Rodzaje karnityny- Charakterystyka i dostosowanie rodzaju do potrzeb.

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 2043

Karnityna to substancja, która zyskała popularność dzięki właściwościom wspomagającym odchudzanie. Do jej zadań należy też odpowiednie wykorzystywanie tłuszczu w celach wyłącznie energetycznych. Szukając odpowiedniego suplementu, można natknąć się na wiele preparatów zawierających ten środek w swoim składzie. Czy jednak w każdym preparacie występuje jednakowa odmiana składnika? Czy forma jej spożycia może mieć znaczenie w skuteczności suplementacji?

L-karnityna 

W tym przypadku wyróżnić należy karnitynę-bazę oraz karnitynę w wolnej formie. Jest to najczęściej spotykany rodzaj karnityny. Warto wiedzieć, że wolna odmiana tej substancji występuje naturalnie w organizmie człowieka. Forma suplementu jest biodostępna, jednak do wad należy zaliczyć niewielką wytrzymałość w kwaśnym środowisku żołądka. W celu najlepszej suplementacji należy spożywać około 200-500 gram. L-karnityny na dobę. To pozwoli uzupełnić wszelkie braki i niedobory, a przy tym nie będziemy narażeni na przedawkowanie. 

Winian karnityny 

Oznaczenie: LCLT

To kompleks, który zawiera kwas winowy i L-karnitynę. Kwas winny to substancja, która przyczynia się do stabilizacji pracy molekuł karnityny. Dodatkowo można powiedzieć, że kwas winowy zwiększa działanie karnityny poprzez zmniejszanie wchłaniania glukozy z całego przewodu pokarmowego. Dodatkowo ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej i sprawia, że tłuszcz wykorzystywany jest jedynie w celach energetycznych. Poprawiona zostaje siła i wydolność osoby spożywającej ten kompleks. Dzienna dawka preparatu, którego działanie oparte jest na winianie karnityny powinna wynosić 1000-4000 miligram. 

Propionyl karnityny 

Oznaczenie: PLCAR, GPLC

Jest to estryfikowana forma składnika o nazwie karnityna. Połączenie jej z priopionylem sprawiło, że uzyskany został większy indeks biodostępności. Taka mieszanka przyczynia się do łagodzenia wszelkich problemów związanych z układem krążenia i układem sercowo-naczyniowym. Forma zalecana dla sportowców, którym zależy na pełnym pobudzeniu w czasie treningu.

Fumaran karnityny

 Jest to również połączenie karnityny z innym składnikiem. W tym przypadku jest to kwas organiczny furmanowy. Działają one synergicznie i wzmacniają procesy energetyczne zachodzące w organizmie człowieka podczas treningu. Forma idealna dla sportowców, którzy preferują niską intensywność wysiłku i jego dłuższy czas. Zalecana dawka to 1000-3000 miligram. Na dobę. 

Chlorowodorek karnityny

Połączenie chlorowodorku i karnityny dało możliwość stworzenia nowej formy. Szybko wchłania się w krwiobieg.

W celu uzupełnienia niedoborów karnityny zalecamy:

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu