Otręby pszenne - czy warto je włączyć do diety?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1703

Dieta

W dzisiejszych czasach bardzo modne stały się wszelkiego rodzaju diety. Niektórzy stosują diety w celu odchudzania się czy zwiększenia masy mięśniowej, inni natomiast dbają szczególnie o swoją wątrobę, jelita czy nerki. Są również ludzie, którzy nie stosują żadnej diety, gdyż twierdzą, że nie jest im ona potrzebna.

Prawda jest taka, że każdy z nas stosuje swoją własną dietę, którą w różny sposób modyfikuje w trakcie życia. Według naukowców najlepsza dla człowieka jest dieta zbilansowana, zawierająca wszystkie niezbędne do życia i dobrego funkcjonowania składniki.

Otręby pszenne - co to?

Otręby pszenne to otoczki zbóż będące produktem ubocznym powstającym podczas produkcji mąki. Stały się one bardzo modne, a to za sprawą zawartości dużej ilości błonnika. Oprócz samego błonnika w ich skład wchodzi również szereg minerałów i witamin, dlatego otręby pszenne są tak bardzo ważne w naszej codziennej diecie. Otręby pszenne są raczej bezsmakowe, dlatego też dodaje się je do innych posiłków.

Otręby pszenne w diecie

Każdą zmianę w naszej diecie najlepiej jest wprowadzać powoli, małymi kroczkami. Im bardziej nasza dieta jest restrykcyjna, tym wolniej należy ją modyfikować. Takie postępowanie uchroni nas przed możliwymi efektami ubocznymi tych zmian, takimi jak złe samopoczucie, ból brzucha, nudności, biegunki lub zaparcia.

Bezpiecznym wprowadzeniem otrąb do diety będzie dodawanie na początek ok. 1 łyżeczki do śniadania (np. jogurtu). Z czasem można zwiększyć ich ilość do 2, a później nawet do 3 łyżeczek. Zaleca się spożywanie nawet ok. 4 łyżek (ok. 30 g) otrąb w ciągu dnia, ale do tego etapu należy dojść systematycznie, stopniowo zwiększając dawki i rozkładając je, dodając otręby do różnych posiłków. Klasycznym połączeniem są otręby z produktami mlecznymi i świeżymi owocami. Oczywiście jest wiele różnych potraw do których można dodać otręby np. do gulaszów. Dobrym pomysłem jest na przykład wypiekanie pieczywa, babeczek lub ciast z otrębami. Możliwe jest nawet wykorzystywanie otrębów jako składnika panierki do wszelkiego rodzaju mięs. Na stronie internetowej www.centrumodzywek.net znajduje się również baton Activlab Master Bar, który w swoim składzie zawiera otręby pszenne. 

Warto zwrócić uwagę także na fakt, że dodanie do codziennej diety otrębów pszennych wymaga równoczesnego zwiększenia spożycia wody niegazowanej. Wynika to z faktu, że otręby muszą odpowiednio napęcznieć w przewodzie pokarmowym, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje. Można również przed spożyciem zalać je mlekiem/ jogurtem/ kefirem i poczekać 10 minut aż napęcznieją. 

Otręby pszenne - właściwości

Otręby pszenne przede wszystkim zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit. Jest to bardzo ważne, gdyż poprzez wpływ na perystaltykę, przyśpiesza on trawienie pokarmów, a tym samym wspomaga odchudzanie. Błonnik powoduje również utrzymywanie się przez dłuższy czas uczucia sytości po posiłku, co zmniejsza chęć podjadania między posiłkami. Dzięki przyśpieszeniu perystaltyki jelit ułatwia wypróżnianie. 

Ponadto otręby pszenne zawierają w swoim składzie substancje obniżające poziom cholesterolu we krwi. Ma to korzystne działanie na układ krążenia.

Kolejnymi ważnymi składnikami są witaminy z grupy B. To dzięki nim otręby wspomagają prawidłowy metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów. Poprzez oddziaływanie na układ nerwowy witamin z grupy B, otręby wspomagają koncentrację i walkę ze stresem. Witamy A i E to kolejne bardzo ważne składniki otrąb pszennych. Mają one pozytywny wpływ na zdrowie skóry, włosów i paznokci. To właśnie przez nie wskazane jest łączenie otrąb z produktami mlecznymi, gdyż witaminy te dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Wśród minerałów, które zawierają otręby pszenne należy wymienić żelazo, magnez, cynk, miedź, potas, jod i fosforany. To właśnie dzięki tym składnikom otręby pszenne wspomagają wiele procesów zachodzących w organizmie człowieka. 

Otręby pszenne a otręby żytnie i owsiane 

Jak łatwo się domyślić, na rynku są dostępne nie tylko otręby pszenne. Wynika to z faktu, że nie tylko pszenica jest poddawana takiej obróbce. Można więc znaleźć również otręby żytnie, owsiane, orkiszowe, gryczane, jęczmienne czy ryżowe. Różnią się one wartością odżywczą, zawartością błonnika, witamin i minerałów, dlatego każdorazowo kupując w sklepie opakowanie takich albo innych otrąb należy zapoznać się z ich wartościami odżywczymi znajdującymi się na opakowaniu. 

Przeciwwskazania do spożywania otrąb pszennych

Otręby pszenne jak każdy inny produkt spożywczy mają swoje zalety i wady. Wydawałoby się, iż w tym przypadku jest więcej zalet, niż wad. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne grupy osób, które powinny unikać spożywania otrąb pszennych. Należą do nich osoby:

  • chore na zespół jelita drażliwego
  • z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy
  • z cukrzycą, stosujące dietę niskoglikemiczną (wynika to z faktu, że otręby posiadają wysoki indeks glikemiczny)
  • ze stanem zapalnym żołądka, jelit lub trzustki
  • z chorobami nerek i układu moczowego (ze względu na dużą zawartość fosforanów w otrębach).

Musimy również pamiętać, iż otrąb pszennych nie mogą spożywać również osoby z nadwrażliwością na gluten. Jest to bardzo ważny aspekt w dzisiejszych czasach. Nadwrażliwość na gluten zazwyczaj objawia się poprzez chorobę trzewną zwaną celiakią. Może również występować  w innych formach. 

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach właściwie każdy z nas stosuje jakąś dietę. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem do niej otrąb pszennych. Należy oczywiście pamiętać o wszelkich przeciwwskazaniach takich jak stany zapalne w układzie pokarmowym, czy też cukrzyca lub nadwrażliwość na gluten. Gdy zdecydujemy się już wprowadzić otręby pszenne do naszej codziennej diety, należy pamiętać o kilku zasadach takich jak stopniowe dodawanie otrębów do dań, łączenie otrąb z produktami zawierającymi tłuszcze, czy też spożywaniu większej ilości wody niegazowanej. Na koniec, warto zapamiętać, że otręby pszenne to nie tylko sam błonnik, ale także szereg innych pożytecznych dla naszego organizmu substancji.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu