Piwo dobre dla kobiet?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2343

Piwo bardzo często uważane jest za trunek typowo męski. Tymczasem bardzo chętnie sięgają po niego również kobiety. Na pewno spożywanie dużych ilości alkoholu nie jest wskazane, dotyczy to także piwa. Alkohol nie służy zdrowiu i sylwetce, ale w niewielkich ilościach jest zupełnie nieszkodliwy, a wręcz korzystny dla zdrowia, także zdrowia kobiet.

Piwo zdrowe dla kobiet?

Powszechnie panuje przekonanie, że najzdrowszych trunkiem wyskokowym jest czerwone wino znane zresztą z wysokiej zawartości związków fenolowych, które posiadają silne właściwości prozdrowotne. Inne napoje alkoholowe już tak dobrą opinią się nie cieszą, tym czasem okazuje się, że piwo także posiada duże walory prozdrowotne, co ma związek z obecnością w nim etanolu oraz przeciwutleniaczy i innych bioaktywnych składników z grupy polifenoli.

Polifenole są związkami organicznymi, które naturalnie są obecne w produktach pochodzenia roślinnego. Pełnią w nich zresztą bardzo ważną biologicznie funkcję, chroniąc przed atakiem owadów, bakterii i grzybów. Z polifenoli korzystać mogą także ludzie. Związki te posiadają zdolność do neutralizacji wolnych rodników, a więc elementów odpowiedzialnych za proces starzenia się organizmu. Polifenole wymiatają aktywne formy tlenu i azotu, wiążą katony metali i inicjują procesy wolnorodnikowe. Dodatkowo wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwnowotworowymi. Dlatego są tak cenne z punktu widzenia zdrowego odżywiania się.

Polifenole a piwo

Okazuje się, że piwo jest doskonałym źródłem cennych polifenoli oraz innych związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Badania potwierdzają, że piwo zawiera ich około 150-400 mg/l. Najbardziej aktywne są przy tym kwas ferulowy pochodzący ze słodu oraz obecne w chmielu katechiny i ich pochodne. Substancje tego typu zmniejszają podatność złego cholesterolu LDL na utlenienie i w ten sposób obniżają ryzyko zachorowania na niektóre schorzenia układu krążenia. Od jakiegoś czasu badania się też właściwości przeciwnowotworowe ksantohumolu i izoksantohunolu, które także można znaleźć w piwie.

Wpływ piwa na zdrowie kobiet

W niewielkich ilościach piwo polecane jest osobom, które mają problemy z układem moczowym, gdyż skutecznie zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. W jego składzie znaleźć można proteiny, witaminy i minerały o działaniu orzeźwiającym. Dodatkowo ułatwiają one przyjmowanie substancji odżywczych.

Całkiem niedawno naukowcy poinformowali również, że kobiety, które od czasu do czasu sięgają po piwo są o 30% mniej narażone na ryzyko zawału mięśnia sercowego. Tymczasem panie, które piwa unikają mają znacznie wyższe ryzyko ataku serca. Ponadto u kobiet, które piwa nie piją jest większe ryzyko zachorowania na cukrzycę, chorobę nowotworową czy udar mózgu.

Piwo - pić czy nie pić?

Napoje uzyskiwane na skutek fermentacji alkoholowej np. piwo czy wino odegrały ogromną rolę w rozwoju cywilizacji. Dawniej ludzie nie wiedzieli jak można oczyszczać wodę. Dlatego powszechnie dochodziło do przenoszenia różnego rodzaju epidemii za pomocą wodą. Okazuje się, że proces warzenia piwa, zawartość w nim alkoholu i wysoka kwasowość skutkowały zabiciem czy zahamowanie wzrostu groźnych dla zdrowia bakterii. W przeszłości napoje alkoholowe były więc znacznie zdrowsze niż woda.

Właściwości odżywcze piwa były znane od dawna. Dzięki wysokiej zawartości witamin piwo od setek lat było chętnie pite np. przez mnichów. Zresztą do dzisiaj w niektórych zakonach dalej warzy się piwo. Piwo to napój, który nie zawiera tłuszczu, azotanów, cholesterolu czy kofeiny. W aż 92% składa się z wody. Przy tym stanowi doskonałe źródło magnezu, biotyny, fosforu, selenu, potasu, pirydoksyny czy witamin z grupy  B (kwasu foliowego, niacyny i kwasu pantotenowego).

Piwo z powodzeniem traktować można jak produkt zbożowy. W końcu produkowane jest na bazie brzeczki uzyskiwanej np. z jęczmienia. Dlatego w piwie jest tak duża zawartość witamin i składników mineralnych. Ponadto do produkcji piwa wykorzystywane są drożdże używane również podczas produkcji suplementów witamin z grupy B. Dlatego też u niektórych osób wypicie dużych ilości piwa kończy się przeczyszczeniem. Wynika to z dużej zawartości w nim żywych kultur drożdżowych.

Skład piwa w dużej mierze uzależniony jest od jego rodzaju. Piwa light zawierają mniej węglowodanów, a więc nie dostarczają tak dużo energii. Im piwo ma więcej w sobie alkoholu, tym bardziej jest kaloryczne. Ponadto piwa ciemne i jasne różnią się zwartością składników mineralnych.

Właściwości prozdrowotne piwa

Piwo stosowane może być w profilaktyce chorób serca u kobiet. Jego umiarkowane spożywanie powoduje wzrost poziomu dobrego cholesterolu  HDL w surowicy krwi. Jednocześnie zapobiega to utracie gęstości mineralnej krwi, na co narażone są przede wszystkim panie w okresie menopauzy. W przypadku starszych kobiet picie piwa powoduje zachowanie sprawności umysłowej. Badania wykazały, że picie alkoholu w niewielkich ilościach wpływa pozytywnie na zachowanie sprawności umysłowej.

Ponadto okazuje się, że picie piwa zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Dzięki alkoholowi zmniejszeniu ulega też poziom stresu/ Umiarkowane jego spożycie relaksuje i pomaga się odstresować. Tymczasem stres prowadzi do wielu groźnych chorób. wykorzystywany w produkcji piwa chmiel zawiera też cenne flawonoidy o działaniu przeciwnowotworowym.  Ksantohumnol ceniony jest przede wszystkim w profilaktyce nowotworów prostaty i jelita grubego.

Piwo spowalnia też procesy starzenia się organizmu. Zawarte w chmielu substancje skutecznie hamują działanie szkodliwych wolnych rodników. Jednocześnie piwo zmniejsza skutki działania promieniowania X.

Wszystko z umiarem

Piwo nie jest jednak wskazane oczywiście dla wszystkich kobiet. Po alkohol ten nie mogą sięgać osoby cierpiące z powodu podagry, cukrzycy, marskości wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz ostrego zapalenia trzustki. Alkoholu wystrzegać się też muszą zawsze kobiety ciężarne i karmiące dzieci piersią. Alkohol przenika bowiem przez łożysko do płodu i może go uszkodzić.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu