek kwasu dezoksyrybonukleinowego – DNA.
Zwiększone zapotrzebowanie na białko, które w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie często jest niemożliwe do zaspokojenia, poprzez stosowanie jedynie wysokobiałkowej diety, niejednokrotnie wręcz wymusza stosowanie odpowiednio dobranej suplementacji opartej właśnie na odżywkach proteinowych. Jak w praktyce wygląda aspekt zalet płynących z suplementacji białka?
Zalety suplementacji odżywek proteinowych
Podstawową zaletą stosowania odżywek proteinowych jest przede wszystkim możliwość dostarczenia do organizmu niezwykle istotnego w procesie budowania muskulatury białka oraz innych ważnych składników odżywczych m.in. witamin przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia, wpływających na pogorszenie składu ciała tłuszczów i węglowodanów. Ma to szczególne znaczenie nie tylko dla zawodników sportów sylwetkowych czy wytrzymałościowych, ale także amatorów, którzy często bez żadnego przygotowania teoretycznego rozpoczynają swoją przygodę z siłownią, w przekonaniu, że nie ważne jest to, co jemy, a liczy się jedynie ilość. Efektem takiego działania jest brak postępów treningowych, który odbiera motywację oraz coraz większy przyrost zaburzającej proporcje ciała tkanki tłuszczowej.
Suplementacja protein, a przyrost masy mięśniowej
Stosowanie odżywek białkowych pozwala nasycić struktury białkowe mięśni i tym samym uaktywnić procesy ich wzrostu. Ze względu na fakt, iż w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie na biało może wzrosnąć nawet do wartości 2-4 g na każdy kilogram masy ciała, odzywki proteinowe okazują się często jedynym i w pełni efektywnym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na podstawowe składniki budulcowe, w tym aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz wzmocnienie i przyśpieszenie procesów regeneracji potreningowej.
Odżywki białkowe a redukcja tkanki tłuszczowej
Odżywki białkowe są również niezastąpione podczas redukcji tkanki tłuszczowej m.in. ze względu na fakt, iż przyjmowane razem z węglowodanami obniżają indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, a jak wiadomo nagłe skoki poziomu glukozy we krwi i wyrzuty insuliny dają impuls do tworzenia komórek tkanki tłuszczowej – dlatego warto stosować odżywki białkowe nie tylko, jako zamiennik tradycyjnego posiłku, ale także dodatek do dań dostarczających nam węglowodanów prostych i złożonych np. energetycznych deserów czy owocowych koktajli.
Ponadto regularne przyjmowanie odżywek białkowych wpływa na:
- zmniejszenie poziomu złego cholesterolu,
- zmniejszenie procentowej ilości tłuszczów w komórkach wątrobowych,
- redukcję hormonów stresu,
- zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi,
- ograniczenie negatywnego wpływu reakcji katabolicznych na wypracowane już mięśnie.
Suplementacja białka pozwala także walczyć z wolnymi rodnikami oraz opóźnia procesy starzenia się tkanek, a także usprawnia procesy ich odbudowy. U osób starszych, które przyjmowały odżywki proteinowe zauważono widoczny wzrost białek mięśniowych oraz redukcję objawów związanych ze starczym zanikiem mięśni.
Białko w postaci suplementów to także sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia dwóch, najczęstszych chorób cywilizacyjnych, które stają się ogromnym problemem w skali globalnej, czyli cukrzycy typu II oraz otyłości olbrzymiej.
Negatywne skutki nadużywania odżywek białkowych
Odżywki białkowe, choć są najefektywniejszym zamiennikiem tradycyjnych posiłków i pozwalają wzbogacić codzienną dietę, mogą w nadmiarze powodować pewne problemy zdrowotne. Spożywane, jako jedyny zamiennik tradycyjnych produktów spożywczych oraz w ilości niewspółmiernej do zapotrzebowania naszego organizmu mogą przyczyniać się do wystąpienia problemów trawiennych, zaburzeń wchłaniania wapnia i rozwoju osteoporozy oraz wystąpienia przewlekłych dolegliwości żołądkowych. Nadmiar białka w diecie prowadzi także do nadmiernego obciążenia nerek i może zaburzać ich pracę.
Komentarze
Napisz komentarz