Olej z oregano - co warto o nim wiedzieć?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1144

Oregano, inaczej nazywane lebiodką pospolitą jest rośliną wieloletnią, rosnącą na obszarach Afryki Północnej, Azji oraz Europy, gdzie w Polsce występuje na całym jej terytorium. Na liściach mających owalny kształt występują gruczoły wytwarzające olejki eteryczne. Oregano znane jest od dawien dawna, bowiem jego opis można było znaleźć w zielnikach z XII wieku, kiedy to w okresie średniowiecza miało chronić przed czarami. Jego historia sięga jednak znacznie głębiej, gdyż już w starożytnej Grecji jego liście były używane, aby złagodzić ból mięśni oraz jako środek przeciwbakteryjny, natomiast Rzymianie stosowali je na ukąszenia skorpionów. Obecnie roślina ta ma bardzo szerokie zastosowanie  jako przyprawa w kuchni, jednakże poza wykorzystywaniem w sztuce kulinarnej ma również ogromne właściwości zdrowotne i jest zaliczana do roślin leczniczych. Zarówno samo oregano jak i olej z niego pozyskiwany wykorzystywany jest w medycynie naturalnej.

Jak powstaje olej z oregano?

Olejek z oregano powstaje w wyniku naturalnej destylacji parą wodną. Co ważne, proces ten nie wymaga używania żadnych środków chemicznych. 

Olejek jest doceniany ze względu na obecność dwóch substancji: tymolu oraz karwakrolu. Pierwszy z nich jest doskonałym związkiem antyseptycznym, nadając się przez to do leczenia zakażeń grzybiczych. Wykazuje ponadto działanie przeciwropne, a także pomaga przy zwalczaniu bakterii listerii, gronkowca złocistego oraz drożdżaków. Karwakrol to natomiast substancja chemiczna, która ma silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbólowe oraz antybakteryjne. 

Olejek z oregano zawiera także:

  • Witaminę C, przyczyniającą się do spowolnienia procesów starzenia oraz służącą zwalczaniu wolnych rodników. 
  • Witaminy z grupy B, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego oraz biorą udział w najważniejszych procesach metabolicznych.
  • Witaminę K, która wpływa na procesy krzepnięcia krwi oraz działa wzmacniająco na strukturę kości
  • Minerały, takie jak żelazo, wapń, magnez, które wpływają na pracę całego organizmu oraz powinny być dostarczane każdego dnia w odpowiednio zbilansowanej diecie.
  • Flawonoidy, będące przeciwutleniaczami, które działają przeciwzapalnie oraz rozkurczająco, a co więcej zwiększają przyswajanie witamin.
  • Terpeny o silnych właściwościach antybakteryjnych.

Dawkowanie olejku z oregano 

Nie istnieją jednolite kryteria odnośnie stosowania tego środka, dlatego też w większości należy kierować się zaleceniami producenta. Ma to znaczenie o tyle, że poszczególne preparaty mają różną ilość stężenia przede wszystkim tymolu i karawkrolu, czyli najliczniejszych substancji aktywnych. 

Olej z oregano występuje w formie rozcieńczonej oraz nierozcieńczonej, którą należy przed spożyciem rozcieńczyć w wodzie, co jest zalecane przez większość producentów, jednak należy pamiętać, że olejek z oregano jest olejem, przez co nie rozmiesza się on z wodą, tylko pozostanie na niej. Najlepiej spożywać go  zatem z jedzeniem lub odrobiną oliwy. 

Dawka profilaktyczna może być brana w celu wzmocnienia odporności, wtedy też wystarczy kropla, ewentualnie dwie spożywane z wodą lub z oliwą.

Dawka antybiotyczna to natomiast kilka kropel parę razy dziennie, stosowanych podczas infekcji bakteryjnych lub wirusowych ( najczęściej przy grypie żołądkowej).

Na rynku olejek dostępny jest w większości w formie płynnej, jednakże można go także spotkać w formie kapsułek. 

Właściwości olejku z oregano 

Do głównych właściwości olejku z oregano, dzięki którym znajduje on swoje zastosowanie zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne należy zaliczyć działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwwirusowe,
  • antyseptyczne,
  • przeciwzapalne,
  • dezynfekujące,
  • moczopędne,
  • wspomagające prace przewodu pokarmowego.

Zastosowanie olejku z oregano 

Olejek ten ma niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest on bardzo skutecznym środkiem na wiele przypadłości. 

Jak wykorzystać zatem olejek z oregano?

  • Wspomaga on układ immunologiczny, przez co chroni przed infekcjami i zapobiega przeziębieniom. Jednak tu należy pamiętać, aby stosować go racjonalnie i z umiarem, unikając zbyt dużych dawek! 
  • Jest środkiem na grzybice i inne infekcje, wywołane bakteriami oraz wirusami. Przypisuje się mu skuteczne działanie wobec bakterii Salomonelii i Escherichia Coli, a także gronkowca złocistego.
  • Zwalcza również pasożyty i drobnoustroje, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Takie mikroorganizmy mogą dostać się do organizmu wraz z nieumytym bądź nieświeżym jedzeniem.
  • Oregano leczy kaszel, poprzez wzmaganie wydzielania śluzu przez błony śluzowe, a ponadto działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, ułatwiając odksztuszanie. Olejkiem tym można również płukać gardło, dodając kilka kropel do szklanki wody. 
  • Oregano poprawia i wpływa na procesy trawienne, poprzez zwiększenie wydzielania śliny, soku żołądkowego i żółci, co wiąże się z lepszą i szybszą przyswajalnością pokarmów.
  • Lebiodka pospolita spowalnia także procesy starzenia się dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy, które hamują rozwój wolnych rodników.
  • Naukowcy przekonują również, że oregano może spowolnić choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nowotwory i choroby serca. A to wszystko za sprawą licznych składników fenolowych. 
  • Może wpłynąć również na regularność cyklu menstruacyjnego kobiet, przywracając go na właściwe tory.

Powyższe przykłady ukazują możliwość stosowania olejku z oregano wewnętrznie. Jest także możliwość używania go w sposób zewnętrzny na skórę, jednak należy to robić w sposób ostrożny w niewielkich dawkach, gdyż jest to olejek stosunkowo parzący, mogący powodować podrażnienia. Pomoże on przy ukąszeniach owadów, problemach skórnych w postaci wyprysków czy łupieżu lub opryszczce. Ponadto, stosować można go jako środek do inhalacji dróg oddechowych. Do gorącej miski z wodą należy dodać kilka kropel, przykryć głowę i naczynie z zagotowaną wodą ręcznikiem, a następnie przez kilkanaście minut głęboko oddychać oparami. 

Aby zwalczyć różne infekcje i stany zapalne jakie na co dzień dotykają każdego z nas warto swoją dietę wzbogacić właśnie w olejek z oregano, który prawidłowo dawkowany jest w stanie pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i organizmu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu