Pankreatyna, jej właściwości i zastosowanie

Dodane przez: . Komentarze: 0 3049

Aby organizm człowieka mógł czerpać korzyści z diety system pokarmowy musi pracować w odpowiedni sposób. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim w przypadku osób aktywnych fizycznie. Tutaj odpowiednie odżywianie się stanowi podstawę na drodze do osiągnięcia danego celu. Dzisiaj z pomocą przychodzi rynek środków farmakologicznych, który oferuje wiele preparatów, które normalizują funkcjonowanie systemu trawiennego. Doskonałym przykładem jest pankreatyna - mieszanka enzymów trawiennych. Jak działa ten produkt i gdzie znajduje zastosowanie?

Czym jest pankreatyna?

Pankreatyna to charakterystyczny kompleks, który bazuje na wyciągu z trzustek wieprzowych. Znajduje się w nim znaczna ilość enzymów trawiennych - lipazy, amylazy oraz proteazy. To naturalne enzymy, które występują w organizmie człowieka. Ludzki układ pokarmowy wykorzystuje je do rozkładu skrobi, związków tłuszczowych i cząsteczek białkowych. Pankreatyna staje się aktywna w jelicie cienkim, co wynika ze znacznej wrażliwości tego suplementu diety na zasadowe pH w tej części przewodu pokarmowego. Wieprzowe enzymy trawienne nie ulegają więc całkowitemu wchłonięciu, ale są trawione i wydalane razem z kałem.

Jak działa pankreatyna?

Głównym zadaniem pankreatyny oraz suplementów diety, które mają ją w swoim składzie jest poprawienie i regulacja funkcjonowania przewodu pokarmowego. Wyciąg z trzustek wieprzowych i wchodzące w jego skład związki enzymatyczne mają na celu uzupełnienie, a czasem i zastąpienie działania naturalnych enzymów w organizmie ludzkim. Pankreatyna skutecznie wspomaga zewnątrzwydzielniczą pracę trzustki, a przy okazji znacznie ułatwia proces rozkładu związków białkowych, tłuszczów oraz skrobi, które są dostarczane do organizmu z każdym posiłkiem.

Pankreatyna normalizuje i reguluje prace systemu trawiennego,  zapobiega różnego rodzaju zaburzeniom układu pokarmowego, a także ogranicza występowanie niestrawności, zaparć i wzdęć. Suplementy, które zawierają enzymy z trzustki wieprzowej pozwalają na poprawę przyswajalności składników odżywczych z pożywienia. Powodują wzrost apetytu i oddziałują na proces rozbudowy masy ciała.

Pankreatyna i jej dawkowanie

Tak naprawdę z uwagi na szerokie zastosowanie pankreatyny suplementacja w tym przypadku nie jest łatwa do jednoznacznego określenia. W zależności od stopnia występujących zaburzeń bądź  celu jej wykorzystania dawkowanie pankreatyny ma charakter indywidualny o czym warto pamiętać.  Bardzo często zaleca się, aby rozpoczęcie stosowania pankreatyny skonsultować wcześniej z  lekarzem czy innym specjalistą. Wówczas można mieć pewność, że suplement zostanie wykorzystany w sposób odpowiedni.

Pankreatyna i jej właściwości

Pankreatyna to substancja, która przychodzi z pomocą osobom cierpiącym na co dzień na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Środki farmakologiczne, które zawierają w swoim składzie wyciąg z trzustek wieprzowych są powszechnie wykorzystywane w czasie leczenia wielu schorzeń związanych  z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Pankreatyna stosowana jest często w terapii przewlekłych stanów zapalnych trzustki i w czasie rekonwalescencji po tej ciężkiej chorobie. Leki z pankreatyną w składzie są ponadto stosowane w stanach pooperacyjnych m.in. po wycięciu żołądka czy trzustki oraz w gastroenteroskopii metodą Billroth aII.

Poza tym suplementacja pankreatyną jest od dawna wykorzystywana powszechnie również w świecie sportu. Nasilenie działania enzymów trawiennych ma bardzo duże znaczenie dla osób regularnie ćwiczących, których codzienny plan żywieniowy cechuje się wysoką kalorycznością. W takiej sytuacji pankreatyna sprawdza się doskonale jako środek profilaktyczny, który skutecznie minimalizuje ryzyko rozwoju problemów gastrycznych, które maja związek ze spożywaniem dużej ilości jedzenia oraz mającym miejsce później spowolnieniem tempa całkowitej przemiany materii.

Gdzie można dostać pankreatynę?

Obecnie preparaty z pankreatyną w składzie są produktami ogólnodostępnymi. Zakupić je można bez problemu zarówno w formie specjalnych środków farmakologicznych, jak i suplementów diety. Jeśli mowa o cenie to jest ona uzależniona od marki danego producenta, zastosowanej w produkcie dawki pankreatyny, liczby porcji czy formy, w której pankreatyna jest sprzedawana. Dzisiaj produkty z pankreatyną w składzie dostać można w aptekach, sklepach internetowych oraz w punktach sprzedaży suplementów diety i innych produktów przeznaczonych dla sportowców.

Kto nie może stosować pankreatyny?

Oczywiście pankreatyny nie można stosować w przypadku nadwrażliwości na białko wieprzowe. Podobnie jest w przypadku zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki czy we wczesnym stadium ostrego zapalenia trzustki. U osób chorych na mukowiscydozę niekiedy pankreatyna powodować może zwężenie jelita  w okolicy kątniczej oraz okrężnicy wstępującej. Jeśli pojawią się dolegliwości brzuszne należy niezwłocznie i bezwzględnie skontaktować się z lekarzem w celu diagnostyki ewentualnych uszkodzeń ze strony jelita grubego.

 

 

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu