Odżywki przed treningiem?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1356

Odżywki przed treningiem (przedtreningowe) stosowane są zarówno przez zawodowych sportowców, jak i osoby hobbystycznie uczęszczające na siłownię. Dlaczego warto stworzyć własny zestaw preparatów usprawniających wydolność w trakcie ćwiczeń?

Duży wybór jaki dają odżywki przed treningiem sprawia, że często mamy problem z doborem konkretnego preparatu, który pozwoli uzyskać poprawę osiągów i doda energii oraz motywacji do ćwiczeń. Jak działają konkretne rodzaje odżywek przedtreningowych? Dlaczego warto wspomagać się właśnie tą grupą suplementów?

Trudno dzisiaj znaleźć osobę ćwiczącą, która całkowicie rezygnuje ze stosowania suplementów. Różnego rodzaju preparaty pozwalają znacznie usprawnić funkcjonowanie organizmu i sprawiają, że efekty ćwiczeń są szybciej zauważalne. Chcąc zbudować masę mięśniową oraz poprawić wygląd sylwetki i jednocześnie zadbać o ochronę mięśni i usprawnić ich regenerację warto zadbać o dostarczenie do organizmu związków, które pozwolą zyskać większą siłę, poprawią wytrzymałość oraz sprawią, że z każdym kolejnym treningiem będziemy zauważać zmianę w wyglądzie naszego ciała.

Co to jest odżywka przedtreningowa?

Odżywka przedtreningowa to specjalnie opracowany preparat dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, który ma za zadanie zwiększyć wydolność organizmu w trakcie wysiłku. Na rynku znajdziemy odżywki posiadające w swoim składzie kompleks kilku związków lub jednoskładnikowe suplementy, z których możemy tworzyć własne zestawy zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Zawarte w przedtreningówkach aktywne składniki pozwalają wpłynąć na wzrost siły i wytrzymałości oraz zyskać energię pozwalającą ćwiczyć z większą niż dotychczas intensywnością.

Jak działają odżywki przedtreningowe?

W zależności od rodzaju suplementu odżywki przed treningiem dają efekt w postaci m.in:

 • Maksymalnego pobudzenia organizmu
 • Zwiększenia koncentracji w czasie treningu
 • Zapewnienia efektu „pompy mięśniowej”
 • Zwiększenia intensywności ćwiczeń

Dodatkowa energia oraz stymulacja organizmu podczas wysiłku fizycznego przekłada się na lepsze osiągi oraz pozwala ograniczyć wiążące się z dużym wysiłkiem spadki motywacji.

Co brać przed treningiem?

Dobór odżywek przedtreningowych powinien być uzależniony od rodzaju treningu i stosowanej diety. W zależności od indywidualnych potrzeb organizmu najczęściej przed treningiem stosuje się m.in:

 • Odżywki białkowe – dostarczają niezbędnych do budowy mięśni protein
 • Odżywki węglowodanowo – białkowe – wpływają na wzrost osiągów, zapewniają zastrzyk energii i chronią mięśnie przed degradacją
 • Aminokwasy rozgałęzione BCAA – przyśpieszają regenerację mięśni i przyrost masy mięśniowej
 • Preparaty z kofeiną – dodają energii i zwiększają koncentrację
 • Kreatynę – stosowana przed treningiem zwiększa wytrzymałość i dodać energii do ćwiczeń
 • Beta – alaninę – poprawia wytrzymałość, obniża zmęczenie mięśniowe i chroni przed zakwasami
 • Argininę – związek zapewniający „pompę mięśniową”, wpływa na zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej, usprawnia wydzielanie tlenku azotu oraz wspomaga regenerację po treningu

Czy warto stosować suplementy przedtreningowe?

Odpowiedź na często nurtujące rozpoczynających swoją przygodę z siłownią pytanie odnośnie tego, czy w ogóle warto włączyć do suplementacji popularne odżywki przed treningiem brzmi jak najbardziej twierdząco. Stosując suplementację przedtreningową niezależnie od stażu treningowego jesteśmy w stanie wypracować o wiele lepsze osiągi niż w przypadku stosowania samej diety dla sportowców.

Zaletą suplementacji przedtreningowej jest przede wszystkim kompleksowe działanie większości preparatów. Stosując odpowiednio dobrane względem naszych oczekiwań przedtreningówki zyskujemy nie tylko większą siłę i wytrzymałość, ale także wpływamy na ochronę mięśni przed degradacją i usprawniamy procesy regeneracji po wysiłku.

Dobrze dobrany zestaw suplementów przed i potreningowych znacznie ułatwia przyrost tkanki mięśniowej i chroni przed przetrenowaniem. Większa energia, siła i wytrzymałość pozwalają na znacznie intensywniejszy trening i tym samym pozytywnie wpływają także na motywację osoby ćwiczącej.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu