Wiele lat lekarze przestrzegali kobiety o tym, jak ważne znaczenie dla ich zdrowia jest dbałość o kości, gdyż problemy z masa kostną, niosą za sobą ryzyko osteoporozy. Nie uznawano wówczas tego schorzenia za męski problem, pomimo iż nie brakowało wśród nich jego przypadków. Ostatnie wyniki badań zdają się zwracać uwagę na to, iż osteoporozą zagrożony jest obecnie już co piąty mężczyzna po 50 roku życia. Częste złamania tylko pogarszają ich stan. Prawdopodobieństwo problemów z osteoporozą jest u mężczyzn prawie 30% większe, niż zachorowanie na nowotwory prostaty! Badania wykazały również, iż na skutek odniesionych złamań i komplikacji z nimi związanych umiera nawet 2 razy więcej mężczyzn niż kobiet. Dlaczego zatem problem ten dotyka tak często mężczyzn? Być może kwestią jest ich mniejsza dbałość o zdrowie?
Osteoporoza – skąd się bierze i jak jej zapobiegać?
Na szczęście istnieje duża szansa na zapobieżenie tym problemom, ale ważne jest aby od młodości dbać o masę kostną i prawidłową postawę, co pomoże zachować szkielet w jak najlepszej formie do wieku emerytalnego. Maksimum gęstości kości osiągamy w wieku do 20 lat, gdzie przez pewien okres jest na najwyższym poziomie, a następnie stopniowo maleje na skutek demineralizacji i starzenia się tkanek. Pogorszenie przyspiesza koło 50 roku życia, czyniąc szczególnie mężczyzn bardziej narażonych na ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań.
Nałogi
Duży wpływ na zwiększenie ryzyka problemów kostnych ma palenie papierosów i picie alkoholu. Wypijając więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie powodujemy znaczne pogorszenie masy kostnej, a wraz z wiekiem jest to tym bardziej niebezpieczne. Nie wiadomo co prawda, jak konkretnie alkohol oddziałuje na kości, niemniej badania obserwacyjne pozwoliły wysnuć takie wnioski. Dlatego dla zdrowia kości, lepiej z alkoholu czy papierosów zrezygnować, a jeśli już to korzystać z nich sporadycznie i okazjonalnie.
Dieta
Aby zapobiegać osteoporozie, warto uzupełniać dietę w duże ilości wapnia – gdyż szczególnie z wiekiem, zapotrzebowanie na ten cenny składnik mineralny wzrasta. Stałe utraty wapnia związane z wydalaniem go poprzez pot i mocz wymagają stałego uzupełniania go poprzez codzienną dietę. Zaleca się dawkę 1250 mg dziennie. Dostarczyć go można poprzez mleko, nabiał, a w sytuacji gdy cierpisz na nietolerancję laktozy, sprawdzają się suplementy lub np. ryby czy zielone warzywa liściaste. Ponadto niezwykle ważna jest witamina D, która wspomaga zdrowie kości poprzez pomoc przy przyswajaniu wapnia z pożywienia. Ciężko jest jednak poprzez dietę w pełni uzupełniać zapotrzebowanie na tę cenną witaminę, dlatego szczególnie w słoneczne dni, warto wystawiać się chociaż odrobinę na słońce, aby nasz organizm sam wytworzył optymalną jej ilość dla siebie. Samo mleko, soki owocowe itp. w nią wzbogacone mogą bowiem być niewystarczające.
Ruch
Poza dietą warto przyłożyć się do ćwiczeń. Aktywność i regularny ruch pozwalają wzmacniać siłę mięśniową, poprawić równowagę oraz koordynację ruchową, co czyni nasz organizm mniej podatnym na złamania i ryzyko osteoporozy. Jogging, spacery, tenis czy koszykówka i w zasadzie każda ulubiona dyscyplina sportowa pomagają działać przeciw grawitacji, która osłabia nasze kości. Warto jednak poza np. basenem wykonywać nieco ćwiczeń siłowych, gdyż taki urozmaicony cardio – siłowy trening daje najwięcej dobra naszym kościom i całemu ciału.
Komentarze
Napisz komentarz