Nie ma chyba osoby, która nie znałaby pomarańczy. Te wspaniałe owoce jeszcze kilkanaście lat temu były towarem luksusowym, teraz zaś może jeść je właściwie każdy, gdyż są dostępne wszędzie, a także ceny za nie nie są zbyt wygórowane. Pomarańcze to bardzo cenne źródło witaminy C, beta-karotenu, a także witamin z grupy B. Ich właściwości lecznicze jako pierwsi odkryli Chińczycy, skąd właśnie owoc ten trafił do Europy, gdzie szybko stał się ogromnie popularny i pożądany.
Wpływ pomarańczy na zdrowie oczu
Niedawno zakończone badania australijskich naukowców potwierdziły tezę, że regularnie jedzone pomarańcze zmniejszają ryzyko problemów ze wzrokiem po przekroczeniu 50 lat. Zwyrodnienie plamki żółtej, które jest jednym z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u osób w wieku starszym występuje u ponad 50 milionów ludzi na całym świecie. Oprócz wieku, występowanie choroby potęgują także predyspozycje genetyczne oraz palenie tytoniu. W wyniku tej choroby dochodzi do uszkodzenia siatkówki oka, głównie jej centralnej części, czyli plamki żółtej. Prowadzi to do jej ubytków lub do całkowitej utraty widzenia centralnego. W żaden sposób nie leczona przypadłość może skończyć się całkowitą ślepotą.
Jak widać konsekwencje tego zwyrodnienia są bardzo poważne. Okazuje się jednak, że można w bardzo prosty sposób zredukować ryzyko jego wystąpienia
Obserwacja ponad dwóch tysięcy pacjentów trwała 15 lat i wykazała, że osoby, które jedzą co najmniej jedną porcję owoców cytrusowych w ciągu dnia, mają o 60% mniejsze szanse na wystąpienie zwyrodnienia plamki żółtej. Jedzenie jednego owocu dziennie nie jest takie trudne, ale jeśli ktoś ma z tym problemy to na pewno ucieszy go fakt, że pozytywne efekty występują już przy jedzeniu jednej pomarańczy tygodniowo.
Wszystko to zawdzięczamy obecności flawonowidów. Są to przeciwutleniacze, czyli związki, które wspierają działanie układu obronnego człowieka i zapobiegają wielu chorobom, także nowotworowym. Opóźniają one również procesy starzenia się organizmu. Oprócz pomarańczy, flawonoidy występują także w wielu innych owocach i warzywach, a także w herbacie i czerwonym winie.
Cóż więc takiego szczególnego jest w tych, które występują w pomarańczach?
Badania naukowców z Australii wykazały, że tylko flawonoidy występujące w pomarańczach działają pozytywnie na starzejący się ośrodek wzroku. W badaniach wykorzystywane były dziesiątki różnego rodzaju produktów spożywczych bogatych w te właśnie substancje (przetestowano m.in. herbatę, jabłka, czerwone wino i właśnie pomarańcze) , ale tylko w przypadku pomarańczy zauważono właściwości wspomagające siatkówkę oka i chroniące ją przed zniszczeniem.
Takie badania mogą okazać się przełomem, gdyż dotychczas większość badań dotyczących poprawy jakości widzenia opierało się na działaniu witamin A, E oraz C. Potrzebne są jednak dalsze badania nad flawonoidami, by potwierdzić prawdziwość tego wyniku. Obecnie nie ma żadnego znanego nauce lekarstwa na zwyrodnienie plamki żółtej. Pozostaje więc mieć nadzieję, że dalsze badania nad flawonoidami zakończą się sukcesem.
Nie tylko flawonoidy!
Pomarańcza to także cenne źródło wielu witamin i związków. Jeśli chodzi o choroby oczu, to nie można zapominać o witaminach C, E i A. Osoby, które mają zapewnioną odpowiednią podaż tych witamin, w mniejszym stopniu są narażone na dolegliwości związane z zaćmą. Witamina C jest silnym antyoksydantem i zabezpiecza siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do rozwoju zaćmy. Witamina E również jest znakomitym antyoksydantem, a także wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne. Witamina A natomiast wpływa pozytywnie na funkcjonowanie pręcików i czopków, czyli fotoreceptorów występujących w siatkówce. Zbyt mała ilość witaminy A w diecie prowadzi do kurzej ślepoty, która objawia się problemami z widzeniem przy słabym świetle.
Oprócz wyżej wymienionych witamin, w pomarańczach natkniemy się również na beta-karoten, czyi prowitaminę A. Beta-karoten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza przy kiepskim świetle. Ulega on również przekształceniu do witaminy A, której właściwości zostały opisane wyżej. Beta-karoten zmniejsza także ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, w czym wspiera opisane wcześniej flawonoidy. Udowodniono także, że może on hamować rozwój zespołu suchego oka, a także zapobiegać uszkodzeniom soczewki i powstawaniu zaćmy.
Pomarańcza dobra na wszystko
Pomarańcze pomagają nie tylko na wzrok. Ilość witamin i minerałów, które są w nich zawarte jest wręcz ogromna. Dostarczają one witamin z grupy B, które są niezwykle korzystne dla skóry i nerwów, a także potas, od którego zależy ciśnienie krwi i rytm serca. Są one również bogate w błonnik regulujący przemianę materii. Poza tym znajdziemy w nich także fosfor, sód, wapń, żelazo, magnez i cynk, które wspierają w działaniu cały organizm.
Komentarze
Napisz komentarz