Olej z czarnuszki

Dodane przez: . Komentarze: 0 1047

Olej z czarnuszki to prawdziwa bomba witaminowa. Jego drogocenne właściwości lecznicze doceniono już w starożytności. Stosowany jest także w kosmetyce. Pomaga pozbyć się trądziku i łupieżu. Obecnie zyskuje na swej popularności i znajduje coraz więcej zwolenników. Poznaj jego walory smakowe i przekonaj się jak wiele ma do zaoferowania.

Pochodzenie czarnuszki

Czarnuszka to inaczej czarny kminek. Ta niepozorna roślina o drobnych, czarnych owocach pochodzi z Azji. W starożytności nazywana była złotem faraonów. Podobno fiolkę z olejem z czarnuszki znaleziono w grobowcu Tutenchamona. Początkowo używana jako przyprawa. Egipcjanie wykorzystywali ją do celów leczniczych i kosmetycznych. Chińczycy wierzyli, że pomaga przezwyciężyć choroby serca i problemy z układem nerwowym.  Obecnie uprawiana jest w wielu krajach świata, w tym także w Polsce. Łodyga czarnuszki dorasta do 40 cm, natomiast owoce składają się z kilku mieszków, w których znajdują się nasiona o wyrazistym smaku i aromatycznym zapachu. To właśnie z nich przygotowuje się olej, który jest składnikiem wielu kosmetyków oraz środków spożywczych.

Pozyskiwanie oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki jest tłoczony na zimno, w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Ziarna ulegają sprasowaniu i nie są poddawana żadnej obróbce termicznej, co pozwala zachować wszystkie ich składniki o wyjątkowych właściwościach. Warto wybierać produkty, które są wytwarzane z najwyższej jakości ziaren. Dobrej jakości olej jest w 100% naturalny, nieoczyszczony, nie poddawany zabiegom filtracji, posiada wyraźny aromat i charakterystyczny, lekko gorzkawy smak. Nie zawiera konserwantów. Ma gęstą konsystencję i miodowo-brązowy kolor. Pamiętajmy, że przy wyborze odpowiedniego oleju nie warto sugerować się ceną. Na zdrowiu nie można oszczędzać. Lepiej wybrać produkt z wyselekcjonowanych odmian ziaren z upraw ekologicznych, który posiada największe stężenie drogocennych składników, tak ważnych w naszej codziennej diecie.

Przechowywanie i dawkowanie

Olej z czarnuszki przechowujemy w szczelnie zamkniętej butelce o ciemnym kolorze. Taki zabieg chroni jej zawartość przed promieniami słonecznymi, mogącymi oddziaływać negatywnie na właściwości oleju. Po otwarciu olej trzymamy w lodówce maksymalnie przez 3 miesiące. Zaleca się spożywanie 1 łyżeczki oleju z czarnuszki dwa razy dziennie przed posiłkiem. Olej mogą przyjmować także dzieci. W ich przypadku dawkowanie należy zmniejszyć do ¼ łyżeczki dwa razy dziennie.

Skład oleju z czarnuszki

Czarnuszka posiada stosunkowo niewielką wartość kaloryczną. W 100 g nasion odnajdziemy 400 kcal. Jest także źródłem tłuszczów (33g), białka (16g), błonnika (0,5g) oraz węglowodanów (50g). Zawiera wiele witamin i cennych składników mineralnych takich jak:

  • Sód
  • Potas
  • Żelazo
  • Wapń
  • Magnez
  • Kwas askorbinowy
  • Witamina A i B6

Olej z czarnuszki to także bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, alkaloidów, saponin, flawonoidów i fitosteroli. Zawiera aż 60% kwasu linolowego i bardzo rzadko spotykany kwas eikozadienowy. Wszystkie te składniki wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, antynowotworowe, zwalczające bakterie i grzyby.

Czarnuszka wspomaga walkę z rakiem

Antynowotworowe właściwości tych drobnych ziarenek zostały potwierdzone naukowo. Z badań laboratoryjnych wynika, że olej z czarnuszki przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych i hamuje ich rozwój. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili zakończone sukcesem testy z olejem na nowotworach skóry i tkanki podskórnej. Z kolei w egipskich laboratoriach czarnuszka zmniejszyła żywotność komórek raka wątroby. W Arabii Saudyjskiej testy wykazały skuteczność zastosowania oleju z czarnuszki w leczeniu raka płuc. Do zdumiewających wniosków doszli także Turcy, którzy prowadząc badania na szczurach dowiedli, że ekstrakt z czarnuszki stosowany przed i po naświetlaniu pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem radioterapii. Wszystko to wskazuje na niesamowite właściwości oleju z czarnuszki i otwiera bardzo optymistyczne perspektywy w rozwoju technik wspomagających leczenie onkologiczne.

Olej z czarnuszki na dolegliwości żołądkowe

Olej z czarnuszki wykazuje działanie łagodzące na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe takie jak wrzody, refluks, grypa żołądkowa. Naukowcy dowiedli, że czarnuszka pozwala zwalczyć bakterie Helicobacter pylori, wywołujące chorobę wrzodową. Stosowanie oleju może skutecznie zastąpić przyjmowanie specjalistycznych leków.

Czarnuszka obniży poziom cholesterolu

Przyjmowanie oleju z czarnuszki może również znacząco obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Jest to niezwykle ważne w profilaktyce chorób układu krążenia. Tym samym możemy ustrzec się tak poważnych chorób jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawał, czy też udar. Dodatkowo czarnuszka pomoże zadbać o prawidłowy poziom cukru. Regularnie przyjmowana zminimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Olej z czarnuszki na alergię

Drogocenne właściwości czarnuszki docenią także alergicy. Olej z czarnuszki będzie idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na AZS, łupież, liszaj i trądzik. Wszystko to dzięki właściwością bakteriobójczym i grzybobójczym. Zewnętrzne stosowanie oleju złagodzi stany zapalne skóry oraz ochroni ją przed poparzeniami słonecznymi.  Sprawdzi się także u osób z tendencją do przesuszania się skóry. Z powodzeniem zastąpi drogie kosmetyki o właściwościach nawilżających. Ponadto wysoka zawartość antyoksydantów opóźni proces starzenia się komórek skóry.

Olej z czarnuszki – gdzie go znaleźć?

Olej z czarnuszki będzie wyśmienitym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sałatek, zup i sosów. Pamiętajmy, że może być jednak stosowany wyłącznie na zimno. Na rynku znajdziemy szereg suplementów diety zawierających ekstrakt czarnuszki. Warto jednak wybrać produkt jak najmniej przetworzony, gdyż zawiera najwięcej właściwości zdrowotnych. Jeśli nie odpowiada nam spożywanie samego oleju, możemy sięgnąć po produkty z jego dodatkiem. Przykładem może być pasta hummus z czarnuszką dostępna na stronie www.centrumodzywek.net. Specyficzny smak czarnuszki, w towarzystwie ciecierzycy i pasty tahini, nie będzie aż tak wyczuwalny.

Nie sposób nie docenić tak licznych właściwości zdrowotnych czarnuszki. Warto na stałe włączyć do swojej diety olej z czarnuszkii stosować go regularnie, by na własnej skórze przekonać się jak wielka moc tkwi w tych małych ziarenkach.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu