Pomidory - dlaczego warto je jeść?

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1215

Pomidory to skarbnica likopenu, czyli silnego antyutleniacza, który opóźnia procesy starzenia i neutralizuje wolne rodniki. Pomidory mają także działanie antynowotworowe, zapobiegają miażdżycy i są dobre dla skóry. Sprawdź, dlaczego jeszcze powinniśmy jeść pomidory!

Pomidory - pochodzenie

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Na początku były uważane za rośliny trujące. Hodowano je tylko dla ozdoby. Z czasem zaczęto doceniać ich właściwości. Szybko stały się popularne w kuchniach na całym świecie. Do Europy sprowadzili je w XVI wieku Hiszpanie. W Polsce pomidory zdobyły uznanie po pierwszej wojnie światowej.

Likopen, czyli najcenniejszy składnik pomidorów

Tak naprawdę likopen odpowiada za większość cennych właściwości zdrowotnych, które dają nam pomidory. Likopen to naturalny barwnik występujący w pomidorach, który powoduje, że mają one tak mocno czerwony kolor. Jest on najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów. Likopen ma działanie antynowotworowe, ponieważ usuwa z organizmu wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju raka. Badania dowodzą, że zmniejsza on ryzyko zachorowania na raka prostaty i raka szyjki macicy.

Likopen jest także dobry dla serca. Poprawia on pracę układu krwionośnego, hamuje rozwój skrzepów we krwi, a także zapobiega rozwojowi miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Obniża również ryzyko wystąpienia udaru i zawału. Ponadto hamuje rozwój „złego” cholesterolu i redukuje jego ilość.

Likopen ma zdolność szybkiego rozpuszczania się w tłuszczach, a najlepiej jest przyswajalny przez człowieka w postaci przetworzonej. Dobrze jest więc spożywać pomidory w innej postaci, na przykład w formie ketchupu, przecieru pomidorowego czy soku. Ciekawym rozwiązaniem są również zupy, na przykład aromatyczny krem z pomidorów.

Kolejną właściwością likopenu jest jego pozytywny wpływ na naszą skórę. Likopen spowalnia procesy starzenia przez to, że eliminuje działanie wolnych rodników. Tworzy również na skórze barierę ochronną, która chroni nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz sprawia, że skóra jest mniej zaczerwieniona.

Pomidor, czyli moc witamin i minerałów

Pomidory zawierają bardzo dużo witaminy C - w 100g jest jej aż 13,7 mg. Pomidor ważący około 200g pokrywa połowę naszego dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Poprawia ona naszą odporność, a także pozytywnie wpływa na układ krwionośny.

Potas jest bardzo ważnym minerałem potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wspomaga on prawidłową pracę serca, zapobiega obrzękom, a także wspiera pracę nerek, mięśni i nerwów. Pomidory zawierają bardzo dużo potasu, dlatego ważne jest, aby często je spożywać. W pomidorach zawarte jest także dużo witamin z grupy B, które wspomagają pracę naszego układu nerwowego, pozytywnie wpływają na pracę mózgu i zdrowie psychiczne. Oprócz tego w pomidorach występuje witamina E, beta-karoten, a także wapń, magnez czy żelazo.

Pomidory a odchudzanie i uroda

Pomidory bardzo często są zawarte w dietach odchudzających, ponieważ pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Aż 93% ich składu to woda. Ponadto zawierają bardzo mało kalorii - w 100g jest ich zaledwie 15. Bardzo ważny podczas odchudzania jest także błonnik, który występuje w pomidorach.

Pomidory wpływają także korzystnie na naszą urodę, ponieważ w swoim składzie zawierają dużo witaminy A, witaminy C, beta-karotenu oraz witaminy E. Witaminy te wpływają pozytywnie na wygląd i koloryt naszej skóry, a także zapobiegają starzeniu i powstawaniu zmarszczek. Sprawiają, że nasza skóra wygląda młodziej. Co więcej wpływają one także na wygląd naszych włosów i paznokci, przez co możemy czuć się pięknie. Koncentrat albo sok z pomidorów może być także wykorzystywany do zrobienia maseczek, ponieważ rozjaśnia przebarwienia i pomaga w walce z trądzikiem.

Rodzaje i gatunki pomidorów

Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele rodzajów pomidorów, z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie. Najbardziej popularnymi pomidorami są czerwone pomidory gruntowe. Najsmaczniejsze są te, które dojrzewały w słońcu pod gołym niebem. Takich pomidorów jest najwięcej w sklepach w sezonie letnim. Innym rodzajem pomidorów są pomidory malinowe, które mają chyba najwięcej zwolenników - są słodkie i miękkie. Są one największe ze wszystkich rodzajów pomidorów. W sklepach możemy się także spotkać z pomidorami karłowatymi albo byczymi sercami. Najmodniejsze pomidory to pomidory koktajlowe, które najczęściej są dodawane do sałatek - zachęcają bowiem swoim małym rozmiarem.

Pomidory występują w bardzo wielu kolorach. Najbardziej znane są pomidory w kolorze czerwonym, ale w sklepie możemy też kupić te w kolorze pomarańczowym, żółtym, a nawet czarnym. Każdy z tych pomidorów smakuje trochę inaczej i często ma inny kształt oraz wielkość, jednak wszystkie zawierają cenne składniki odżywcze, dlatego powinniśmy spożywać ich jak najwięcej. Różnokolorowe pomidory są także świetnym sposobem do zrobienia kolorowej i apetycznej sałatki, która na pewno zasmakuje gościom, a także będzie świetnie wygląda. Powinniśmy jednak uważać na zielone pomidory, ponieważ zawierają one dużo tomatyny, która jest szkodliwa dla naszego organizmu i może powodować na przykład migrenę.

Łączenie pomidorów z ogórkami

Często robiąc sałatkę warzywną dodajemy do niej zarówno pomidory jak i ogórki. Nie powinniśmy jednak tego robić. Ogórek w połączeniu z pomidorem zabija w nim całą witaminę C, która jest tak bardzo dobra dla naszego zdrowia. Jeśli jednak bardzo lubimy łączyć te dwa składniki, powinniśmy do każdego z nich dodać kilka kropel oleju albo oliwy z oliwek. Spowoduje to, że część witaminy C pozostanie. Starajmy się jednak jeść pomidory i ogórki osobno.

Podsumowanie

Pomidory są jednym z najpopularniejszych warzyw na całym świecie. Bez nich trudno byłoby zrobić uwielbianą przez wszystkich pizzę, do której jest potrzebny sos lub przecier pomidorowy. Pamiętajmy o tym, aby jeść zarówno pomidory świeże jak i te przetworzone. Świeże pomidory zawierają w swoim składzie bardzo dużo witamin i minerałów, które są tak korzystne dla naszego zdrowia. Natomiast pomidory przetworzone zawierają w sobie aż 2-3 razy więcej likopenu, który jest najważniejszym składnikiem pomidorów - jest on antyrakotwórczy oraz dobry dla naszego serca. Starajmy się więc w naszej diecie spożywać zarówno pomidory nieprzetworzone, jak i te w postaci soku, przecieru czy ketchupu. Smacznego!



Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu