Piwo. Alkohol, który uważany jest za świetnie gaszący pragnienie i przez wielu także uznawany za smaczny. Jest to także trzeci, po wodzie i herbacie, napój na świecie, a zatem najpopularniejszym alkoholem. Nikogo nie dziwi więc to, że jest on nieodłącznym elementem spotkań w gronie rodziny lub znajomych, co sprawia, że mamy naprawdę dużo okazji żeby się napić. Wiele osób uważa jednak, że piwo nie jest najlepszym połączeniem z dietą i ćwiczeniami. Nie jest to jednak napój, który ma tylko wady. Znajdziemy w jego picu także korzyści, chociaż należy tutaj przede wszystkim pamiętać o jednym. Powinniśmy do wszystkiego podchodzić rozsądnie. Nie możemy przesadzać z piwem bo to może się dla nas źle skończyć.
Ciekawostka: Najwięcej litrów piwa w Europie spożywają nasi sąsiedzi. W Czechach na jedną osobę spożywa się około 150 litrów piwa rocznie!
Wartości odżywcze piwa
Według danych Instytutu Żywności i Żywienia piwo pełne w 100 g zawiera:
49 kcal
białko ogółem - 0,5 g
tłuszcz - 0,0
węglowodany przyswajalne - 3,8 g
Według danych United States Department of Agriculture, piwo pełne niepasteryzowane w 100 g zawiera:
Witaminy
tiamina (wit B1) - 0,005 mg
ryboflawina (wit B2) - 0,025 mg
niacyna (wit B3, PP) - 0,513 mg
witamina B6 - 0,046 mg
kwas foliowy - 6 μg
witamina B12 - 0,02 μg
Minerały
wapń - 4 mg
żelazo - 0,02 mg
magnez - 6 mg
fosfor - 14 mg
potas - 27 mg
sód - 4 mg
cynk - 0,01 mg
Piwo, a odchudzanie
Picie alkoholu nie przybliży nas do upragnionej sylwetki. Musimy sobie zdawać sprawę, że piwo jest bardzo kaloryczne. Jeden kufel piwa to około 250 kcal, a przecież mało kiedy kończy się na jednym kuflu. Trzy takie piwa to już połowa dziennego limitu kalorycznego u kobiet na diecie odchudzającej. Do tego należy pamiętać, że piwo to puste kalorie, które poza energią nic do naszego organizmu nie dostarczają. No i po alkoholu nie poczujemy się syci mimo, że po jedzeniu o podobnej wartości kalorycznej byśmy już tacy byli.
Do tego piwo wspomaga apetyt, zwłaszcza na rzeczy tłuste i najlepiej słone. Podczas badań przeprowadzonych pod koniec lat 90tych po wypiciu alkoholu przed posiłkiem zwiększała się wielkość spożywanego przez nich posiłku. A piwo pod tym względem przoduje za co odpowiedzialny jest znajdujący się w nim chmiel.
Picie piwa, które ma także bardzo wysoki indeks glikemiczny (ponad 100), skutkować może także gwałtownymi zmianami poziomu cukru w naszym organizmie, które będą powodować zwiększonym wydzielaniem insuliny. A ta sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej.
Piwo po treningu
Trening sprawia że się pocimy przez co tracimy płyny z organizmu. Piwo jest zaś moczopędne, co zaś może prowadzić do jeszcze większej utraty płynów. Dodatkowo piwo jak i trening sprzyjają zakwaszeniu organizmu. Dlatego dużo lepiej jest pić wysoko mineralizowaną wodę, co ma przywrócić naszemu organizmowi równowagę i uzupełnić stracone płyny. Są wśród naukowców jednak głosy, że butelka ciemnego bezalkoholowego piwa może doskonale uzupełnić wszystkie niedobory jakie powstały podczas wysiłku. Uważają też, że piwo pomaga w odbudowie i wzmacnianiu mięśni.
Ciekawostka: Piana piwa ma znaczenie. Jeśli jej mało to może to oznaczać że nasz napój jest bez smaku albo jest nieświeży.
Na co jeszcze wpływa alkohol?
-Testosteron
Spożywanie alkoholu powoduje powstawanie toksycznych substancji w naszej wątrobie, które to zmniejszają stężenie testosteronu. To zaś może spowodować spadek masy mięśniowej.
-wydajność
Wiele osób myśli, że alkohol nie ma na nią żadnego wpływu. To błąd. Napoje zawierające alkohol zwiększają rytm pracy naszego serca. Gdy połączymy to z treningiem podczas którego nasze serce pracuje szybciej możemy znacznie wpłynąć na jego wydajność.
-regeneracja
Równie dużo osób uważa, że napicie się piwa to świetny sposób na odpoczynek po ciężkim dniu. Jednak uczuciu rozluźnienia w naszym organizmie zachodzą także bardzo niekorzystne procesy wpływające na ten aspekt treningu. Alkohol musi zostać usunięty z naszego organizmu co przecież nie obejdzie się dla niego bez wysiłku. To spowoduje, że nasze mięśnie nie będą tak świeże jak byśmy chcieli, a mniejsza rezerwa energetyczna spowoduje, że dużo szybciej poczujemy się zmęczeni.
-hormon wzrostu
Odpowiada on za budowę mięśni i ich rozwój. Jeśli jest go w naszym organizmie za mało nigdy nie osiągniemy masy mięśniowej jaka miałaby miejsce w przypadku odpowiedniego jego poziomu. Alkohol zaś może spowolnić proces jego produkcji nawet o 70%! Czemu? Hormon ten produkowany jest głownie podczas pierwszych godzin snu. Alkohol zaś zaburza jego naturalny rytm co skutkuje wspomnianą zmianą w procesie.
Ciekawostka: Piwo jest najstarszym znanym napojem. Produkuje się je już od ponad 500 tysięcy lat, a może nawet długo dłużej! Jednak pierwsze wzmianki z dokumentów o produkcji pochodzą dopiero z Mezopotamii.
Piwo i jego właściwości prozdrowotne
Nie jest tak, że piwo ma same wady. Uważa się, że jego spożywanie w umiarkowanych ilościach może być korzystne dla zdrowia. Jak?
- badania wskazują, że piwo spożywane regularnie zmniejsza tendencję do tworzenia się kamieni nerkowych
- zmniejsza też poziom stresu, który może przyczyniać się do wielu chorób
- uważa się, że piwo, a dokładniej substancje zawarte w chmielu, spowalniają procesy starzenia się
- piwo potrafi też wpłynąć na zachowanie sprawności umysłowej
- jego picie kojarzone jest również z wyższym stężeniem dobrego cholesterolu we krwi
Co znaczy pić z umiarem?
Statystycznie picie z umiarem to według Narodowego Instytutu do spraw Nadużycia Alkoholu i Alkoholizmu to wypicie maksymalnie w ciągu tygodnia:
- 14 napoi alkoholowych u mężczyzn
- 7 w przypadku kobiet
Jak pić?
Skoro już wiemy jak na nasz organizm wpływa piwo to powinniśmy się zastanowić nad tym jak je pić by nie zaburzało ono naszego procesu odchudzania lub treningu.
1) Rodzaj ma znaczenie
Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów piw. Wiele z nich brzmi bardzo atrakcyjnie dla osób będących na diecie. Najbardziej kuszące wydają się wtedy piwa określające się słowami „niskowęglowodanowe”, „jasne” czy „niskoalkoholowe”. Jaka jest jednak różnica między nimi?
Piwo „jasne” wytwarzane jest tak by jednocześnie zawierało w sobie jak najmniej alkoholu i kalorii. „Niskowęglowodanowe” jest zaś uzyskiwane przez usunięcie cukru, co nie zmienia procentu alkoholu. Dlatego takie piwo może mieć bardzo podobną liczbę kalorii do zwykłego piwa.
Warto też zwracać uwagę na markę piwa. Mogą się one różnić między sobą zarówno zawartością procentową alkoholu, ale i ilością kalorii.
Jakie piwo wybrać więc na diecie? Jeśli nie zależy nam na efekcie „szumienia w głowie” to najlepszym wyborem będzie piwo jasne, które jest uznawane za lekkie.
Ciekawostka: Do niedawna w Rosji napoje, do których zaliczało się też piwo, o zawartości alkoholu poniżej 10 procent nie były uważane za alkohol.
2) Pij powoli.
Umiarkowanie i powolne picie to sposób by ograniczyć okładanie się tłuszczu. Wiesz ile wątroba potrzebuje na przetrawienie średniego piwa? Zajmuje jej to minimum godzinę, więc jeśli wypijemy je szybciej nasza zdolność do spalania tkanki tłuszczowej zostanie spowolniona.
Są też badania, które jednak mogą okazać się niewiarygodne z powodu różnic pomiędzy wynikami otrzymanymi podczas różnych testów, twierdzące, że picie alkoholu w odpowiednich ilościach ma pozytywny wpływ na nasze serce i może znacząco zmniejszyć ryzyko występowania jego chorób.
Ciekawostka: Praga może pochwalić się najstarszą piwiarnią z własnym browarem. Najstarsze zapiski na ten temat jednego z piw datowane są na 1499 roku.
3) Pij wodę!
Jak już wspomniano piwo jest moczopędne co może prowadzić do odwodnienia organizmu. Jeżeli jednak będziemy pić dużo wody to możemy zmniejszyć późniejsze pragnienie. Najlepsze proporcje to 1:1, czyli na pół litra piwa najlepiej wypić pół litra wody. Pomoże to także w wolniejszym spożywaniu alkoholu.
Ciekawostka: Oktoberfest to jeden z największych festynów ludowych na świecie. Podczas jego trwania spożywane jest około pięciu milionów litrów piwa!
4) Kufel może Ci pomóc
Według badań to w czym pijemy piwo może znacząco wpłynąć na nasze zachowania. Tak oto kufle, które miały zaznaczone objętości powodowały to, że osoby z nich korzystające piły piwo wolniej, niż Ci którzy używali kufli bez takich oznaczeń. Kształt kufla też ma znaczenie. Jedne z badań mówią, że kufle które miały prosty kształt powodowały zmniejszenie spożycia alkoholu niż te zaokrąglone.
Ciekawostka: Dla nas chmiel jest często nieodłącznym elementem piwa. Jednak prawda jest taka, że dodaje się go do piwa od dopiero pięciu wieków!
5) Odpowiednia przekąska
Najczęściej podczas picia piwa zagryzamy je rożnymi bombami kalorycznymi. Najczęściej są to ogórki, chipsy albo orzeszki ziemne. Można wybrać dużo lepsze opcje, które będą bogate w białko np. kabanosy czy śledzie. Jest tak ponieważ spożywanie białka w trakcie oraz przed piciem może zmniejszyć ilości jakie wypijemy. Czemu? Białka są syte, co powoduje, że będziemy szybciej czuć się pełni.
Białko pozytywnie wpływa też na to jak szybko nasz organizm wchłania alkoholu oraz jak szybko jest on eliminowany z naszego organizmu. Odpowiednie posiłki bogate w proteiny pobudzą naszą wątrobę.
Ciekawostka: Rozcieńczanie piwa to częsty sposób na zwiększenie swoich zysków. Kiedyś jednak nie przymykano na to oka. W kodeksie Hammurabiego widniał zapis, że karczmarz dopuszczający takiego czynu może zostać skazany na karę śmierci!
Pić czy nie pić?
Jak widać piwo na wiele różnych sposobów wpływa na nasz organizm. Pośród wielu negatywnych skutków picia alkoholu możemy również znaleźć niewielkie pozytywy. Jednak to nie odpowiada na zadanie pytanie. Odpowiedź tak naprawdę zależy tylko od nas. Jeśli wiemy, że potrafimy zachować umiar w momencie gdy zaczniemy pić to od czasu do czasu wypicie piwa ze znajomymi to nie problem. Gdy jednak nie potrafimy się opanować to lepiej całkowicie odstawić alkohol na bok gdyż może on zniweczyć całą ciężką pracę jaką włożyliśmy by nasza sylwetka była idealna lub w najgorszym przypadku możemy wpaść w nałóg, który doszczętnie zniszczy nasz organizm.
Komentarze
Napisz komentarz