Każdy kulturysta i zwolennik sportów siłowych w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się nad tym, czy warto używać pasa treningowego. Jeśli często bywasz na siłowni, z pewnością od czasu do czasu widzisz osoby, które mają na sobie tego typu pas. Dowiedz się, jak wady i zalety ma to rozwiązanie oraz czy warto używać pasa treningowego.
Pas treningowy – do czego służy?
Pas treningowy, nazywany również pasem kulturystycznym, używany jest najczęściej po to, aby móc zwiększyć obciążenie podczas ćwiczeń wielostawowych. Jego celem jest ochrona odcinka lędźwiowego pleców, który jest bardzo obciążony w trakcie wykonywania złożonego ćwiczenia. Warto zrozumieć, jak dokładnie działa pas do podnoszenia ciężarów? Kręgosłup to podstawa dla zachowania stabilności sylwetki. Zapewnia on prawidłową pracę całego ciała i odpowiednią ruchomość kończyn. Sztywność kręgosłupa osiągnięta jest poprzez integralność narządów wewnętrznych i aktywności mięśni.
Pas treningowy to po prostu kolejna warstwa, która pozwala zachować jeszcze większą stabilizację kręgosłupa i całej sylwetki. Pozwala on uzyskać doskonałą stabilizację, a w efekcie podnieść większy ciężar. Ciało czuje się bezpiecznie i pozwala na użycie większej siły. Pas treningowy wykorzystywany jego w czasie takich ćwiczeń, jak przysiady z obciążeniem czy martwy ciąg.
Zalety stosowania pasa treningowego
Jednym z najczęściej stosowanych argumentów, przemawiających za stosowaniem pasa treningowego, jest ochrona odcinka lędźwiowego pleców oraz zabezpieczenie przed wypadnięciem dysku. Dokładniej rzecz ujmując, pas do podnoszenia ciężarów zmniejsza ryzyko przepukliny krążka międzykręgowego.
Pas znajduje swoje zastosowanie głównie podczas zbliżania się do maksymalnych obciążeń. Jest on świetnym wsparciem, jeśli chcesz pobić swój własny rekord lub wzmocnić plecy w trakcie wykonywania złożonych ćwiczeń z dużymi ciężarami.
Wady używania pasa kulturystycznego
Pas kulturystyczny ogranicza ruchy wielu mięśni w dolnym odcinku pleców i w okolicach brzucha. Ponadto wytwarza on duże ciśnienie w obrębie jamy brzusznej i zwiększa nacisk na narządy wewnętrzne.
Pas do podnoszenia ciężarów zwiększa bezpieczeństwo podczas ćwiczenia, jednak mięśnie odzwyczajają się od aktywacji. Można powiedzieć, że rozleniwiają się, ponieważ przystosowują się do zewnętrznej pomocy. W efekcie mogą stracić zdolność do aktywacji, nie tylko na siłowni, ale też w czasie innych, codziennych czynności.
Pas kulturystyczny – jak go używać i czego nie robić?
Podstawowa zasada jest taka, aby używać pasa treningowego wtedy, kiedy doskonale opanujesz technikę oddychania przeponą. W tym celu połóż dłoń na brzuchu i wyobraź sobie, że znajduje się w nim balon. Podczas wdechu zwizualizuj sobie balon, który napełnia się powietrzem i odwrotnie – podczas wydechu wyobraź sobie, że wypuszczasz z niego powietrze i próbujesz dotknąć pępkiem kręgosłupa. Klatka piersiowa nie powinna się poruszać. Warto najpierw poćwiczyć w domu, a później przenieść tę technikę oddechową na siłownię.
Pas nie może być zapięty zbyt ciasno. To nie gorset, który ma zapewnić Ci szczupłą talię. Musisz swobodnie oddychać podczas ćwiczeń wielostawowych, a więc zapnij pas w taki sposób, abyś mógł bez problemu oddychać przeponą.
Podstawowym błędem osób, używających pasa treningowego, jest zakładanie go już w szatni i używanie przez cały trening, niezależnie od typu wykonywanych ćwiczeń. Takie stosowanie pasa jest niedopuszczalne i groźne dla zdrowia. Może to skończyć się kontuzją. Pas ogranicza funkcjonowanie wielu mięśni w obrębie brzucha i grzbietu. Takie podejście może skończyć się kontuzją – nie w trakcie treningu, ale podczas codziennych czynności.
Aby wykorzystać możliwości, jakie daje używanie pasa treningowego, załóż go przed wykonaniem ćwiczenia, które jest naprawdę dużym wyzwaniem pod względem obciążenia.
Jeśli chcesz używać pasa treningowego, staraj się używać go jak najrzadziej. Możesz wykonywać jeden trening w tygodniu z użyciem pasa do podnoszenia ciężarów i dwa treningi bez niego.
Dla kogo pas kulturystyczny?
Pas treningowy to jedno z najczęściej stosowanych akcesoriów w czasie treningów. Niestety w większości przypadków jego używanie jest zupełnie niepotrzebne, a nawet wręcz przeciwnie – szkodliwe.
Pas treningowy przeznaczony jest dla osób, które mają duże doświadczenie w treningach. Osoby, ćwiczące krócej niż rok, dopiero uczą się samodzielnie stabilizować swoje mięśnie. Odpowiednie techniki wdechu i wydechu, napinanie mięśni i całość zachowania w trakcie ćwiczeń złożonych to umiejętność, którą nabywamy na siłowni, często nieświadomie. Jeśli nauczysz się zachowywać stabilizację i po roku ćwiczeń zaczniesz stosować pas, z pewnością Ci on nie zaszkodzi – o ile będzie używany rozsądnie i nie przesadnie często. W takiej sytuacji pas treningowy pozwoli Ci zwiększyć obciążenie nawet o 10-15 kilogramów.
Podsumowanie
Mądre użytkowanie pasa treningowego może być dobrym wsparciem podczas treningów na siłowni. Dzięki pasowi możesz zwiększyć obciążenia i pobić swój rekord. Pamiętaj jednak, aby używać pasa raczej rzadko i tylko podczas konkretnych ćwiczeń złożonych. W ten sposób z pewnością sobie nie zaszkodzisz, a możesz dać radę naprawdę sporemu obciążeniu.
Polecamy!
Polecamy najwyższej jakości pas skórzany od Real Pharm – z nim z pewnością pobijesz swój rekord!
Komentarze
Napisz komentarz