Podstawy treningu kondycyjnego

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 861

Trening kondycyjny to rodzaj wysiłku, który przyspiesza nasze tętno, oraz oddech. Proces ten sprawia, że nasze mięśnie są lepiej zaopatrywane w tlen. Trening ten jest także nazywany często treningiem cardio. Ten rodzaj wysiłku fizycznego zapobiega wielu chorobom serca, cukrzycy, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Optymalny trening kardio to przynajmniej 2 godziny i 30 minut średniej intensywności treningu w trakcie tygodnia. W przypadku wyższej intensywności ten czas to minimum 1 godzina i 15 minut tygodniowo. Średnią intensywność treningu zapewnią nam sporty takie jak jazda na rowerze, szybkie marsze, tenis, badminton itp. Wyższa intensywność treningowa to biegi, gry zespołowe – piłka nożna, koszykówka, siatkówka, jazda na nartach, oraz szybka jazda rowerem.

Wskazane czasy możemy dowolnie wkomponować w swój plan tygodnia. Nie muszą to być długie treningi. Tak naprawdę wystarczy nam 15 minut 2 razy dziennie i aby osiągnąć wymagany plan tygodniowy będziemy mogli nawet zrobić sobie dzień przerwy.

W trakcie przeprowadzania treningu powinieneś za każdym razem móc swobodnie rozmawiać z osobą Ci towarzyszącą. Jeżeli ta czynność sprawia Ci problem, oznacza to, że narzucony sobie plan treningowy na ten moment jest zbyt trudny i należy zmniejszyć poziom wysiłku do czasu osiągnięcia lepszej kondycji.

Choroby przewlekłe w większości przypadków nie są przeciwwskazaniem do uprawiania treningu kondycyjnego, jednak zaleca się konsultacje z lekarzem zanim podejmiemy taki wysiłek.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu