Pestki arbuza – źródło cennych substancji

Dodane przez: . Komentarze: 0 1322

    Arbuz to świetny owoc zwłaszcza w okresie letnim. Posiada w sobie sporą ilość wody (aż do 92 procent), właśnie dlatego dobrze nawadnia nasz organizm oraz gasi pragnienie. Jednak większość z nas nie jest przyzwyczajona do jadania pestek arbuza, przez co często po prostu je wyrzucamy. Jest to duży błąd, gdyż to właśnie w nich skrytych jest wiele cennych dla naszego zdrowia substancji. Pestki są znakomitym źródłem energii, a także prozdrowotnych składników odżywczych, jednak ciężko je jeść wraz z miąższem arbuza przez ich niezbyt dobry smak.

Pestki arbuza – źródło cennych substancji



Co zawierają pestki arbuza?

    Pestki tego owocu zawierają w sobie bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia składniki odżywcze. Badania nad nimi przeprowadzał Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

    Naukowcy dowiedli, iż pestki tego owocu posiadają dużą ilość białka (30,6 g na 108 g suchych nasion). Mają w sobie również aminokwasy np. kwas glutaminowy, lizynę, argininę i tryptofan. Pestki arbuza dostarczają organizmowi również witamin z grupy B. Suche nasiona arbuza pokrywają dzienne zapotrzebowanie na niacynę w 19 procentach, na tiaminę w 14 procentach, na witaminę B6 w 5 procentach, na ryboflawinę w 9 procentach, na kwas foliowy w 16 procentach a na kwas pantenowy w 4 procentach.

    To również świetnie źródło magnezy, ponieważ w 100 g suszonych pestek znaleźć można 515 g magnezu. Oprócz tego, 100 g suszonych pestek arbuza spełnia dzienne zapotrzebowanie organizmu na fosfor w 82 procentach na cynk w 74 procentach na żelazo w 44 procentach, na miedź w 37 procentach oraz na mangan aż w 87 procentach.



Właściwości pestek arbuza



1. Wpływają na lepszą pracę układu trawiennego

Pestki arbuza bardzo dobrze oddziałują na układ trawienny dzięki dużej zawartości błonnika. Jednak należy mieć na uwadze, iż są wysokokaloryczne, w ich 100 g znajduje się aż 500 kalorii. Właśnie dlatego należy uważać z ich jedzeniem. Gdy chcemy poprawić naszą przemianę materii, wystarczy, jeśli będziemy jedli tylko kilka pestek na dzień.
2. Pestki są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych

To bardzo dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą obniżyć skutecznie poziom złego cholesterolu we krwi. Jeśli organizm otrzymuje je w prawidłowych dawkach, mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zawału serca czy udaru.

3. Zawierają spore ilości przeciwutleniaczy

W pestkach arbuza znajduje się dużo przeciwutleniaczy, które pomagają eliminować wolne rodniki w ludzkim organizmie. Dzięki temu mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe. Przeciwutleniacze pomagają również utrzymać młody wygląd na długie lata, ponieważ przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek.

4. Nieocenione źródło energii

Powinniśmy wiedzieć również o tym, iż pestki arbuza są świetnym źródłem energii dla naszego organizmu. Warto zjeść trochę pestek zaraz po spożyciu śniadania, dzięki nim będziemy mieli energię na cały dzień.

5. Olej z pestek arbuza ma wspaniały wpływ na kondycję włosów

Wiele firm kosmetycznych do produkcji swoich produktów wykorzystuje właśnie olej z pestek arbuza. Dzieje się tak, ponieważ olej z pestek arbuza doskonale pielęgnuje włosy, dba o ich odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie. Widocznie również wpływa na ich wzmocnienie, zapobiega ich wypadaniu i rozdwajaniu końcówek. Olej z pestek arbuza jest dostępny w niektórych drogeriach oraz sklepach oferujących naturalne kosmetyki. Za taki olej zapłacimy ok. 30 złotych za 100 mililitrów.

6. Działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie

Ekstrakt z pestek arbuza skutecznie zwalcza wszelkie grzyby, bakterie. Jego działanie można porównać do takich leków jak na przykład gentamycyna czy klotrimazol.

7. Działa przeciwcukrzycowo

Pestki arbuza ochraniają komórki trzustki, powstrzymują ich obumieranie. Właśnie dlatego doskonale sprawdzają się w leczeniu takiej choroby jak cukrzyca typu 1. Obniżają również poziom glukozy i zwiększają poziom insuliny.

8. Pestki pomocne przy leczeniu wrzodów przewodu pokarmowego

Badania przeprowadzone z wykorzystaniem szczurów, udowodnił, iż ekstrakt z pestek arbuza jest pomocny w leczeniu wrzodów żołądka. Jego działanie można porównać z działaniem dostępnych już leków. Wpływa tak na wrzody prawdopodobnie przez zastopowanie wydzielania enzymów trawiennych i soków. Działa również w sposób ochronny na komórki.

9. Pestki odpowiadają za hamowanie przerostu prostaty

Pestki arbuza mogą zmniejszać rozmiar prostaty, tego naukowcy dowiedli po przeprowadzeniu badań na szczurach. Badania histologiczne udowodniły, iż metanolowy ekstrakt z nasion może leczyć zaburzenia spowodowane przez męskie hormony płciowe takie jak na przykład przerost prostaty.


    Najprostszym sposobem na dostarczenie organizmowi cennych składników z pestek arbuza, jest oczywiście zwykłe zjedzenie ich wraz z miąższem tego owocu. Jednak mało kto jest w stanie je zjeść, przez ich zły smak. Należy również pamiętać o tym, iż aby dostarczyć drogocennych substancji z pestek, należy je rozgryźć przed ich połknięciem. Najlepszym rozwiązaniem, jest spożywanie pestek z arbuza w postaci zmiażdżonej na proszek. Możemy wówczas dodać taki proszek do herbaty, koktajlu czy innego napoju bądź dania.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu