Trening a picie wody
O tym, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, wie już chyba prawie każdy. Wiele razy słyszymy o konieczności regularnego uzupełniania płynów i mówi się, że powinniśmy wypijać około 1,5-2 litry wody każdego dnia. Niektórzy nic sobie nie robią z tych zaleceń, jednak większość z nas już dawno zdała sobie sprawę z tego, że picie wody wspomaga właściwe funkcjonowanie naszego ciała. Woda jest również postrzegana jako zdrowy napój, ponieważ nie zawiera substancji słodzących, a jej picie jest chyba najbardziej naturalnym sposobem na to, aby ugasić pragnienie. Jeśli chodzi o osoby, które intensywnie trenują, to wśród nich pojawiają się kontrowersje dotyczące tego, czy wodę powinno się pić w czasie treningu, czy może jednak po ukończeniu ćwiczeń. Warto zastanowić się bliżej nad tym, co jest bardziej korzystne z punktu widzenia naszego organizmu.
Nawadnianie a ćwiczenia fizyczne
Nie trzeba chyba nikogo specjalnie uświadamiać odnośnie faktu, że dla osób, które ćwiczą odpowiednie nawodnienie jest kluczowym czynnikiem, mającym wpływ na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Aktywność fizyczna sprawia, że wydzielamy pot - w ten sposób tracimy płyny zgromadzone w naszym ciele. Woda jest zatem w tym przypadku szczególnie ważna, ponieważ zbyt małe nawodnienie połączone z intensywnym treningiem może prowadzić do odwodnienia i różnych związanych z tym dolegliwości. Im więcej ćwiczymy, tym więcej wody tracimy. Oczywiście, istnieją również pewne uwarunkowania indywidualne - jedni pocą się mniej, inni więcej. Nawet jeśli pocimy się stosunkowo mało, nie należy zapominać o wodzie. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu - nie tylko w czasie ćwiczeń, ale również na co dzień.
Picie wody w trakcie treningu
W związku z tym, że nasz organizm traci wodę w trakcie treningu, konkluzja nasuwa się sama. Wodę należy pić przed, w trakcie oraz po aktywności fizycznej, aby zrekompensować ciału płyny, których pozbywa się wraz z potem. W ten sposób minimalizujemy ryzyko odwodnienia, a także zaistnienia nieprzyjemnych dolegliwości, do których należy - między innymi - suchość w ustach, czy męczące pragnienie. Powstrzymywanie się od picia wody w trakcie ćwiczeń jest praktyką nierozsądną i nieodpowiednią. Nieprzyjmowanie płynów w trakcie aktywności fizycznej nie sprawi, że nasz trening będzie bardziej efektywny, albo przyniesie lepsze rezultaty. Wręcz przeciwnie - może spowodować większe zmęczenie, problemy zdrowotne, a także utrudnić ćwiczenie. Nie warto ryzykować bycia zmuszonym do przerwania treningu przez ignorowanie podstawowych potrzeb naszego organizmu i jego konsekwencje.
Ile wody powinniśmy pić w czasie ćwiczeń?
To, ile wody wypijemy, w dużej mierze zależy od naszego indywidualnego zapotrzebowania oraz tego, ile płynów tracimy podczas treningu. Jednakże, istnieją określone wskazówki, którymi powinniśmy się kierować. Proces nawadniania treningowego powinniśmy rozpocząć już na dwie godziny przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Wówczas zaleca się wypicie około pół litra wody. Przed samym treningiem również powinniśmy się jej napić - tutaj zdania są różne, co do ilości. Niektórzy mówią, aby była ona niewielka, inni zalecają pół lub nawet całą szklankę. Później, w trakcie ćwiczenia, zaleca się picie co około kwadrans lub dwadzieścia minut, mniej więcej 150 - 350 ml. Po ćwiczeniach natomiast musimy wyrównać poziom utraconych płynów, a zatem ilość wody uzależniona będzie od ilości utraconego przez nas potu. Powinno się wypić około 1,5 raza tyle wody, ile potu wydzieliliśmy. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób picia w czasie treningu. Powinniśmy pić stosunkowo powoli, aby woda miała czas na właściwe przyswojenie się.
Czym grozi zaniedbanie nawadniania?
Oprócz tradycyjnego odwodnienia, na skutek zbagatelizowania konieczności zapewnienia swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody możemy doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą prowadzić do uniemożliwienia kontynuowania treningu, a także spadku naszej wydajności i efektywności. To, czy nasz organizm jest sprawny i gotowy do aktywności fizycznej jest w dużym stopniu zależne od poziomu wody. Jeśli zacznie nam jej brakować, to możemy odczuwać, między innymi, ból głowy, bóle mięśni, a nawet stracić przytomność lub zwymiotować. Zbyt niski poziom wody może prowadzić także do odwodnienia. Nie warto zatem ryzykować - lepiej zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie ilości wody i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Napoje izotoniczne dla ćwiczących
Poza wodą, wśród polecanych dla sportowców napojów poleca się różnego rodzaju napoje izotoniczne. Zostały one stworzone specjalnie z myślą o tych, którzy podejmują wysiłek fizyczny. Wraz z potem tracimy nie tylko płyny z naszego organizmu, ale również elektrolity i niektóre substancje odżywcze. Napoje izotoniczne mogą pomóc nam wyrównać poziom poszczególnych substancji, które w tej formie są stosunkowo szybko wchłaniane. Często poleca się właśnie tego rodzaju napoje osobom, które ćwiczą i po treningu chcą efektywnie zrekompensować organizmowi straty wywołane aktywnością fizyczną.
Odpowiednie nawodnienie kluczem do sukcesu
Zbagatelizowanie potrzeb naszego ciała, dotyczących - między innymi - odpowiedniej ilości dostarczanych płynów może uczynić trening nieefektywnym, a także wywołać niepożądane i szkodliwe rezultaty. W większości przypadków ćwiczymy po to, aby czuć się lepiej i osiągnąć zamierzone cele - czy to dotyczące budowania mięśni, utraty wagi, czy też innych rezultatów. Woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu - w końcu w dużym stopniu się z niej składamy. Nie powinniśmy zapominać o konieczności nawadniania naszego ciała. Nieprzyjemne dolegliwości związane z niewystarczającą ilością wody mogą skutecznie zrujnować nasz trening, osłabić motywację i doprowadzić do ogólnego pogorszenia się naszego samopoczucia. Nie warto zatem ignorować tej istotnej kwestii. Odpowiedni poziom wody pomaga nam ćwiczyć efektywnie i wpiera naszą sprawność fizyczną.
Komentarze
Napisz komentarz