Oktopamina

Dodane przez: . Komentarze: 0 1413

Historia oktopaminy sięga roku 1984, kiedy to została odkryta i wydobyta z gruczołów ślinowych ośmiornicy. Odkrycia tego dokonał uczony Vittorio Erspamer, pochodzący z Włoch. Od tego momentu oktopamina poddawana jest różnym badaniom, aby w pełni móc poznać jej właściwości i zastosowanie, dlatego tez wiedza na jej temat nieustannie się poszerza.

Czym jest oktopamina? 

Oktopamina, czyli inaczej beta,4-dihydroksyfenetylamina jest organicznym związkiem chemicznym. Jej źródłem są przede wszystkim owoce cytrusowe, głównie gorzkie pomarańcze (Citrus Aurantium L) jak i melony, skąd jest pozyskiwana. Gorzka pomarańcza jest rośliną wieloletnią, która wywodzi się z południowo-wschodniej Azji, gdzie zaczęto zauważać między innymi jej właściwości lecznicze. Ponadto, substancja ta występuje także w sposób naturalny w organizmie człowiek i pochodzi od tyraminy. 

Oktopamina często błędnie uważana jest za suplement przeznaczony tylko i wyłącznie dla sportowców. Ma to wprawdzie swoje uzasadnienie w tym, że bardzo dobrze wspomaga ona diety redukcyjne, jednak jej stosowanie przez osoby, które na co dzień ze sportem nie mają aż tyle wspólnego, ale lubią aktywność fizyczną lub nawet prowadzą siedzący tryb życia, również przyniesie zaskakujące efekty, w postaci redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Wystarczy stosowanie oktopaminy połączyć z dobrze zbilansowaną dietą, aby nawet po zakończeniu procesu odchudzania móc w lepszy i bardziej efektywny sposób kontrolować swoją masę ciała i  nie wrócić do poprzedniej wagi. 

Jak działa oktopamina? 

Należy na wstępie zaznaczyć, że badania nad tą substancją chemiczną ciągle trwają, pozwalając na coraz to nowsze odkrywanie jej zastosowania oraz właściwości, jakie wykazuje. Oktopamina wchodzi w skład tzw. termogeników, czyli kategorii środków odchudzających. Oktopamina zgodnie z obecnym stanem wiedzy, cechuje się termogenicznością, oraz oraz lipolitycznością, co sprawia, że jest popularna w produkcji preparatów wspomagających odchudzenie i hamujących nadmierny apetyt. Głównym zadaniem oktopaminy jest przyspieszenie metabolizmu oraz stymulacja wydzielania insuliny, należącej do grupy hormonów anabolicznych. Szybka i efektywna redukcja masy ciała jest możliwa, ponieważ oktopamina uwalnia tłuszcze z komórek tłuszczowych. Oktopamina hamuje apetyt, przez co warto stosować ją nawet po kuracji odchudzającej, ponieważ wpływa ona pozytywnie na efekt końcowy i umożliwia jego długotrwałe utrzymanie. Jest ona także bardzo często stosowana przez kulturystów w okresie redukcji ich wagi, ponieważ w naturalny sposób przyspiesza spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jej stosowanie w codziennej diecie pozwala wypracować wymarzoną formę, którą cieszyć się można nie tylko przez chwilę. 

Oktopamina działa również jako neuromodulator i jako neuroprzekaźnik w organizmie człowieka. Polega to na przenoszeniu sygnałów między neuronami, a także z komórek nerwowych do mięśniowych lub gruczołowych.

Dzięki swoim właściwościom jest przeznaczona zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i osób chcących popracować nad swoją sylwetką, które na co dzień nie wykonują aż tak intensywnych ćwiczeń. 

W jaki sposób dawkować oktopaminę?

Niestety nie ma wystarczająco szczegółowych badań, które jednoznacznie mogłyby wskazać, w jaki sposób powinno dawkować się oktopaminę. Ustalono jedynie, że dobowa dawka ekstraktu z pomarańczy wynosi od 25 do 75 mg w postaci dwóch porcji, a ta porcja natomiast odpowiada dobowej porcji synefryny, która powinna być przyjmowana w ilości od 10 do 30 mg. Można natomiast uznać, że z całą pewnością, zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek kurację odchudzającą, konieczna będzie wcześniejsza wizyta u lekarza lub farmaceuty, który musi stwierdzić brak jakichkolwiek przeciwwskazań przy tego rodzaju suplementacji. Oktopamina, pod warunkiem, że jest stosowana w przepisanych dawkach nie powoduje żadnych działań niepożądanych dla zdrowia. Należy ja przyjmować zgodnie z zaleceniami każdego producenta, a stosując ją przez dłużysz okres zalecana jest tygodniowa przerwa po skończeniu każdego 21 dniowego cyklu.

Oktopamina w suplementacji sportowej jest stosowana wraz z kofeiną, synerfryną, polifenolami zawartymi w zielonej herbacie oraz innymi związkami, jako element wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej. W takiej suplementacji oktopamina wchodzi w skład preparatów odchudzających (tzw. termogeników), przedtreningowych stacków kreatynowych i boosterów azotowych. 

Kto natomiast nie powinien przyjmować oktopaminy? Suplementacja oktopaminą jest odradzana osobą chorującym na zaawansowane nadciśnienie tętnicze oraz mającym problemy neurologiczne. Z kolei należy pamiętać, że nadmierne ilości gorzkiej pomarańczy mogą powodować podwyższenie ciśnienia krwi oraz bóle głowy i brzucha.

Korzyści płynące ze stosowania oktopaminy

Korzyści wiążące się ze stosowaniem oktopaminy są bardzo liczne. Przede wszystkim, o czym była mowa już wcześniej, wpływa ona pozytywnie na pracę naszego organizmu, przyspieszając metabolizm, co gwarantuje szybką utratę masy i doskonale wspomaga redukcję. Dzieje się tak dlatego, że ten związek chemiczny stymuluje receptory adrenergicznych Beta-3, powodując takim działaniem rozpad komórek tłuszczowych w organizmie, a to wiąże się z redukcją tkanki tłuszczowej. Oktopamina pomaga także efektywnie kontrolować masę ciała na dłuższym etapie czasu. Dzięki temu nasze wysiłki nie pójdą na marne, a my będziemy mogli cieszyć się upragnioną formą. Co ważne, oktopamina to nie tylko spalacz tłuszczu. Jest także środkiem, doskonale stymulującym umysł do efektywniejszej i szybszej pracy. Wspomaga nasze skupienie i koncentrację, wyostrza zmysły oraz sprawia, że jesteśmy znacznie bardziej wydolni i pełni energii. Ponadto, kolejnym działaniem oktopaminy jest zapobieganie degradacji włókien mięśniowych, czyli tak zwane działanie antykataboliczne. Antykataboliki to najogólniej mówiąc wszelkie specjalistyczne substancje, które wykazują zdolności do hamowania rozkładu białek w organizmie. Stosowane są przez osoby będące na redukcji oraz intensywnie trenujące.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu