Z czym łączyć aminokwasy BCAA, aby uzyskać najlepsze efekty?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 7762

BCAA to popularne i wielu osobom znane aminokwasy rozgałęzione boczne. Są wielozadaniowe i powszechnie znane ze swoich niesamowitych możliwości spalania tkanki tłuszczowej. Do ich zasług dodać można też działanie antykataboliczne. 

Czym są aminokwasy BCAA?

To jedne z najbardziej cenionych substancji w sporcie. Występują w wielu suplementach diety. Wystarczy wybrać produkt, który ma w składzie ich zawartość. Niestety organizm samodzielnie nie jest w stanie ich syntezować. Konieczne jest wprowadzanie ich do organizmu wraz z dietą i suplementacją. To bardzo ważne w procesie budowy suchej masy mięśniowej. Warto zapoznać się z ich licznymi zaletami, wśród których wymienić można:

  • Wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej,
  • Działanie antykataboliczne,
  • Przyspieszoną regenerację potreningową,
  • Zwiększenie objętości i wytrzymałości mięśni,
  • Skuteczne działanie i szybkie wchłanianie.

Jak działają aminokwasy BCAA?

Grupę BCAA tworzą 3 aminokwasy.

Leucyna- Aminokwas katogenny. Bierze czynny udział w procesach metabolicznych. Dodatkowo wspiera syntezę budowania się nowych włókien mięśniowych. 

Izoleucyna- Aminokwas, który odgrywa szczególną funkcję wśród składników tworzących białko mięśniowe. Niezbędna w procesie tworzenia się hemoglobiny. Bierze duży udział w procesach tworzenia energii w organizmie człowieka.

Walina- Aminokwas, który bierze udział w przemianach metabolicznych azotu. To ona odpowiada za utrzymywanie równowagi azotowej w ciele człowieka.

Te 3 aminokwasy tworzą grupę BCAA, która oprócz wspomnianych wcześniej zalet, rekonstruuje uszkodzone podczas treningu włókna mięśniowe. W tym procesie odbudowują się nie tylko włókna mięśniowe, ale również szybciej buduje się tkanka mięśniowa. 

Jak stosować aminokwasy BCAA?

Zalecana dzienna dawka w zależności od potrzeb i rodzaju ćwiczeń waha się między 5, a 50 gram. Wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń, masy osoby i częstotliwości treningu. Ogólna zasada mówi, że należy przyjmować 8 gram. przed treningiem i 8 gram. po treningu. Działanie BCAA można wzmocnić kreatyną, ponieważ zaostrza ona procesy anaboliczne i chroni tkankę mięśniową przed możliwym uszkodzeniem. Przyczynić mogą się do tego na przykład wolne rodniki. To pomaga najczęściej, w przypadku ćwiczeń ma masę. Jeżeli chcemy zwiększyć siłę podczas treningu, warto do zestawu BCAA dołączyć odżywkę węglowodanową,ponieważ cukry przyspieszają transport aminokwasów do komórek mięśniowych, natomiast węglowodany przyczyniają się do zwiększania regeneracji rezerw energetycznych. Powstaje wtedy większa energia i potencjał siłowy. 

W celu uzupełnienia treningu aminokwasami BCAA polecamy 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu