Płyny w organizmie

Dodane przez: . Komentarze: 0 1324

Jak wiadomo biorąc udział w intensywnych treningach trzeba dostarczać do organizmu odpowiednia ilości płynów. Zaniedbanie tego grozi odwodnieniem, które może być dla nas bardzo poważne w skutkach.

Odpowiednia ilość płynów

Każdy kto wie cokolwiek o aktywnym trybie życia zapewne świadomy jest tego, że organizm człowieka w 70% składa się z wody. Każdego dnia tracimy 2,6 litra cennych płynów, dlatego musimy je na bieżąco uzupełniać, w przeciwnym razie może dojść do odwodnienia. Minimum płynów jakie trzeba dostarczyć do organizmu w ciągu dnia to 30 mililitrów na każdy kilogram masy naszego ciała. Resztę płynów natomiast dostarczamy wraz z pożywieniem. Co powoduje odwodnienie?

Lepiej się nie odwadniać

W początkowych objawach znajdują się bóle głowy, spadek ciśnienia, spowolnione reakcje. W stadium bardziej zaawansowanym może wystąpić nawet długotrwałe nadciśnienie. Kiedy jesteśmy odwodnieni? Stan ten zaczyna się już wtedy, gdy z naszego organizmu stracimy zaledwie 2% wody, a jest to już po godzinnym treningu. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby podczas treningu na bieżąco uzupełniać płyny. Jednak w trakcie wysiłku fizycznego tracimy nie tylko wodę, ale także cenne elektrolity. Mają one za zadanie zapewnienie równowagi w organizmie. O stan elektrolitów należy również odpowiednio dbać. Wraz z wydzielanym potem tracimy w szczególności sód, a w ciągu dnia jest to nawet 20 gram. Zazwyczaj jego niedobory jesteśmy w stanie uzupełnić pożywieniem.

Nie tylko elektrolity

Podczas treningu tracimy również magnez i potas, jednak podczas standardowego treningu straty te są nieznaczne, ale nie oznacza to, że nie trzeba ich uzupełniać. W organizmie każdego z nas znajdują się toksyny, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Aby się ich pozbyć należy pić duże ilości wody. Są one wydalane wraz z potem. Czy podczas treningu należy pić więcej? Jak już wcześniej wspominałem utrata nawet 2% nawodnienia może prowadzić do osłabienia czy też spadku ogólnej sprawności. Dlatego najlepiej jest dobrze nawodnić swój organizm jeszcze przed treningiem, a w jego trakcie tylko uzupełniać płyny. To ile wody potrzebujemy zależy tylko i wyłącznie od nas samych oraz od otoczenia w jakim przebywamy. Dużo również zależy od naszej masy ciała – im więcej ważymy, tym więcej wody potrzebujemy.

Jakie ilości płynów przyjmować?

Pewnie teraz większość zadaje sobie pytanie co najlepiej pić podczas wysiłku fizycznego. Na pewno nie należy pić wody źródlanej, gdyż zawiera ona w sobie zbyt małe ilości pierwiastków. Zwykła woda oraz napoje typu izotoniki różnią się od siebie zawartością soli mineralnych. Dla sportowców preferowane są właśnie napoje izotoniczne, gdyż nawadniają organizm znacznie szybciej niż woda. Zaleca się je pić również osobom, które zapominają o systematycznym uzupełnieniu płynów. Najlepiej jest pić częściej, a po trochu. Bardzo wielu osobom wydaje się, że napiją się raz dziennie 1.5 litra i to wystarczy. W takiej sytuacji całą wodę wydalimy wraz z moczem razem z cennymi elektrolitami. Zaleca się, aby wypić szklankę wody rano, gdy jesteśmy jeszcze na czczo, natomiast podczas treningów przyjmować ją małymi łykami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu