PIEPRZ KAJEŃSKI – OSTRE WSPARCIE ODPORNOŚCI, ODCHUDZANIA I ANTYNOWOTWOROWEJ DIETY

Dodane przez: . Komentarze: 0 1115

Pieprz kajeński jest bardzo ostrą i pikantną przyprawą, stosowaną najczęściej w kuchni jako element potraw, szczególnie dań azjatyckich. Nie wolno jednak zapominać o jego zdrowotnych właściwościach. Regularne stosowanie pieprzu kajeńskiego wspiera układ immunologiczny, przyspiesza przemianę materii oraz jest idealnym składnikiem diety antynowotworowej. Dlaczego jeszcze warto mieć tę przyprawę w swojej domowej apteczce?

Cała prawda o pieprzu kajeńskim

     Pieprz kajeński znany jest również jako pieprz cayenne, pieprz turecki oraz papryka kajeńska. W rzeczywistości to ta ostatnia nazwa, najbardziej pasuje do tej ostrej przyprawy - mianowicie jest to rodzaj papryki, powstałej ze specjalnie wysuszonych warzyw, zmielonych na proszek. 
Pieprz kajeński pochodzi z Ameryki Środkowej. Na przełomie XVI i XVII wieku, dzięki hiszpańskim oraz portugalskim podróżnikom przyprawa ta trafiła w inne rejony świata, w tym również do Europy. Roślina uprawiana jest głównie na terenach Indii, Chin, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych i Argentyny. W polskich sklepach dostępne są zarówno świeże papryczki kajeńskie jak i jej zmielona wersja występująca pod nazwą pieprz cayenne. 
     Głównym składnikiem pieprzu kajeńskiego jest kapsaicyna, czyli związek chemiczny, odpowiadający za podrażnianie kubków smakowych i podniebienia, co doprowadza do pojawienia się uczucia pieczenia, a nawet bólu. Dodatkowo, roślina ta bogata jest w błonnik pokarmowy, beta karoten oraz witaminy z grupy B, C, E i K. Przyprawa w swoim składzie posiada również wiele niezbędnych dla organizmu minerałów, chociażby wapń, żelazo, potas, cynk, fosfor, sód oraz magnez.


Właściwości zdrowotne pieprzu kajeńskiego

     Regularne spożywanie pieprzu kajeńskiego pomaga wesprzeć wiele aspektów zdrowotnych. Kapsaicyna wykazuje działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, ponadto łagodzi wszelkie objawy związane z zapaleniem stawów. Przyprawę często stosuje się w zwalczaniu nerwobóli oraz bólów głowy. Pieprz kajeński wspiera również pracę układu pokarmowego. Szczególnie przydatny okazuje się w przypadku wzdęć, niestrawności i zgagi. Jego bakteriobójcze działanie wykorzystywane jest również w trakcie leczenia poważniejszych zatruć pokarmowych. 
    Papryka kajeńska wpływa również na poprawne funkcjonowanie układu krążenia. Nie tylko skutecznie obniża cholesterol we krwi, ale również poprawia krążenie oraz zapobiega pojawianiu się skrzepów, które mogą doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Pieprz kajeński jest również idealnym sprzymierzeńcem zwalczania wszelkich dolegliwości pojawiających się w okresie jesienno-zimowym. Swoje zastosowanie znajduje chociażby w leczeniu przeziębień i grypy, wykazuje również działanie udrażniające, dzięki czemu jest szczególnie przydatny podczas kataru i zatkanego nosa. 
    Ekstrakt z pieprzu kajeńskiego zalecany jest również jako naturalny lek na nadciśnienie tętnicze. Aby odpowiednio obniżyć ciśnienie należy codziennie wypijać po jednej szklance wody wymieszanej z tą przyprawą. Właściwe proporcje to pół szklanki wody na jedną łyżkę pieprzu. 
    Ponadto, przyprawa okazuje się niezwykle przydatna w walce z alergią. Działa również przeciwgrzybicznie.


Pieprz kajeński - niezbędny element odchudzania

     Pieprz kajeński cieszy się niezwykłą popularnością w wszelkich procesach związanych z redukcją wagi. Ze względu na swoje właściwości, przyspiesza metabolizm oraz znacząco nasila termogenezę. Systematyczne spożywanie przyprawy wspiera ponadto spalanie tłuszczu i znacząco hamuje apetyt. Do swojej codziennej diety, mającej na celu pozbycie się nadmiernych kilogramów, warto dołączyć napój, który można samodzielnie stworzyć na bazie pieprzu kajeńskiego. Wystarczy jedynie połączyć tę przyprawę z wodą zawierającą sok ze świeżych cytryn i dodać do tego odrobinę miodu albo syropu klonowego. Taka mieszanka wspomaga oczyszczanie organizmu ze wszelkich szkodliwych substancji oraz przyspiesza przemianę materii. Napój często stosowany jest w kuracjach detoksykacyjnych oraz odchudzających.


Działanie antynowotworowe

     Jedną z najważniejszych cech, które zauważono u pacjentów regularnie stosujących w codziennej diecie pieprz kajeński, było skuteczne zmniejszenie komórek rakowych pojawiających się w organizmie. Przyprawa ta, działanie antynowotworowe zawdzięcza zawartej w swoim składzie dużej ilości kapsaicyny. Zapobiega ona powstawaniu komórek rakowych, a także uniemożliwia ich podział oraz dalszy rozrost. Właściwości te zostało naukowo potwierdzone przez grupę badaczy z Nottingham. Ważne jest również to, że kapsaicyna jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na zdrowe komórki.


Przeciwwskazania do stosowania pieprzu kajeńskiego

     Tak jak i większość roślin mających zastosowanie w medycynie naturalnej, tak również spożywanie pieprzu kajeńskiego ma swoje ograniczenia. Nadmierne stosowanie tej przyprawy, szczególnie w większych dawkach może okazać się niekorzystne dla naszego zdrowia. Kapsaicyna może mieć wpływ na pracę układu pokarmowego, błon śluzowych czy poprawne funkcjonowanie wątroby. Nie zaleca się stosowania pieprzu kajeńskiego u dzieci poniżej dwunastego roku życia, a także u karmiących matek. Przyprawa może również wchodzić w interakcję z lekami przeciwcukrzycowymi, przeciw astmie oraz zmniejszyć działanie środków przeciwbólowych.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu