PASTA Z KURKUMY – DAWKA DOBROCZYNNEJ KURKUMINY

Dodane przez: . Komentarze: 0 1395

Kurkuma w Polsce znana jest przede wszystkim jako przyprawa, która ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Niewiele osób jednak wie o tym, iż ten produkt przybyły aż z Indii, ma także wiele właściwości leczniczych. Jest ona niezwykle poważana i wykorzystywana w medycynie Dalekiego Wschodu. Pozyskuje się ją z korzenia rośliny, którą zwie się ostryżem. Kurkuma jest dla nas ciekawa przede wszystkim z tego względu, że ma oryginalną i bardzo intensywną barwę. Ponadto interesujące są także jej właściwości oraz smak. To wszystko posiada ona dzięki swojemu głównemu aktywnemu składnikowi, jakim jest kurkumina.

Jakie właściwości ma kurkumina?

Kurkumina ma wiele niezwykle interesujących właściwości, między innymi przeciwzapalne. Poza tym mówi się także o jej działaniu antynowotworowym. Jest również bardzo mocnym przeciwutleniaczem.

Stany zapalne rodzące się w naszym organizmie, potrafią być długotrwałe. To natomiast prowadzi do osłabienia całego ciała i w efekcie powstawaniu wielu innych stanów zapalnych. Dlatego mądrze jest stosować kurkuminę często, włączając ją do codziennej diety. Ze względu na jej szerokie zastosowanie w sztuce kulinarnej, można dodawać ją do codziennych potraw. Jej smak nie jest na tyle intensywny, by nie można było jej wpasować w jakąś zupę czy też danie mięsne, z korzyścią dla zdrowia. Kurkumina ma bardzo interesujące działanie, ponieważ działa na poziomie molekularnym. Dlatego też niemal na każdym etapie rozwoju stanu zapalnego, walczy z nim. Takim stanem zapalnym jest między innymi alergia, która zazwyczaj charakteryzuje się trwaniem przez dłuższy okres czasu. W trakcie jej trwania nasz organizm bardzo się osłabia, przez co jesteśmy podatni także na różne inne schorzenia. Kurkumina natomiast wzmacnia nasz układ odpornościowy i przede wszystkim go odbudowuje. Dlatego też jej systematyczne spożywanie jest naturalną ochroną dla organizmu, znacznie lepszą niż farmaceutyki czy też suplementy diety.

Kurkumina oprócz działania przeciwzapalnego, ma również wiele innych właściwości. Mówi się o jej leczniczych właściwościach rozkurczających, antyoksydacyjnych czy też antybakteryjnych. Ponadto działa ona także przeciwwirusowo oraz antygrzybicznie. Poza tym warto zwrócić uwagę także na jej działanie żółciopędne. Reguluje ona także poziom cholesterolu we krwi, który u wielu osób jest na podwyższonym poziomie. Poza tym oczyszcza także organizm z toksyn, co dziś praktykuje się przy pomocy parzenia różnego rodzaju ziół. Tymczasem spożywanie kurkuminy jest zdecydowanie prostsze i szybsze. Poza tym wpływa również na znaczną poprawę pamięci oraz zwiększa aktywność mózgu. Pobudza ona również wydzielanie enzymów produkowanych w trzustce oraz sekretyny i gastryny. Poza tym opóźnia procesy starzenia. Obecnie coraz częściej na rynku można spotkać kosmetyki, które w swoim składzie mają kurkuminę. Ma ona również działanie wspomagające leczenie depresji, ponieważ wpływa pozytywnie na poziom dopaminy oraz serotoniny.

Jej działanie antynowotworowe jest szeroko komentowane. Ma ona także wpływ na leczenie nowotworów, które zdążyły się już rozwinąć. Mowa tutaj między innymi o raku pęcherza, piersi, trzustki, jajnika, czerniaka oraz raka mózgu. Najbardziej efektywna jest ona w przypadku leczenia raka wątroby oraz okrężnicy.

Spożywanie jej ma także ogromne znaczenie przy leczeniu wielu innych chorób. Jest ona wsparciem przy walce z chorobami autoimmunologicznymi, chorobami jelit czy też przy cukrzycy. Poza tym jest ona także pomocna w przypadku leczenia Alzheimera, chorób układu krążenia oraz zapalenia stawów. 

Jak najlepiej spożywać kurkuminę?

Kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach dlatego chcąc ją spożywać należycie, należy wprowadzają ją do posiłków je zawierających. Jednak jedzenie jej wraz z potrawami, nie jest najlepszym sposobem na jej spożywanie. Najlepiej jest zdecydowanie przygotować sobie pastę z kurkumy. Optymalnym przepisem na jej wykonanie jest przygotowanie następujących składników: około 3 łyżki kurkumy, trochę więcej niż połowa szklanki wody, trzy szczypty mielonego pieprzu czarnego oraz pół łyżeczki oleju kokosowego, który jest bogatym źródłem tłuszczów.

Wodę należy doprowadzić do wrzenia i następnie dodać kurkumę, pieprz oraz olej. Gotowanie i mieszanie powinno odbywać się tak długo, aż wszystko nie zmieni się w gęstą masę. Pasta nie może się pod żadnym pozorem przypalić. Jej gotowanie powinno trwać około 8 minut. Jeśli cała masa będzie zbyt rzadka, można dodać nieco kurkumy. Natomiast jeśli będzie ona gęsta, wówczas można ją rozcieńczyć odpowiednią ilością wody.

Taką pastę można spożywać na wiele sposobów, w zależności od swoich prywatnych preferencji. Można między innymi dodać ją na kanapkę, do zupy czy też do sałatki. Wiele osób dodają ją nawet do koktajli oraz jogurtu. Sprawdzi się ona także w przypadku przygotowywania różnego rodzaju sosów, a nawet można spożywać ją z mlekiem.

Po jej przygotowaniu należy ją przechowywać w szklanym pojemniku, dodatkowo jeszcze w lodówce. Jej maksymalny czas przydatności, to trzy tygodnie - 21 dni.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu