Podjadanie przy każdej okazji, zjadanie większych porcji, niż jest nam to potrzebne, sprawia, że nasz żołądek jest nadęty, a my odczuwamy niezwykły dyskomfort.
Jeżeli po kolejnej uczcie musisz rozpiąć guzik w spodniach to znak, ze nadszedł czas zapanować nad swoim apetytem, i zakończyć problemy z dolegliwościami trawiennymi, powodowanymi nadmiernym objadaniem się. Oto kilka prostych kroków, które pomogą zawalczyć z niepohamowaną ochotą na podjadanie:
Jedz kiedy czujesz głód, ale zatrzymaj się gdy jesteś syty.
Często podczas rodzinnych uroczystości, spotkania u znajomych czy w restauracji na firmowym bankiecie., pomimo iż nie czujemy głodu, zjadamy kolejne porcje serwowane nam jedna za drugą. W końcu albo nie wypada odmówić, albo urazimy babcię nie jedząc jej słynnego serniczka, czy też nie wiemy jak podziękować za dokładkę. Często nie potrafimy rozpoznać tego czy jesteśmy syci, czy potrzebujemy dodatkowej porcji energii. Warto zatem, zanim weźmiemy kolejnego kęsa ciocinej pieczeni, chwilę odczekać, w końcu po dwudaniowym obiedzie i deserze chyba trudno być nienajedzonym.. Częste podjadanie między posiłkami, sprawia dodatkowo, iż granica pomiędzy głodem a nieposkromionym apetytem zaciera się, przez co zjadamy dużo za dużo! Jeżeli zatem nie czujesz głodu, a jedynie „smaka” na coś bliżej nieokreślonego, napij się wody i odczekaj kilka minut, być może to tylko chwilowa zachcianka, a Ty po chwili ochłoniesz i nie zjesz zbędnych kalorii..
Uważaj na wielkość porcji
Każdy posiłek powinien być optymalnie zbilansowany. Każda pora dnia wymaga odpowiedniej dawki składników odżywczych, aby zapewnić maksimum korzyści naszemu ciału. Na kolację warto zjeść np. lekką sałatkę zamiast ciężkiej pizzy, z kolei rano śniadanie warto zjeść solidne i bogate w składniki odżywcze. Odpowiednie wybory żywieniowe wymagają też dobierania odpowiednich porcji. Najlepiej zjadać mniejszą porcję, a w razie potrzeby dołożyć niewielką dokładkę. Ważne jest dobieranie odpowiednich składników diety – posiłek powinien zawierać zdrowe węglowodany, białka, warzywa i owoce, a także zdrowe tłuszcze. Dobrze jest wykorzystać do spożywania posiłków mniejsze talerze, wówczas porcję wydadzą się optycznie większe, a my zjemy mniej. W restauracjach, gdy nie zawsze mamy kontrolę nad wielkością porcji, warto dzielić porcje na pół! Najważniejsze jest unikanie zbyt dużych porcji. Jedzenie wszystkiego, ale w małych ilościach będzie zbawienne dla naszego zdrowia i talii.
Czy jedzenie Cię cieszy?
Chyba najtrudniejszym z powodów, dla którego się objadamy jest to, że kochamy jeść. Niemniej miłość do jedzenia nie musi objawiać się w opychaniu się czym popadnie. Jeżeli jedzenie, przestaje cieszyć Cię smakiem, warto zastanowić się nad ograniczeniem produktów, które zjadasz emocjonalnie czy po prostu dla zabicia nudów. Prawdopodobnie, Twoje ciało nie odczuwa fizycznego głodu, ale skoro masz stale dostęp do jedzenia na wyciągnięci ręki, mimowolnie pochłaniasz kolejne porcje.
Czasami, naprawdę lepiej jedynie delikatnie degustować, zamiast zabierać się za kolejne dokładki. Lepiej skorzystać z mniejszego talerzyka, wziąć przepis czy zwyczajnie jedynie skosztować odrobinę. Niejedna z goszczących Cię osób będzie wniebowzięta proszona właśnie o przepis, czy odrobinę smakołyku na wynos – zawsze możesz delektować się przekąską w domu kolejnego dnia!
Miłość do jedzenia nie musi być zgubą dla Twojego zdrowia i talii. Wystarczy mądre smakowanie i dozowanie sobie przyjemności, jaką niewątpliwie jest i powinno być jedzenie. Każdy posiłek powinien cieszyć oczy, kubki smakowe i brzuszek, dlatego jedz mądrze i ciesz się smakiem ulubionych potraw.
Komentarze
Napisz komentarz